ÖZGÜN

Son ehliyet sınavı ne zaman? 2017-2018 ehliyet sınav tarihleri

2017 yılının son ehliyet sınavı ne zaman? sorusu sürücü belgesi almak isteyen vatandaşlar tarafından merak konusu ediliyor. Yazılı ehliyet sınavından en az 70 puan alarak direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak adaylar için 2017-2018 ehliyet sınav tarihlerini haberimizde inceleyebilirsiniz.

Haber Merkezi Diğer

2018-2018 ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? 2017'nin son ehliyet sınavı ne zaman? sorularının yanıtı haberimizde. İlk yardım, trafik ve motor bilgisinin ölçüldüğü yazılı ehliyet sınavından en az 70 puan alan adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklar. Direksiyon sınavından da en az 70 puan alan adaylar, sürücü belgelerini alabilecekler. Peki ehliyet sınavı ne zaman? İşte ayrıntılar...

2017'NİN SON EHLİYET SINAVI NE ZAMAN?

2017 yılının son ehliyet sınavı, 23 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Sınavın sonuçları ise 4 Ocak’ta ilan edilecek. Sınava girecek adayların başarılı olabilmeleri için, en az 70 puan alması gereklidir. 70 puana ulaşamayan adaylar gelecek yılın ehliyet sınavlarına girebilir.

EHLİYET SINAVI NASIL YAPILIR?

Sürücü adayları ehliyet almak için iki sınava tabi tutulurlar. İlk sınav yani yazılı sınavda adaya toplam 50 soru sorulur. Bunlardan 12 tanesi ilk yardım, 23 tanesi trafik, 9 tanesi motor, 6 tanesi trafik adabı sorularıdır. Bu 50 sorudan 35 doğru yapanlar, bir sonraki direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Yazılı sınavda baraj puan 70'dir.

EHLİYET SINAVI ÜCRETİ NE KADAR?

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri (MTSKS) yazılı sınavı 70 TL iken, baraj puanı geçen adayların gireceği direksiyon sınavı ücreti ise 80 TL'dir.

STAJYER EHLİYET UYGULAMASI NEDİR?

Ehliyet sınavlarından başarılı olan sürücü adayları, stajyer ehliyet sahibi olurlar. Stajyer ehliyet için adaylara 2 yıl süre verilir. Bu süre içerisinde adayların 70 ceza puanına ulaşmaması gerekir. 70 ceza puanına ulaşmayan adaylar stajyer sürücülükten çıkarak, normal ehliyetlerine devam ederler. 70 ceza puanına ulaşan adayların ise ehliyetleri alınır. Adaylar, psikoteknik teste tabi tutulurlar. Test sonucuna göre de adayların ehliyet alabilmeleri için yeniden sürücü kursuna kayıt olarak ehliyet sınavına girmesi gerekebilir.

2018 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

Bir çok sürücü adayı 2018 ehliyet sınav tarihlerinin ne zaman olacağını merak etmektedir. Genel olarak ehliyet sınav tarihleri aralık ayının ortasına doğru MEB tarafından açıklanmaktadır. Fakat son bir kaç yıldır pilot uygulama olarak uygulanan elektronik ehliyet sınavının yeni yılla birlikte tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacağı duyurulmuştu.


Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.