Ekonomi TürkAkım karaya ulaştı

TürkAkım karaya ulaştı

TürkAkım Boru Hattı Sistemi’nin deniz kısmının %95’i tamamlandı. Rusya tarafının Kompressör İstasyonu da bitti. 2019 sonunda Türkiye’ye doğal gaz gelecek. Projesi Sözcüsü Rootselaar, Türkiye kıyısındaki inşaatın da hızla ilerlediğini, Türkiye’den sonra izlenecek güzergah için ise görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
TürkAkım Boru Hattı Sistemi’nin deniz kısmının yüzde 95’i tamamlandı.
TürkAkım Boru Hattı Sistemi’nin deniz kısmının yüzde 95’i tamamlandı.

Rusya’nın Karadeniz’deki sahil kenti Anapa’dan çıkıp, Tekirdağ’ın Kıyıköy ilçesine Karadeniz altından 930 kilometrelik iki boru ile gelecek TürkAkım Boru Hattı Sistemi’nin deniz kısmının yüzde 95’i tamamlandı. Proje kapsamında 2019 sonunda doğal gazın Türkiye’ye girişi gerçekleşecek. TürkAkım Proje şirketi Gazprom, bir grup Türk gazeteciyi Anapa kentine davet ederek, Karadeniz’e döşenen borulara gaz basacak Russkaya Kompresör İstasyonu’nu ve kara çıkış terminalini tanıttı.

285 BAR BASINÇLA GELECEK

İstasyonu müdürü Anatoly Koltakov, Russkaya istasyonunun yılda 31,5 milyar metreküp doğal gazı Türkiye’ye aktarmak için TürkAkım projesine özel olarak inşa edildiğini bildirdi. Her biri 32 megawatt kapasitede 7 üniteden oluşan istasyonun, kendisine gelen 110 bar basınçlı doğal gazı 285 bar basınçla Türkiye’ye göndereceğini anlatan Koltakov, Türkiye’ye aktarılacak doğal gazın burada ölçüleceğini kaydetti. BOTAŞ şehir şebekesine 50-75 bar basınçla gazı veriyor.

Kompresör istasyonundan 3,5 kilometre uzaklıkta ise Rusya tarafı TürkAkım kara çıkışı tesisi yer alıyor. 7,5 hektar alanda kurulan tesisin yöneticisi inşaat mühendisi Antony Barişev, kompresör istasyonunun ardından kara çıkışı tesisisin tamamlanmasıyla TürkAkım’ın Rusya kıyısındaki inşaat işlerinin tamamen biteceğini söyledi. Barişev ayrıca, TürkAkım’ın deniz altında her biri 930 kilometrelik iki paralel hattının yıllık kontrollerinin ve bakımlarının da kara çıkışı tesisinden boru içlerine özel bir düzenekle gönderilen robotlarla yapılacağını söyledi.

REKLAM

GAZ, 52 SAATTE KIYIKÖY’DE

TürkAkım kara çıkışı tesisinden 2,5 kilometre sonra borular Karadeniz’e giriyor. Doğal gazın Anapa kentinden Kıyıköy’e ulaşması 52 saat sürecek. Doğal gaz akışının izleneceği kumanda odası ise TürkAkım proje şirketinin Hollanda’nın Amsterdam kentindeki genel merkezinde yer alacak.

AVRUPA GÜZERGAHI HENÜZ BELİRSİZ

TürkAkım Projesi Sözcüsü Sander van Rootselaar, Türkiye kıyısındaki inşaatın da hızla ilerlediğini, doğal gazın Türkiye’den sonra izleyeceği güzergah için ise görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Gazın Avrupa’ya taşınmasında Bulgaristan ya da Yunanistan üzerinden olacağı öngörülüyor.

  • 11 fil ağırlığına dayanıklı
  • Yıllık toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan boru hatları ise her biri 81 santimetre çapında, 12 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığında 150 binden fazla borunun birleşiminden oluşuyor. Boruların Karadeniz’in 2 bin 200 metreye kadar ulaşan derinliğinde zorlu şartlarda en az 50 yıl boyunca faaliyet gösterebilecek şekilde tasarlandı. Deniz dibindeki basıncın borular üzerindeki gücü örneklendirilirken 11 filin borunun üzerine oturmuş ağırlığına karşılık geldiği belirtildi.

Sanayi illerine tedarik

Yıllık toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan boru hatları ise her biri 81 santimetre çapında, 12 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığında 150 binden fazla borunun birleşiminden oluşuyor. Boruların Karadeniz’in 2 bin 200 metreye kadar ulaşan derinliğinde zorlu şartlarda en az 50 yıl boyunca faaliyet gösterebilecek şekilde tasarlandı. Deniz dibindeki basıncın borular üzerindeki gücü örneklendirilirken 11 filin borunun üzerine oturmuş ağırlığına karşılık geldiği belirtildi.

/**/
10 bin bekçi alımı şartları
Gündem

10 bin bekçi alımı şartları

10 bin bekçi alımı şartları neler? Polis Akademisi 2018 Bekçi alımı başvuru şartları ve işlemleri. 10 bin bekçi alımı şartları neler, başvurular nasıl yapılır? Bekçi alımlarında adaylarda aranan en büyük özelliklerden bir tanesi herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak. 10 bin bekçi alımında adaylarda aranan şartlar pa.edu.tr adresinin duyurular kısmında detaylı bir şekilde yer alıyor.
Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı
Hayat

Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı

ATV ekranlarından Murat Yıldırım'ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster'in 12 Kasım Pazartesi akşamı yayınlanan yeni bölümündeki ilginç matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı. 'Bir çikolata ve bir sakızın toplam fiyatının 11 lira olduğu markette, çikolata sakızdan 10 lira daha pahalıysa sakızın fiyatı nedir?' sorusuna yarışmacı doğru cevap veremedi. Soru, saatlerce Twitter'da konuşuldu.
Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti
Dünya

Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti

İsrail dün gece Gazze'ye bomba yağdırdı. Hamas'ın askeri kolu Kassam Tugayları ise, İsrail'in beklemediği bir karşılık verdi. Kassam askerleri, roketleriyle İsrail'in sürekli övündüğü hava savunma sistemi 'Demir Kubbe'nin zaafiyetini tespit ederek başarısızlığa uğrattı. Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, atılan 400'e yakın roketin sadece 100'ünü önleyebilen İsrail ordusunun hayal kırıklığı Demir Kubbe'yi yenisafak.com'a değerlendirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.