Ekonomi Vergi indirimi iyi niyetli mükellefe

Ekonomi haberleri: Vergi indiriminden iyi niyetli mükellefler faydalanacak

Vergi indirimi iyi niyetli mükellefe

Maliye Bakanlığı’nın ilk kez başlatacağı vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının tecilini ve daha düşük oranda faiz ile borçlarının 60 aya kadar vade ile ödenmesini sağlayan düzenleme ile mükellefler rahatlatacak.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Düzenlemeden her mükellefin yararlanması söz konusu olmayacak.
Düzenlemeden her mükellefin yararlanması söz konusu olmayacak.

Vergisel yükümlülüklerini süresinde yerine getirmiş ancak öngörülemeyen nedenlerle son bir yıl içinde borçlarını ödeyememiş vergiye uyumlu mükellefler 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanununu 48/A maddesine göre 36 ay taksit yapılabiliyor. Ancak kanuna 7020 sayılı düzenleme borçların daha düşük oranda bir faiz ve 60 aya kadar vade ile ödeme imkanı getirildi.

GEÇMİŞTE DÜRÜST DAVRANAN

Ancak, düzenlemeden her mükellefin yararlanması söz konusu olmayacak. Uygulamadan; tecil başvurusunda bulunulduğu tarih itibariyle en az 3 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanlar yararlanacak. Yine tecil başvuru tarihinden geriye doğru 3 yıl içerisinde vergi kanunlarına göre vergi dairelerine verilmesi gereken tüm vergi beyannamelerini süresinde vermiş olanlar faydalanacak.

NASIL ANLAŞILACAK?

24 Şubat 2018 tarihli ve Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının tecilinde çok zor durum halinin tespitinde kullanılacak kriterler, tecil süreleri ve tecil faizi oranları belirlendi. Mükellefin iyi niyetli olduğunu ise Maliye Bakanlığı vergi kanunlarına uyum, borç ödeme alışkanlığı gibi konulara bakarak karar verecek.

Yüksel Proje yakalandı
EKONOMİ
Yüksel Proje yakalandı

Çiftlik Bank’a
kayyum atanacak
GÜNDEM
Çiftlik Bank’a kayyum atanacak

Bu bedelli herkesi mutlu etti
Gündem

Bu bedelli herkesi mutlu etti

Milyonlarca kişinin beklediği ‘bedelli askerlik’ düzenlemesi herkesi mutlu edecek formülle geldi. Ücret, herkesin ödeyebilmesi için 15 bin lira olarak belirlendi. Yaş sınırı 25 oldu, bedelliye başvuranlar 28 günlük askerlik yapacak. Askere gideceklerin sayısı 5,5 milyona ulaştığı için ‘en ucuz bedelli’ye rekor başvuru olması bekleniyor.
Aref'in tedavisi sürüyor
Hayat

Aref'in tedavisi sürüyor

Kobra yılanı tarafından sokulan ve akşam saatlerinde özel bir uçakla Mısır’a getirilen illüzyonist Aref, olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aref, bir Suriyeli tarafından kendisine verilen bir gözü kör, hasta ve yaralı, nadir rastlanan bir yılan tarafından sokulduğunu söyledi. Çok hareketsiz duran, öldüğünü zannettiği yılanı, bakımı için kafesinden çıkardığını ve yıkadığını anlatan Aref, kafesine geri koyduğu sırada sağ kolundan ısırıldığını belirtti.
BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak
Teknoloji

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak

BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesi ile birbirinden farklı teknolojik ürünleri bir arada satışa sunmaya hazırlanıyor. Yine piyasa fiyatının altında çok altında satışa sunacağı ürünler arasında ALFA 110A Windows diz üstü bilgisayar, Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik, Trust 12.500 mAh taşınabilir power bank, Mikodo radyolu müzik kutusu, Trust mikrofonlu oyuncu kulaklığı, Trust klavye, fare ve YouTube tripodlu mikrofon yer alıyor. Söz konusu teknolojik ürünlerin haricinde BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesinde uygun fiyatlı diğer ürünlerini de listeliyor. İşte 27 Temmuz BİM aktüel ürünler listesinde yer alan diğer ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.