EkonomiVergi indirimi iyi niyetli mükellefe

Ekonomi haberleri: Vergi indiriminden iyi niyetli mükellefler faydalanacak

Vergi indirimi iyi niyetli mükellefe

Maliye Bakanlığı’nın ilk kez başlatacağı vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının tecilini ve daha düşük oranda faiz ile borçlarının 60 aya kadar vade ile ödenmesini sağlayan düzenleme ile mükellefler rahatlatacak.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
Düzenlemeden her mükellefin yararlanması söz konusu olmayacak.
Düzenlemeden her mükellefin yararlanması söz konusu olmayacak.

Vergisel yükümlülüklerini süresinde yerine getirmiş ancak öngörülemeyen nedenlerle son bir yıl içinde borçlarını ödeyememiş vergiye uyumlu mükellefler 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanununu 48/A maddesine göre 36 ay taksit yapılabiliyor. Ancak kanuna 7020 sayılı düzenleme borçların daha düşük oranda bir faiz ve 60 aya kadar vade ile ödeme imkanı getirildi.

GEÇMİŞTE DÜRÜST DAVRANAN

Ancak, düzenlemeden her mükellefin yararlanması söz konusu olmayacak. Uygulamadan; tecil başvurusunda bulunulduğu tarih itibariyle en az 3 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanlar yararlanacak. Yine tecil başvuru tarihinden geriye doğru 3 yıl içerisinde vergi kanunlarına göre vergi dairelerine verilmesi gereken tüm vergi beyannamelerini süresinde vermiş olanlar faydalanacak.

NASIL ANLAŞILACAK?

24 Şubat 2018 tarihli ve Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının tecilinde çok zor durum halinin tespitinde kullanılacak kriterler, tecil süreleri ve tecil faizi oranları belirlendi. Mükellefin iyi niyetli olduğunu ise Maliye Bakanlığı vergi kanunlarına uyum, borç ödeme alışkanlığı gibi konulara bakarak karar verecek.

Yüksel Proje yakalandı
EKONOMİ
Yüksel Proje yakalandı

Çiftlik Bank’a
kayyum atanacak
GÜNDEM
Çiftlik Bank’a kayyum atanacak

Katar Havayolları 7 bin 500 liraya eleman arıyor
Ekonomi

Katar Havayolları 7 bin 500 liraya eleman arıyor

Katar-Türkiye arasındaki sıcak ilişkiler Katar Havayolları’nın daha fazla Türk uçuş ekibi bulundurmasına yol açtı. Astronomik maaşlar vererek Türk ve yabancı pilot transferleri yapan Doha merkezli Katar Havayolları, İstanbul'da 29 Nisan'da yaklaşık 7 bin 500 lira’dan maaş başlangıcı ile kabin görevlisi olmak isteyen Türk arayacak. İşte Katar Havayolları iş başvuru şartları.
Yerli ve milli uçaklarla ilk onlar uçuyor
Ekonomi

Yerli ve milli uçaklarla ilk onlar uçuyor

TAI’de üretilen yerli ve milli helikopter ve uçaklarla ilk uçuşları yapan test pilotları, Dünya Pilotlar Günü’nde konuştu. HÜRKUŞ Test Pilotu Murat Özpala, ‘Kendi semalarımızda kendi kanatlarımızla uçuyoruz’ dedi. ‘ANKA benim gözbebeğim’ diyen ANKA Test Pilotu Ahmet Emre Yılmaz duygularını ‘Başına bir şey gelirse çok üzülüyorum, her başarısında gurur duyuyorum’ diye ifade etti
Ne eski yere ne yeni yere yaranabilir
Gündem

Ne eski yere ne yeni yere yaranabilir

Başbakan Binali Yıldırım, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edilen Abdullah Gül’e mesaj verdi. İspanya dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldırım şöyle konuştu: Uzun yıllar içerisinde bulunduğunuz, önemli görevler üstlendiğiniz bir siyasi hareketten ayrıldığınızda ne eski ne yeni yerinize yaranamazsınız. Tecrübeler bunu göstermiştir.
Nazi Almanya’sı hortladı
Dünya

Nazi Almanya’sı hortladı

İslam karşıtı söylemleriyle gündeme gelen CSU yönetimindeki Almanya’nın Bavyera eyaleti, hükümet binalarına haç asılmasını zorunlu hale getiriyor. Eyalet başkanı haçın “dini sembol” olmadığını savunuyor. Ülkede ayrıca Yahudilere saldırılardan korunmaları için kipa takmama çağrısı yapıldı.
Suriye'deki kimyasalların hangi ülkeden gittiği belli oldu
Dünya

Suriye'deki kimyasalların hangi ülkeden gittiği belli oldu

Ülkede bir şirketin, Suriye'ye, sarin gazı yapımında kullanılabilen 5 ton izopropanol ihraç ettiği bildirildi. İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği, yasaklı kimyasal madde ihracatını doğruladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.