EkonomiYatırım 1 trilyonugeçecek

Yatırım 1 trilyonu geçecek

Büyüme ve istihdam politikalarına daha da yoğunlaşan Türkiye’nin 2018’deki yatırım miktarı ilk kez 1 trilyon lirayı geçecek. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, kamu ve özel sektör projelerinin bu yılın yatırım miktarına göre yüzde 14,5 oranında artacağını söyledi. Elvan, yabancı girişimciye yönelik 'tek durak' uygulamasının da meyvelerini vereceğini açıkladı.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
​​Türkiye, 2018 yılında 1 trilyon lirayı aşacak yeni bir yatırım seferberliğine hazırlanıyor.
​​Türkiye, 2018 yılında 1 trilyon lirayı aşacak yeni bir yatırım seferberliğine hazırlanıyor.

Türkiye, 2018 yılında 1 trilyon lirayı aşacak yeni bir yatırım seferberliğine hazırlanıyor. Kalkınma Bakanı Lüfti Elvan, özellikle bu hedefler kapamında yabancı yatırımcıların prosedürlere takılmadan işlemlerinin gerçekleştirildiği ‘tek durak’ uygulamasına başlandığını söyledi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2018 yılı bütçe görüşmelerinde sunum yapan Bakan Elvan, yabancı yatırımcının çekilmesi için önemli bir adım atıldığını anlattı. Elvan, ilk kez yabancı yatırımcıların Türkiye’de planladıkları yatırımların tek elden yürütülmesini sağlayacak düzenlemeyi iki ay kadar önce

hayata geçirdiklerini söyledi. Elvan, bu kapsamda İstanbul Kalkınma Ajansı bünyesinde oluşturdukları sistemde, bir yatırımcının belediyeden, maliyeye, tapu kadastroya kadar

tüm ihtiyacı olanların Ajansta toplanan bu kurumların bürokratlarca hiçbir yere gitmeden aynı anda çözümlendiğini anlattı.

HEDEF İSTİHDAMDA ARTIŞ

Elvan, 2018 yılında ilk defa özel ve kamu yatırımlarının tutarının 1 trilyon lirayı geçeceğini söyledi. 2018 yılında da büyüme ve istihdam artışının sağlanmasının en temel programları olduğunu anlatan Elvan, 2018 yılında yatırımların artarak devam edeceğine vurgu yaparak, kamu ve özel yatırım miktarının bu yılın yatırım

miktarına göre yüzde 14,5 oranında artırılarak 1 trilyon 63 milyar liraya çıkarıldığını söyledi.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK SÜRPRİZ OLMAZ

Türkiye’nin yeniden büyüme patikasına girdiğini anlatan Elvan, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde ilk iki çeyreğe göre daha yüksek bir büyüme rakamına ulaşılacağını kaydetti. Elvan, yılın tamamında ise hedeflenen yüzde 5,5’lik büyüme de aşılabileceğini dile getirdi. Bu kapsamda önümüzdeki yıl kamu yatırımlarında öncelikli olarak yük trafiğine hizmet eden bölünmüş yol, liman ve demiryolu yatırımlarının gerçekleştirileceğini söyleyen

Elvan, ulaştırmadan, sanayiye, tarımdan beşeri sermaye sayılan insanımıza yönelik altyapı yatırımlarını şöyle sıraladı:

ÜRETİM KAYBI ÖNLENECEK

“Öncelikli yük merkezlerine demiryolu iltisak hattı yatırımları. Ulaştırma modları arasında sürekliliği ve verimliği sağlayacak acil bağlantılar. Tarımsal üretimi artırıcı sulama, arazi toplulaştırma, tarla içi geliştirme yatırımları. Sanayi üretimini destekleyici nitelikte maden ve hammadde arama yatırımları. Verimliliği artırıcı e-devlet altyapısı yatırımları. Üretim kayıplarının önleyecek olan afetlere hazırlık yatırımları. Beşeri sermayenin iyileştirilmesine yönelik eğitim ve sağlık altyapı yatırımları. Teknolojik kapasite ve kabiliyetleri artıracak ar-ge altyapı yatırımları olarak belirledik.”

