EkonomiTürkiyeye güveniyoruz

Türkiye’ye güveniyoruz

HSBC, Türkiye’de yatırımlara ara vermeden devam ediyor. Genel Müdür Selim Kervancı, 2001’den beri Türkiye’ye yatrım yaptıklarını söyledi. Kervancı, “Bu yıl ana bankacılık sistemimizi Türk firmasından hizmet alarak yeniliyoruz. Yatırım miktarı 117 milyon dolar. Bu yıl biter" dedi.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
Genel Müdür Selim Kervancı, 2001’den beri Türkiye’ye yatrım yaptıklarını söyledi.
Genel Müdür Selim Kervancı, 2001’den beri Türkiye’ye yatrım yaptıklarını söyledi.

Türkiye pazarına 2001’de giriş yapan İngiliz asıllı HSBC, Türkiye’de yatırıma devam ediyor. HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı, 2001 siyasi krizi sonrasında herkesin Türkiye’den kaçtığı bir dönemde Türkiye’nin geleceğine güvenerek, 2001 senesinde gelip banka satın almış bir grup olduklarını söyledi. Yeni Şafak’a HSBC’nin yeni yatırım ve projelerini anlatan Kervancı, 2010 yılına kadar ciddi anlamda büyüdüklerini ve 280 şubeye ulaştıklarını kaydetti. 2015 yılı Haziran ayında yeniden yaptıkları analiz sonucu 2016 Şubatından itibaren HSBC Türkiye olarak iyi oldukları alanlara odaklanmaya karar verdiklerini anlatan Kervancı, daha değer yaratabildikleri, daha farklı oldukları müşteri segmentlerine odaklandıklarını dile getirdi.

TÜRKİYE’DE KALICIYIZ

2017 yılını da yatırım yılı olarak belirlediklerini anlatan Kervancı Türkiye’de kalıcı olduklarını vurguladı. Bu yıl 117 milyon dolarlık yatırıma imza atacaklarını belirten Kervancı, “Ana bankacılık sistemimizi yeniliyoruz. Bu hizmeti de İntertek isimli bir Türk şirketinden alıyoruz.117 milyon dolar bütçesi olan projeyi yılsonu tamamlayacağız. Bireysel bankacılıktan, hazine operasyonlarına, hazine işlemlerine, kurumsal bankacılığa kadar ana bankacılık işlemlerinin yeniden yazılımını içeriyor. En hızlı büyüme artık dijital kanal, internet ve mobil bankacılıkta olduğu için şubeden müşteriyi içeriye alıp, onu dijital kanallara yönlendirmek, bizim yeni stratejimiz olacak” dedi. Kredi kartında da yatırım yaptıklarını anlatan Kervancı, herkes için her şey olmayacaklarını ama iyi oldukları alanlarda Türkiye’de büyüyeceklerini söyledi. 

Gittiğimiz her yerde Türkiye’yi anlatıyoruz

Bankanın Türkiye’ye çok farklı enstrümanlarla dünyanın farklı bölgelerinden finansman getirdiğine vurgu yapan Kervancı, “Türkiye’nin en fazla ihtiyacı yurtdışındaki algısının iyi anlatılması ve sürdürülebilir büyümeye devam edebilmesi. Biz banka olarak bunu her gittiğimiz yerde yapıyoruz. 2017 yılının 8 ayında yurtdışından 8 milyar dolara aracılık ettik. Asya koridoruna da çok önem veriyoruz. Asya koridorunun en güçlü bankasıyız. Çin’in kuşak ve yol projesi var. Türkiye bu yol üzerinde çok önemli bir ülke. Türkiye’yi anlatıyoruz. 2 hafta önce İstanbul’da ‘Çin iş fırsatlarını’ organize ettik. Kasım ayının ikinci haftasından sonra da Çin’e gidip, Türkiye’yi anlatacağız. Körfez Bölgesi çok önemli. Orada da çok güçlü bankalar arasındayız” şeklinde konuştu.

ÜLKE HIZLA BÜYÜYOR

Türkiye'nin yatırım kriterlerine uyduğunu belirten Kervancı, "Yatırımları yaparken, potansiyele ve uzun vadeli görünümüne bakıyoruz. Kısa vadedeki gelişmeler bizim için çok bir anlam ifade etmiyor. Bu kapsamda 5-6 kriterimiz var. Ekonomik büyüklük bunlardan biri. Türkiye G-20 de ciddi gelişme vaat eden bir ülke. Yine gelecek 50 yılda daha yukarı çıkacağını öngördüğümüz bir ülke. Bir başka kriterimiz olan ülkenin uluslararası bağlantıları önemli bizim için. Bütün bu süzgeçlerden de HSBC Türkiye geçiyor. Bu çerçevede kısa vadeli bütün çalkantılara rağmen uzu vadede Türkiye’nin görünümünü pozitif görüyoruz. Gruptan da son derece büyük destek alıyoruz. Son yatırım projelerinde ciddi destek aldık" dedi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.