Hayat Masallar bize ne söyler

Masallar bize ne söyler

Parmaksız “Uyku öncesi çocuklara okunan hayal unsurlarıyla dolu metinler dizini” olarak tanımlanan masal türünü daha girift metotlara dayandırarak da okunabileceğini gösteriyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Masallar bize ne söyler
Freud Bana Masal Anlatsana Aydın Parmaksız Bilge Kültür Yayınları 2017 - 208 Sayfa

Psikanalitik kuram gerek Türk edebiyatında gerekse ülkemizin Batı dillerindeki edebiyat kürsülerinde sığ kalmış yaklaşımlardan birisidir. Roman ve hikâye türünde dahi psikanalitik yaklaşım adına kısıtlı çalışmalar bulunuyorken masal üzerine yapılan psikanalitik çalışmalar neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu açıdan bakıldığında Freud Bana Masal Anlatsa kitabı masallar ve çocuk edebiyatı üzerinden okuyucularına geniş bir düşünme alanı bırakıyor. Eser giriş ifadesinde yer alan “bu masal bir çocuğa nasıl anlatılır” cümlesiyle masalları okuyucu meselesi üzerinden ele alıyor. Parmaksız, masalın niyeti, çocuk ve ebeveyn döngüsünde çocuğun içeriği algılama biçimini, anlatının çocuk üzerindeki psikolojik etkilerini göz önünde bulundurarak kuvvetli bir psikanalitik-masal formunu veriyor. Parmaksız “Uyku öncesi çocuklara okunan hayal unsurlarıyla dolu metinler dizini” olarak tanımlanan masal türünü daha girift metotlara dayandırarak da okunabileceğini gösteriyor.

Abone Ol Google News
Nekbe'nin 73'üncü yılında İsrail beklemediği bir tabloyla karşı karşıya
Dünya

Nekbe'nin 73'üncü yılında İsrail beklemediği bir tabloyla karşı karşıya

İsrail'in 15 Mayıs 1948'de tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden felaketler silsilesinin başlangıcı oldu. Uzmanlar, yaşanan son gelişmelerin Filistin davasına yeniden itibar kazandırdığını, sahip olduğu büyük imkanlara ve gücüne rağmen İsrail'in Filistinlilere boyun eğdirmekte aciz kaldığını belirtiyor. Filistinli emekli Tümgeneral Yusuf eş-Şarkavi; "Bizler Şeyh Cerrah sonrası diye isimlendirebileceğimiz yeni bir aşamadayız. İsrail ordusunun üstünlüğü karşısında birtakım zafiyet görüntüleri sergilenebilir ancak Filistin halkı bazılarının imkansız sandığı bir kahramanlık ortaya koyacaktır" ifadelerini kullandı.

Meclis'te yasama çalışmaları yoğun gündemle yeniden başlıyor
Gündem

Meclis'te yasama çalışmaları yoğun gündemle yeniden başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yaklaşık üç haftalık aranın ardından yasama çalışmalarına önemli konuları ele alacağı yoğun gündemle 18 Mayıs Salı günü yeniden başlayacak. TBMM Genel Kurulunda, Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak. En önemli gündemlerinden biri Hakimler ve Savcılar Kuruluna üye seçimi olacak Meclis, 7 Haziran'a kadar HSK'nin 7 üyesini belirleyecek.
HES kanalındaki duvar çöktü: 300 dönüm tarla sular altında
Gündem

HES kanalındaki duvar çöktü: 300 dönüm tarla sular altında

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesinde bulunan hidroelektrik santraline su taşıyan kanalın duvarı çöktü. Yaşanan taşkında yaklaşık 300 dönüm tarım alanı sular altında kaldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.