EkonomiJeotermalde liderlik hedefi

Jeotermalde liderlik hedefi

Türkiye’nin 1000 MW’yi aşan jeotermale dayalı elektrik kapasitesi 3000 MW’ye çıkarılacak. Sektör temsilcileri, 2020 sonrası yol haritasının şimdiden belirlenmesi durumunda bu alanda dünya liderliğini elde edebileceğimizi söylüyor. Uzmanlar, petrol ve doğalgaza verilen desteklerin kendilerine de sunulması gerektiğine işaret ediyor.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
Hedef 3 bin MW’ye çıkararak Türkiye’yi dünya lideri yapmak
Hedef 3 bin MW’ye çıkararak Türkiye’yi dünya lideri yapmak

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Şişman halihazırda bin MW’yi (Megawatt) aşan jeotermale dayalı elektrik kapasitesini 3 bin MW’ye çıkararak Türkiye’yi dünya lideri yapmayı hedeflediklerini söyledi. Şişman, bunu başarmak için 2020 sonrasında uygulanacak destek mekanizmasının bugünden açıklanmasına ihtiyaç olduğunu vurgularken, petrol ve doğalgaz yatırımlarına verilen ÖTV’siz mazot, KDV ve ÖTV istisnası gibi desteklerin kendilerine de verilmesi gerektiğine işaret etti.

650 MİLYON DOLARLIK DOĞALGAZ İTHAL EDİLMEDİ

Ankara’da bir grup gazeteciyle bir araya gelen Şişman, jeotermalde önümüzdeki günlerde eklenecek yeni 33 MW’a ile kurulu gücün bin 87 MW’a ulaşacağını kaydetti. 2017 yılında 83 bin MW’a elektrik üretiminin yüzde 1,2’sini jeotermalden sağlandığını söyleyen Şişman, böylece toplam 289 milyar kWh enerjinin 6 milyar kilovatsaatinin jeotermalden karşılandığını dile getirdi. Şişman, jeotermal santrallerin devrede olması sayesinde 650 milyon dolarlık doğalgaz ithaline engel olduklarını kaydetti.

ÖTV’SİZ MAZOT VE KDV İSTİSNASI VERİLMELİ

Şişman, yatırımcıların öngörülebilir ve güvenilebilir fizibilite yapabilmeleri ve buna bağlı finansman bulabilmeleri için en etkin yöntemin hükümetlerin sağladığı alım garantileri olduğunu söyledi. Bu kapsamda kurulumu en az 3 yıl gerektiren santral yatırımlarının 2020 yılından sonra devreye gireceğini dile getiren Şişman, “Ancak jeotermal santral yatırımlarının 2020 yılından sonra destekleri sona erecek. Desteklerin 2020’den sonra da devreye girecek şekilde devam etmesi için bugünden gerekli önlemleri almak, gerekli destek mekanizmalarını ortaya koymak gerekiyor. Bunun adı YEKDEM olmaz da başka bir formül bulunur. Ayrıca petrol ve doğalgaz aramalarının aynısını yapmış olmamıza rağmen o yatırımlara verilen araç-gereç makine alımında KDV ve ÖTV istisnası, ÖTV’siz mazot desteği gibi desteklerin de bizlere verilmesi gerekiyor” dedi.

HEDEF KURULU GÜCÜ 3 KATINA ÇIKARMAK

Jeotermal enerji santrali (JES) kurulu gücün 3 bin megavat (MW) seviyesine çıkarılmasını hedeflediklerine dikkat çeken Şişman, jeotermalde bin MW’a kurulu güç ile ABD, Filipinler ve Endonezya’nın ardından 4’üncü sırada olduğumuzu aktardı. JES’lerin Türkiye ekonomisine katkısının yaklaşık 600 milyon dolara ulaştığını söyleyen ve yeni düzenlemelerle söz konusu katkının katlanarak artabileceğini kaydeden Şişman, JES’lerin inşası ve işletilmesinde yüzde 70 oranında yerli aksam ve ekipmanın kullanıldığını belirtti. Şişman, “Devletimizin desteği ile kısa sürede bir dünya markası haline geleceğimize inanıyoruz" dedi.

DÜNYADAKİ DESTEK BİÇİMİ

Şişman’ın verdiği bilgilere göre dünyada jeotermal enerji potansiyelini değerlendirmek isteyen ülkeler, gerek arama riskleri gerekse ilk yatırım maliyetinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından yüksek olması nedeni ile devlet teşvik mekanizmaları ile yatırımcıları motive ediyor. Bu destekler, jeotermale dayalı elektriğe, devletin sabit fiyatlar üzerinden alım garantisi (feed-in-tariff; kısaca FIT) verilmesi ve vergi imtiyazları tanıması şeklinde öne çıkıyor.

Dışa bağımlılık azalacaktır

JESDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Şişman, ülkelerin, enerji bağımsızlıklarına verdikleri önem çerçevesinde, entegre ve hibrit sistemlerin desteklenmesi yoluyla da jeotermal kaynakları değerlendirmeyi tercih edebildiği bilgisini paylaştı. Özellikle enerji verimliliği konusu tüm dünyada önemi giderek artan konuların başında geliyor. Bu alanda atılan adımlar ve somut projeler enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmaya hizmet edecek.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.