Ekonomi Elektrikli araçta MTV tartışması

Elektrikli otomobilde Motorlu Taşıt Vergisi tartışması yaşanıyor

Elektrikli araçta MTV tartışması

Elektrik motorlu araçlar için Maliye Bakanlığı’nın torba tasarısında yüzde 25 oranında MTV getirmesi kafaları karıştırdı. Otomotiv üreticileri elektrik motorlu araç üretiminde ağırlığın motosiklet olduğuna dikkat çekerken bu durumun önümüzdeki dönemde yatırım iştahını kıracağı endişesi dile getirildi.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Elektrikli otomobilde Motorlu Taşıt Vergisi tartışması yaşanıyor.
Elektrikli otomobilde Motorlu Taşıt Vergisi tartışması yaşanıyor.

Elektrik motorlu araçların üretiminin teşviki ve tüketiminin yaygınlaştırılması kapsamında yüzde 3 olarak öngörülen ÖTV’nin haricinde yeni vergi beklenmezken, Maliye Bakanlığı’nın torba tasarısında yüzde 25 oranında motorlu taşıtlar vergisi (MTV) getirmesi kafaları karıştırdı. Otomotiv üreticileri elektrik motorlu araç üretiminde ağırlığın motosiklet olduğuna dikkat çekerken bu durumun önümüzdeki dönemde yatırım iştahını kıracağı endişesi dile getirildi. Elektrik motorlu otomobil sayısının ise motosiklet sayısının 10’da 1’i olduğunu belirttiler. Maliye’nin yüzde 3 özel tüketim vergisi (ÖTV) dışında öngördüğü yüzde 25 MTV’nin eski model araçlara da uygulanacağına işaret ederlerken, bu durumun önümüzdeki dönemde yatırım iştahını kıracağı endişesi dile getirildi.

İMALAT SANAYİ DESTEKLENİYOR

Bu arada, düzenleme ile 6 kW gücündeki elektrik motorlu araçlarda yüzde 25 oranında MTV getirilirken, koltuk sayısına göre elektrik motorlu otobüslerde ve yük ağırlığına göre elektrik motorlu kamyonlarda MTV düşmüş olacak. Mevcut durumda bu grup araçlarda MTV koltuk sayısına veya yük kapasitesine göre daha yüksek alınıyordu. Onlarin da MTV oranlari yüzde 25 olmuş oldu. Maliye Bakanlığı’nın TBMM’ye sunduğu torba tasarıyla imalat sanayindeki yeni makine ve teçhizat alımlarına 2019 sonuna kadar KDV istisnası getirilmesi piyasalar tarafından olumlu nitelendirildi. Bu kapsamda Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinde bulunanların makine ve alımları da bu kapsama girecek. Yine 16+1 kişilik koltuk sayısına sahip minibüs sınıfında olan araçlara çıkarılan otobüs sınıfı MTV düzenlemesi de sona erdiriliyor. Minibüs esnafını doğrudan olumlu etkileyen bu düzenlemede esnaf artık minibüs sınıfı MTV ödeyecek.

İKİ OLUMLU BİR OLUMSUZ DURUM OLDU

Her iki olumlu durumun MTV, ÖTV ve KDV türü vergilerde bir kayıp oluşturacağına dikkat çeken otomobil üreticileri ise bu kapsamda silindirleri bulunmadığı için herhangi bir içten yanmalı motora sahip olmayan elektrik motorlu araçlar güç kaynakları akü (batarya, pil) olduğu için bugüne kadar MTV’ye tabi tutulmadığını hatırlattılar. Şimdi getirilen düzenleme ile bu durumun değişeceğini, elektrikli otomobillere MTV yolunun açıldığını kaydettiler.

MOTOSİKLET SAYISININ 10’DA 1’İ

Üreticiler, mevcut durumda elektrik motorlu araçlarda ağırlığın motosiklet grubunda olduğunu da belirtiler. Elektrik motorlu otomobil sayısının motosiklet sayısının 10’da 1’i olduğunu dile getiren üreticiler, “Ancak esas amacın karbon salınımını azaltmak, ithal ağırlıklı petrol tüketiminin düşürülmesi ile cari açığın indirilmesi olduğu bir planlama vardı. Alınan bir kararla bu araç segmentinde de yüzde 25 MTV’nin getirilmesini anlayamadık” dediler.

Üretim ve tüketimin iştahı kapanabilir

Maliye Bakanlığının, elektrikli otomobillere de MTV öngörmesini ‘yeni vergi arayışı olarak mı nitelendirmek gerek’ sorusunu yönelten üreticiler, ancak araç sayısının azlığı dikkat alındığında elde edilecek vergi miktarı ile ilgili olarak ‘Maliye’nin attığı taş ürküttüğü kurbağaya değmeyecek’ yorumunu yaptılar. Üreticiler, yeni adımla bu araç grubunda hem üretim hem de tüketim iştahını yitirilebileceğine dikkat çektiler.

Seyircilerin spor sorusuna verdiği cevap şaşırttı
Spor

Seyircilerin spor sorusuna verdiği cevap şaşırttı

'Kim Milyoner Olmak İster'de sorulan spor sorusuna, stüdyoda bulunan seyircilerin çoğunluğunun yanlış cevap vermesi şaşkınlığa neden oldu.
Süper Lig'de sezonu en çok ikinci bitiren takımlar
Spor

Süper Lig'de sezonu en çok ikinci bitiren takımlar

Süper Lig'de 2017-2018 sezonu Galatasaray'ın şampiyonluğuyla tamamlandı. Fenerbahçe sezonu ikincilikle bitirirken Başakşehir üçüncü, Beşiktaş ise dördüncü oldu. Peki Süper Lig'de en çok ikinci olup şampiyonluğu kaçıran takım kim? İşte geçmişten verilerle Süper Lig'de en çok ikinci olan takım ve rakamlar.
Elia Süper Lig'in en zor deplasmanını açıkladı
Spor

Elia Süper Lig'in en zor deplasmanını açıkladı

Başakşehir'in yıldızı Elia, Süper Lig'de sezon bitiminin ardından değerlendirmelerde bulundu. Hollandalı futbolcu hakemlerin kendilerini negatif etkilediğini ifade ederken en çok zorlandıkları deplasmanı da açıkladı.
Hakan Canbazoğlu penaltı sırrını açıkladı
Spor

Hakan Canbazoğlu penaltı sırrını açıkladı

Spor Toto 1. Lig play-off finalinde Gazişehir Gaziantepli futbolcuların kullandığı penaltıların 4'ünü kurtararak takımını Süper Lig'e taşıyan Büyükşehir Belediye Erzurumspor'un kalecisi Hakan Canbazoğlu, "Bu maçta bir avantajım vardı, rakip takımdaki 5-6 futbolcuyla daha önceki senelerde aynı takımlarda bulunduk. Rakip futbolcuların nasıl penaltı kullandığını iyi biliyordum" dedi.
Mohamed Salah'a oruç fetvası
Spor

Mohamed Salah'a oruç fetvası

26 Mayıs'ta Liverpool ile Real Madrid arasında Şampiyonlar Ligi final müsabakası oynanacak. 2017-2018 yılının en büyüğünün belli olacağı maç öncesi Müslüman futbolcu Mohamed Salah'a ülkesinin din adamlarından oruç fetvası geldi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.