Ekonomiİşletmelere kefalet sigortasıyla teminat

İşletmelere kefalet sigortasıyla teminat

Teminat ve kefalet noktasında sıkıntı çeken işletmelere, kamu ihalelerine katılmalarını kolaylaştıracak bir adım atıldı. KOBİ'ler başta olmak üzere işletmelerin kamu ihalelerinde banka teminat mektubunun alternatifi olarak artık kefalet sigortasının da teminat mektubu olarak kullanılması sağlandı.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
​Kamu ihalelerine, Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından düzenlenen kefalet sigortaları da teminat mektubu olarak verilebilecek.
​Kamu ihalelerine, Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından düzenlenen kefalet sigortaları da teminat mektubu olarak verilebilecek.

Kamu ihalelerine, Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından düzenlenen kefalet sigortaları da teminat mektubu olarak verilebilecek. Getirilen düzenleme ile kamu ihalelerinde banka teminat mektubunun alternatifi olarak artık Hazine Müsteşarlığı tarafından genel şartları hazırlanan kefalet sigortasının da teminat mektubu olarak kullanılması sağlandı. Böylece ihalelere bankadan mektup alamadığı için katılamayan işletmelerin da girmesi ve fiyatların daha rasyonel şekilde teklif edilmesi sağlanacak. Bu kolaylığın özellikle KOBİ niteliğindeki işletmeleri rahatlatacağı belirtiliyor.

KREDİ MİKTARLARINI OLUMLU ETKİLEYECEK

Düzenlemenin reel sektöre sağlayacağı imkanları değerlendiren uzmanlar, “Artık reel sektörün bir kamu ihalesine teminat verirken opsiyonu sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacak. Banka teminat mektubu yerine dilerlerse kefalet sigortası da yaptırabilecekler. Bu düzenleme reel sektöre, bankadaki kredi miktarını başka alanlarda kullanma fırsatı da sağlayacak. Ayrıca bu uygulama özellikle reel sektörün bankalardaki kredi miktarlarını da olumlu etkileyecek” değerlendirmesi yaptılar. Uzmanlar, işletmelerin hızlıca bu sisteme uyumu için bu alanda faaliyet gösteren sigorta şirketleri ile görüşmelere başlaması tavsiyesinde bulunuyor.

SİSTEM DÜNYADA NASIL KULLANILIYOR?

Uluslararası terminolojide ”Surety Bond” veya “Bonding” olarak bilinen bu sigortacılık ürününün, dünyada yaygın kullanıldığını belirten uzmanlar, reel sektörün elini de rahatlatan finansal bir enstrüman niteliğinde olduğunu belirtiyor. Amerika, Avrupa ülkeleri ve Asya Pasifik’te halihazırda yaygın bir şekilde kullanılan sigorta şirketlerinin kefalet mektubu ABD pazarının tamamında kullanılıyor. Güney Amerika’da yüzde 95, Avrupa’da yüzde 25 ve Asya Pasifik’te ise yüzde 50 oranında uygulanan sistem ağırlıklı olarak inşaat, imalat, yapım-onarım, enerji ve alt yapı projelerinde devreye giriyor.

Türkiye’de teminat ihtiyacını bugüne kadar bankalar karşılıyor, sigorta ise sistemde olmaması nedeniyle hiç kullanılmadı. Bu nedenle de Türkiye, sigortacılığın teminat mektubu kullanımında dünyada ilk sıralarda yer alacak. Kefalet sigortasının yaygınlaşmasıyla birlikte dünyadaki eğilime uygun olarak Türkiye’deki teminat pazarının da bankalardan sigorta şirketlerine doğru kayması bekleniyor.

30 milyar dolarlık pazar

Kefalet Sigortası uygulamasının Şubat 2014’te Hazine Müsteşarlığı tarafından Kefalet Sigortası Genel Şartları ve 1 Ekim 2014 tarihli ve 29136 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sigorta Branşlarına İlişkin Tebliğinde yapılan değişiklikle yürürlüğe girdiğine dikkat çeken uzmanlar, sistemin dünyada 30 milyar doların üzerinde bir Pazar payının olduğunu kaydettiler. Uzmanlar, bu pazarın yüzde 60’ının sigortacıların, yüzde 40’ının ise bankaların elinde bulunduğuna dikkat çektiler.
  • Kefalat senedi nasıl alınacak?
  • Kefalet sigortası banka teminat mektubu yerine geçecek. Teminat senedi almak isteyen şirket, sigorta şirketine başvuracak. Kefalet sigortası yaptıracak olan şirket başta, hesap özetleri, bilanço olmak üzere sigorta şirketinin talep edeceği tüm evrakları verecek. Sigortacı, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kefil olacak, poliçe düzenleyecek. Şirketin mali durumu yeterli görülmezse, sigortacı kefil olmayacak. Sigortacı, kefil olmayı kabul ettikten sonra, üçüncü kişilere verilmek üzere bir kefalet senedi düzenleyecek. Kefalet sigortası yaptıran şirket yükümlülüklerini yerine getirmezse, devreye sigortacı girecek ve ödemeyi yapacak. Sigorta şirketinin ödediği tazminatı dönüp, sigorta yaptıran şirkete rücu etme hakkı da bulunuyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.