Ekonomi Atık bağırsaklar dövize dönüşüyor

Atık bağırsaklar dövize dönüşüyor

Avrupa ve Afrika’ya bağırsak ihraç eden ve 70 kişiyi istihdam eden Adanalı bir firma, Türkiye’ye de 4 milyon avro döviz kazandırdı. Şirketin yeni yıl hedefi gelirini 5 milyon avroya yükseltmek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Atık bağırsaklar dövize dönüşüyor
Arşiv

Türk girişimciler her fırsatı ihracata dönüştürüyor. Avrupa ve Afrika’ya bağırsak ihraç eden ve 70 kişiyi istihdam eden Adanalı bir firma, Türkiye’ye de 4 milyon avro döviz kazandırdı. Şirketin yeni yıl hedefi gelirini 5 milyon avroya yükseltmek.

Yunus Güler
Yunus Güler

Güler Bağırsak Genel Müdürü Yunus Güler, günlük 6 bin adet aylık 156 bin adet yıllık ise 1 milyon 872 bin adet işlem kapasitesine sahip olduklarını söyledi. Güler, “Bu girişimimiz hem istihdam sağlıyor hem de ihracat yapıyoruz’’ dedi. Almanya, Hollanda ve İtalya’ya ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Güler, bağırsakları Avrupa’nın sosiste doğal kılıf dolumu için kullandığını bildirdi.

Girişimcilik
iştahı artıyor
EKONOMİ
Girişimcilik iştahı artıyor

Çin'de araştırıp Türkiye'de ürettiler şimdi 43 ülke sıraya girdi: Yerli ve milli yapmak istedik
FOTOĞRAF 18
Title
Yaklaşık 10 yıl önce İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun 32 yaşındaki Mustafa İnci ve 32 yaşındaki Fatih Bayraktar, Çin'de elektrikli ulaşım araçlarıyla ilgili araştırma yaptı.
Title
Kendilerine ilk etapta perakende satış için bir model belirleyen iki arkadaş, daha sonra Antalya'da küçük bir işletme açarak iş hayatına başladı. Burada istedikleri satışı yapamayan ancak arızalanan araçları tamir ederek sistemi öğrenen genç mühendisler, üretime geçmek için proje hazırlayarak KOSGEB'e başvurdu.
Title
Başvurularının onaylanmasının ardından Düzce'de açtıkları 600 metrekarelik işletmede kendi marka ve yazılımlarıyla üretime geçen genç mühendisler, devlet desteğiyle Düzce Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi'nde 5 bin metrekarelik alana kurdukları fabrikayla üretimlerini geliştirerek \"Volta Motor\" ismiyle Türkiye pazarında yer aldı.
Title
Gebze ve Çin'e de fabrika kurarak yatırımlarını büyüten Bayraktar ve İnci, 400 kişiye istihdam sağlamanın yanı sıra genç yetenekleri desteklemek amacıyla TEKNOFEST ve TÜBİTAK'ın farklı yarışmalarına da sponsor oluyor.
Title
Şirketin Genel Müdürü Mustafa İnci, fabrikalarında ürettikleri elektrikli araçları iç pazarın yanı sıra 43 ülkeye ihraç ettikleri söyledi. Ürün yelpazelerin geliştiğini dile getiren İnci, aralarında scooter, elektrikli bisiklet, katlanır bisiklet, motosikletin yer aldığı 20 modellerinin olduğunu, ürünlerini vatandaşın ulaşabileceği fiyatlarla sattıklarını kaydetti.
Title
İnci, Türkiye'de teşviklerle genç beyin göçünün önüne geçilebileceğine işaret ederek, \"Önemli olan yerli ve milli üretim yapmayı istemek. Dışarıda fırsat kovalamak yerine 'Burası bizim ülkemiz, bizim vatanımız.' diyerek bir şeyler yapmak gerekiyor. Genç beyinler bir şeyler yapmazsa kim yapacak? Burada tabii ki KOSGEB destekleri, girişimci destekleri olsun, bir sürü yöntem var. İlk başlangıç eskisi gibi zor değil. Bizim de birçok kırılma noktamız oldu ama hep bir hedefimiz vardı; Türk bayrağımızı ve firmamızın flamasını yan yana dünyanın her yerinde dalgalandırabilmekti. Biz bu vizyonla yola çıktık.\" değerlendirmesinde bulundu.
Title
Çin'de 2 yıl önce kurdukları fabrikayla da Afrika ülkeleri ve Özbekistan'a ürün sevkiyatına başladıklarını belirten İnci, \"Toplam 400 kişiye istihdam sağlıyoruz. Ar-ge çalışmalarımız devam ediyor. 50'nin üzerinde mühendisimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yeni projelerimiz var. Hem Bakanlık hem TÜBİTAK hem de KOSGEB'e projelerimizi sunduk.\" dedi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Çin'de araştırıp Türkiye'de ürettiler şimdi 43 ülke sıraya girdi: Yerli ve milli yapmak istedik
Düzce'de iki genç girişimci, KOSGEB desteğiyle adım attıkları iş hayatında açtıkları 3 fabrikada ürettikleri elektrikli motosiklet ve bisikletleri 43 ülkeye gönderiyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.