Ekonomi Yüksek teknolojinin anahtarı kodlama

​Yüksek teknolojinin anahtarı kodlama - Ekonomi haberleri

Yüksek teknolojinin anahtarı kodlama

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 100 günde gerçekleştirmeyi hedeflediği projelerinin temelinde yüksek teknolojinin anahtarı kodlamaya vurgu var. Bu yolla yeni teknolojilere uyum sürecinin hızlandırılması hedefleniyor.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Uzmanlar, bilişim okur yazarlığının temeli olan kodlama eğitiminin ilkokul birinci sınıftan itibaren verilmeye başlanması gerektiğini belirtiyor
Uzmanlar, bilişim okur yazarlığının temeli olan kodlama eğitiminin ilkokul birinci sınıftan itibaren verilmeye başlanması gerektiğini belirtiyor

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Ali Tekin Çelik, bilişim okur yazarlığının temeli olan kodlama eğitiminin ilkokul birinci sınıftan itibaren verilmeye başlanmasının önemli olduğunu söyledi. Bunun dijitalleşme ve Endüstri 4.0 sürecine uyum sorununu çözeceğine dikkat çeken Çelik, “Kodlama artık hayatımızın bir parçası oldu. Bu becerinin küçük yaşlarda kazanılması gerekir” dedi,

EĞİTİMİ ERKEN VERİLMELİ

Yeni Şafak’a değerlendirme yapan Çelik, sanayici ve işadamları olarak yaşanılan en büyük eksikliğin yüksek teknolojili, katma değeri yüksek ürün üretmek olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda kodlama dersinin müfredatta ayrı bir ders olarak planlanması ve dersin olabildiği kadar erken yaşta çocuklara verilmesinin önemine işaret etti.

İngiltere’nin bilgi ve iletişim teknolojileri dersinin müfredatını 5-6, 7-11 ve 11-14 yaş grubu için ayrı ayrı düzenlediğini anımsatan Çelik, ABD’nin de kodlamayı ilkokuldan itibaren öğrencilere vermeye başladığını dile getirdi. Çelik, Türkiye’de bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin 5’inci ve 6’ıncı sınıflarda, teknoloji tasarım dersinin ise 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli okutulduğunu hatırlattı.

Nitelikli işgücü sağlıyor

Teknoloji yatırımları yapılsa dahi çoğu zaman o teknolojiyi kullanacak eleman temininde güçlüklerle karşılaştıklarını anlatan Ali Tekin Çelik, “Yapılan pek çok araştırmada, işletmelerdeki yetenek açıklarının büyüdüğü, KOBİ’lerin Endüstri 4.0’a uyum sürecinde zorlandığı tespitleri yapılıyor. İşgücü arzı ile işgücü ihtiyacı arasında bir uyumsuzluk söz konusu. Kâr amacı gütmeyen bazı kuruluşların da kodlama eğitimi verdiğini biliyoruz. Bunlar önemli ancak bu işin bir müfredat dahilinde verilmesi daha uygun olacak” önerisini dile getirdi.

Petkim için 2018 dönüşüm yılı
EKONOMİ
Petkim için 2018 dönüşüm yılı

Tarımda sigortalı varlık değeri %28 arttı
EKONOMİ
Tarımda sigortalı varlık değeri %28 arttı

Türk Tarih
Kurumu’ndan Sevr hamlesi
GÜNDEM
Türk Tarih Kurumu’ndan Sevr hamlesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.