Ramazan İbadetler itikaflakuvvetleniyor
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

İbadetler itikafla kuvvetleniyor

İstanbul’da 225 camiyi itikaf için ayırdıklarını söyleyen İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Ramazan’da oruçla duygular derinleşiyor ve ufuk genişliyor. Teravih namazı, Kur’an tilaveti ve mukabeleyle yoğunluk oluşuyor. Bu durum son 10 günde itikafla tahkim edilmiş (kuvvetlenmiş) oluyor” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İstanbul’daki camilerde sadece yaşlılar değil gençler de itikafla arınıyor.
İstanbul’daki camilerde sadece yaşlılar değil gençler de itikafla arınıyor.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, itikafın Ramazan’ın son 10 gününde beş vakit namaz kılınan bir mabette Müslümanların yeme içme dahil bütün ihtiyaçlarını orada gördükleri ve ibadete yoğunlaştıkları atmosferin genel adı olduğunu belirtti. Yılmaz, bu ibadetin "Yalnız kalmak", "Rabbiyle baş başa kalmak", "Kendini ibadete vermek" anlamına geldiğini dile getirerek, "Bu ibadeti yapanlara da mutekif ya da akif denir. Dolayısıyla Ramazan’a münhasır olması Peygamberimizin uygulamasıyla alakalıdır. Peygamber Efendimiz, Medine döneminde Ramazan ayı boyunca son Ramazanı dahil mescitte istirahat etmiştir. Hücresine ve evine geçmemiştir. Burada daha çok Kur'an, tefekkür, tezekkür ve sohbetle meşgul olmuştur. Müslümanlar da onun bu tavsiyesine ve uygulamasından yola çıkarak Ramazan’ın son 10 gününde itikafa girer. Bu yıl İstanbul'da 225 camimizi bu işe ayırdık" dedi.

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz

İTİKAFIN GENÇKEN YAPILMASI DAHA LEZZETLİ

Kentlerde hayatın çok hızlı aktığını ve uyarıcıların fazla olduğuna işaret eden Yılmaz şöyle konuştu: "Özellikle yanımızda taşıdığımız telefonlar ve sosyal medya bizi çevremizden habersiz hale getiriyor. Yanımızda yolculuk edenin bile farkında olmadan onunla meşgul oluyoruz. Evimizde çoluk çocukla meşgul olmayacak kadar gafil duruma düşüyoruz." Prof. Dr. Yılmaz, oysa insanoğlundan istenilenin kendinin, Rabbi'nin ve çevresinin farkında olması olduğunu belirterek, "İtikafın bu manada bize önce kendimizi hatırlatacağını düşünüyorum" dedi. Yılmaz, gençlere de itikafa girmeleri tavsiyesinde bulunarak, şunları söyledi: "Şüphesiz bütün ibadetler gibi orucun da namazın da itikafın da gençken yapılması insana daha haz ve lezzet kazandırır. Yaşlıların, zaten pek çok şey kendilerinden geçtiği için ibadette hazzı yakalamaları daha zordur. İbadetlerin aynı zamanda bizim kimliğimizi inşa etmelerinde rolü vardır."

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.