Ekonomi RESe yatırım260 milyon dolar

RES’e yatırım 260 milyon dolar

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üretimi hedefine hızla ulaşmasında, rüzgâr enerji santrallerinin (RES) önemi gün geçtikte artış gösteriyor.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
RES’e yatırım
260 milyon dolar
Rüzgâr enerji santralleri

Bu alandaki yatırımların hızla devam ettiğini söyleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz “İşletmeye alınan kurulu güçlerle RES kurulu gücü son 3 yılda yüzde 50 artış göstererek yaklaşık 6800 MW’a ulaştı. Ülkemize sadece rüzgâr enerjisi yatırımcıları tarafından yapılan yatırıma bakıldığında 2018 yılının 10 ayında 260 milyon dolar yatırım yapıldı” dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz, Türkiye’nin 88 bin MW düzeyindeki elektrik kurulu gücünün yaklaşık yüzde 8’ini rüzgar enerjisinin oluşturduğunu belirtti. Yılmaz, 2017 içinde tüketilen 295 milyar kWh elektriğin yüzde 6’sının rüzgâr enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinden sağlandığını söyledi.

EKSİ TEKLİF VERENLER KATKI VERECEK

Yarışmalar en düşük YEKDEM fiyatının teklif edilmesi usulüne göre gerçekleştirildiğini ve kapasitelerin kWh başına 7,3 dolar/cent tavan fiyatından başlanmak üzere en düşük teklif fiyatını veren yatırımcılara tahsis edildiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Projelerden 2373 MW Kurulu gücündeki 69 adedi için eksi teklif fiyatıyla yarışmalar kazanıldı. Kalan 16 adet proje için 447 MW kapasite artı teklif fiyatlarıyla tahsis edildi. Yarışmalarda ağırlıklı ortalama teklif fiyatı kWh başına eksi 0,11 Dolar cent oldu.”

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.