Lütfi Elvan

İŞ GÜCÜNE KATILIMA YETİŞEMİYORUZ

Türkiye’nin müzmin işsizliğinin çözülmesi için ciddi çabalar gösterildiğini de anlatan Elvan, 2010-2016 yılları arasında her yıl ortalama 941 bin kişiye yeni istihdam sağlandığını kaydetti. Elvan, ancak aynı dönemde iş gücüne katılımın yıllık ortalama olarak 975 bin kişi olduğuna dikkat çekti. 2017 yılı temmuz dönemi itibari ile son bir yılda istihdamın 1 milyon 122 bin kişi artmasına rağmen iş gücüne katılımdaki yüksek artıştan dolayı işsizlik oranının geçen senenin aynı seviyesinde yüzde 10,7 olduğunu dile getiren Elvan, bireysel emeklilik sistemi ile ilgili olarak da 2017 Ekim itibari ile toplam katılımcı sayısının 6 milyon 840 bin kişi olduğunu kaydetti. Fonun toplam büyüklüğünün ise 9,6 milyar liralık devlet katkısı ile 73,5 milyar liraya ulaştığını anlatan Elvan, otomatik BES sistemi ile de sisteme ilave 3 milyon 312 bin kişinin katıldığını, bu katılımcıların fon toplam büyüklüğünün 1,3 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

  • BÖLGESEL KALKINMA TAM GAZ
  • Kamu yatırımlarının sektörel, bölgesel ve proje bazlı yatırımlar olmak üzer 3 başlık altında yapılacağını anlatan Elvan, yatırımlarda öncelikler sektörel olarak ulaştırma, sağlık, eğitim, içme suyu, kanalizasyon ve bilim-teknoloji alanında olacağını söyledi. Elvan, bölgesel olarak ise GAP, DAP, DOKAP ve KOP eylem planları ile belirlenen ekonomik ve sosyal altyapı projelerine öncelik verilmesinin sürdürüleceğini belirtti.
Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı
Spor

Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı

Beşiktaş'tan Premier Lig takımlarından Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Watford maçına 57. dakikada dahil oldu. Milli futbolcunun oyuna girdiği sırada deplasman tribününde bulunan Evertonlular, başarılı oyuncuya alkışlarla destek verdi. Cenk'in oyuna girmesinden 22 dakika sonra golü yiyen maviler, son saniyede milli futbolcuyla çok önemli bir fırsattan yararlanamadı.
Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı
Spor

Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı

Trabzonspor'un milli yıldızı Burak Yılmaz, Alanyaspor'u 2-1 yendikleri maçtan sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alanyaspor'un durumunu bildiklerini ancak "Sahada babanı bile tanımayacaksın" diyen tecrübeli golcü, Bafetimbi Gomis'in gol krallığı yürüyüşü hakkında ilginç bir değerlendirme yaptı.
Trezeguet'in serbest kalma bedeli belli oldu
Spor

Trezeguet'in serbest kalma bedeli belli oldu

Kasımpaşa formasıyla dikkati çeken bir performans sergileyen Mısırlı futbolcu Trezeguet, Süper Lig'deki futbolseverlerin bir numaralı gündem maddesi haline geldi. İstanbul ekibinin satın alma opsiyonuyla kiraladığı oyuncunun serbest kalma bedeli ortaya çıkarken yıldız oyuncu, Belçika basınına verdiği röportajda oynamak istediği ligleri açıkladı.
e-Devlet seferberlik sorgulama
Gündem

e-Devlet seferberlik sorgulama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milli seferberlik açıklaması ardından e-Devlet seferberlik sorgulaması gündem oldu. e-Devlet seferberlik emri sorgulama nedir? Milli seferberlik nedir? Seferberlik ne anlama geliyor? Seferberlikte neler yapılır? Milli seferberlik hangi durumlarda ortaya çıkar? İşte seferberlik ile ilgili detaylar ve e-Devlet seferbelik emri sorgulama girişi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta partisinin 6. olağan il kongresinde konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadelede sivilleri vurduğu iddialarına "Vicdansızlar, ahlaksızlar, edepsizler bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var" ifadeleriyle tepki gösterdi. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun ama şu anda ihtiyaç yok" diye konuştu.