EkonomiGüçlü büyüme için teşvikler sürsün

Güçlü büyüme için teşvikler sürsün

Birçok sektör için verilen teşviklerin süresi önümüzdeki ay doluyor. Sektör temsilcileri ekonomiyi canlı tutan beyaz eşya, mobilya ve gayrimenkul sektöründeki teşviklerin sürmesini istiyor. Bunun için Maliye Bakanlığı’nın kapısını aşındıran iş dünyası, “İndirin vergiyi, büyütelim ekonomiyi” diyor.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
​Güçlü büyüme için teşvikler sürsün
​Güçlü büyüme için teşvikler sürsün

Hükümetin ekonominin canlandırılması, durgun seyreden bazı sektörlere hareket getirilmesi amacıyla geçici olarak uygulamaya koyduğu KDV, ÖTV ve tapu harcı indirimlerinde süre 30 Eylül 2017 tarihinde sona eriyor. Reel sektör temsilcileri, teşviklerin süresinin yılsonuna kadar uzatılmasını talep ediyor. Büyük konutlardaki ofis-işyeri, dükkan, rezidans gibi ticari ünitelerin de listeye dahil edilmesi isteniyor.

YILSONUNA UZATILSIN

Yeni Şafak’a değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, ekonomideki durgunluğu önleyen, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5’lik büyümenin önünü açan gayrimenkul, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde KDV, ÖTV ve tapu harcı indirimlerinde sürenin uzatılması için Ankara’da görüşmeler yaptıklarını dile getirdi. Görüştüğümüz iş dünyası temsilcisi TSK başkanları, 30 Eylül’de sona erecek destek süresinin yılsonuna kadar uzatılması için Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştüklerini ifade etti.

Sektör temsilcileri, “İndirimlerden önceki vergi oranları yüksek. Her defasında bu oranların indirilmesini talep ediyoruz. Şimdi Maliye Bakanımıza ‘uzat süreyi büyüt ekonomiyi’ çağrısı yapıyoruz” dediler. Gayrimenkul, beyaz eşya ve mobilya sektörlerine yönelik olarak yapılan bu KDV, ÖTV ve tapu harcı indirimlerinin, bu sektörlere çok olumlu yansıdığını dile getirilirken; gayrimenkul, beyaz eşya ve mobilya satışlarının ciddi oranda artarak ekonomide canlılık oluşturulduğu hatırlatıldı.

%7 BÜYÜME MÜMKÜN

Sektör temsilcileri ekonomideki canlılığın ilk çeyrekte yüzde 5’lik büyüme ile kendisini ispat ettiğine vurgu yaptılar. İndirim oranlarının bazı sektörlerde fiyatlara kısmen yansıtılması nedeniyle satışlardaki artışın beklentilerin aksine daha düşük oranda gerçekleştiğine işaret eden iş adamları, yüzde 7 büyümenin imkansız olmadığına dikkat çekiyor: “Eğer indirim oranları bazı sektörlerde doğrudan fiyatlara yansıtıldığı gibi diğer sektörlerde de kısmen fiyatlara yansıtılması yerine olduğu gibi yansıtılsaydı, büyüme yüzde 7’lere kadar çıkabilirdi.”

“KALICI OLSUN”

Satışları artıran indirim oranları sayesinde şirketlerinin cirolarının arttığına işaret eden sektör temsilcileri taleplerini şöyle sıralıyor: “Bu havanın devam ettirilmesini talep ettiğimizi Sayın Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a ilettik. Bu indirimlerin kalıcı olmasını istiyoruz. En azından bu yılın sonuna kadar süresinin uzatılmasında büyük fayda var. Durumu değerlendireceklerini belirttiler. Kalıcı olmasına şimdilik sıcak bakılmadığını hissettik. Ancak yılsonuna kadar uzatılması konusunda itiraz edilmedi.”

Dört ayaklı teşvik canlı tuttu

Hükümet, net alanı 150 metrekare ve üzeri konut satışlarında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürerek konutların satışını hızlandırmıştı. Beyaz eşya ve bazı elektrikli ev aletlerinde ise yüzde 6-7 oranındaki özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfıra indirmişti. Bir destek de mobilya sektöründe yüzde 18 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 8’e geriletilmesi ile vermişti. Ayrıca, tapu işlemlerinde konut ve işyeri devir ve iktisaplarında alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı alınan binde 20 oranındaki tapu harcı da binde 15’e düşürülerek alım satım maliyetleri aşağıya çekilmişti.

Ofis ve dükkanlar da dahil olsun

İş adamlarının Bakan Ağbal’dan 150 metrekare üzeri konutlardaki KDV indiriminin ofis-işyeri, dükkan, rezidans gibi ticari üniteler için uygulanması için de talepte bulundukları öğrenildi. İş adamları bu taleplirini şöyle gerekçelendiriyor: “Büyük konutlarda yüzde 18 KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi, bu konutların satışını artırdı. Stokların büyük bir kısmı eridi. Ancak, ofis, işyeri, dükkan, rezidans gibi ticari ünitelerin tabi olduğu yüzde 18 KDV oranında indirime gidilmemişti. Böylece bu ürün gruplarının satışı durmuştu. Bu ürün gruplarında şimdi stoklar arttı. Yeni dönemde indirimle birlikte söz konusu bu ticari ünitelerin KDV oranının da yılsonuna kadar yüzde 8’e indirilmesini bekliyoruz.”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.