Gündem Organizatöre gözaltı

Organizatöre gözaltı

Paralel yapıya yönelik en kritik operasyonlarından biri için düğmeye basıldı. Balyoz, Askeri Casusluk, Şike soruşturmalarının kilit ismi eski Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ın aralarında olduğu 29 polis için gözaltı kararı çıktı. Ardıç hemen kayıplara karışırken 17-25 Aralık’ın mimarı Mahir Çakallı ile birlikte 22 polis gözaltına alındı.

Cihat Arpacık Osman Özgan Yeni Şafak
Emniyet içindeki paralel yapılanmaya yönelik yürütülen soruşturmada dün 29 polis hakkında gözaltı kararı alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılarından Okan Özsoy dün İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak 29 polis hakkında gözaltı kararı çıkarılmasını istedi. Aralarında eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ile eski İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu polisler hakkında “Casusluk, yasadışı dinleme, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" gibi ağır suçlamalar yöneltiliyor. Nazmi Ardıç'a ayrıca "gizli kalması gereken bilgileri çalmak, deşifre etmek" suçlaması da yapılıyor.

TELEFONA CEVAP VERMİYOR

İstanbul merkezli olarak yürütülen soruşturma 20 ilde eş zamanlı başlatıldı. Operasyonda Mahir Çakallı dahil 22 kişi gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan isimler arasında en dikkat çekici olanı eski Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç. Adreslerinde bulunamayan Ardıç'ın avukatları da müvekkilinin nerede olduğunu bilmiyor. Milletvekili seçimlerinde bağımsız aday olacağını açıklayan Ardıç'ın telefonlarına da ulaşılamadığı öğrenildi.

KOMPLONUN ORGANİZATÖRÜ

İstanbul Emniyeti'nin en önemli şubeleri arasında gösterilen Organize'yi yöneten Ardıç'ın Emniyet içindeki Gülen yapılanmasının en önemli isimleri arasında olduğu iddiaları zaman zaman gündeme gelmişti. Bir dönem çok konuşulan operasyonlar da Ardıç döneminde gerçekleştirilmişti. Ardıç, Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Şike gibi operasyonların beyin takımı arasındaydı.

ULTRA GİZLİ SORUŞTURMA

Dün operasyon talimatı verilen soruşturma herhangi bir soruşturmanın yeni bir gözaltı dalgası değil. Adli kaynaklar soruşturmanın yeni bir dosya numarasıyla hayata geçirildiğini belirtiyor. Soruşturmaya gizlilik kararı da getirildi. Dosyaya avukatlar yönünden de kısıtlama bulunuyor.

İSTANBUL'A GETİRİLDİLER

Dün gözaltına alınan polisler arasında 17-25 Aralık Darbe Girişimi sürecinde İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı da bulunuyor. Hakkında gözaltı kararı çıkarılan polislerin genellikle Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli paralel yapı mensubu polisler olduğu öne sürülüyor. Diyarbakır, Şırnak, Van, Bitlis, Çanakkale, Tunceli, Hakkari, Siirt, Kars ve Sivas dahil 20 şehirde başlatılan operasyonda biri 2. sınıf, üçü 3. sınıf, ikisi de 4. sınıf emniyet müdürü gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan 29 kişi yakalandıktan sonra operasyonun merkezi olan İstanbul'a getirilecek. Şüphelilerin işlemleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam ediyor.

KUMPASLAR ÇÖKTÜ OPERASYON GELDİ

Dün operasyona dönüşen soruşturmanın, Emniyet içindeki paralel yapılanmanın çok sayıda bürokrat, emniyet görevlisi ve devlet adamına kurduğu kumpasa yönelik yürütülen geniş kapsamlı bir soruşturma olduğu öğrenildi. Bu dosyalardan biri, paralel yapılanmanın mağdur etmek istediği eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş'a kurulan tuzak.

DÜZMECE İHBAR MEKTUPLARI YAZDILAR

İstihbarat Müdürü Arıbaş'ın haber elemanlarına yapılan ödemelerde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla yazılan ve Arıbaş'ın tutuklanması planlanan düzmece ihbar mektubunun dünkü operasyonda hakkında gözaltı kararı çıkarılan Başkomiser Ali Kavlak tarafından yazıldığı ortaya çıktı. Arıbaş, yürütülen soruşturma sonucu üzerine atılan suçlamalardan aklanmıştı.
Babasının kararı kafaları karıştırdı

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Baba Aydemir, avukatına "Şikayetçi olmayacağız sen gelme" dedi.
Geri adım yokdaha da güneye gidecek

Geri adım yok
daha da güneye gidecek

​Yavuz'un Mersin'de demirlemesine sevinen Yunanlılara kötü haber.
Yargı paketi Mecliste

Yargı paketi Meclis'te

​AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu.
Sınırda izinler iptal

Sınırda izinler iptal

Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyon öncesi gözler sınırda.
İdmana katılmadı

İdmana katılmadı

​Başakşehir maçı öncesi Beşiktaş'a kötü haber.
Marka şehirler kurulacak

Marka şehirler kurulacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
PKK'ya<br> bir darbe daha

PKK'ya
bir darbe daha

​Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi.
Milyarderlere<br>yatırım tehdidi

Milyarderlere
yatırım tehdidi

​Aileleri ikna için özel ekip kuruldu.
Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Erdoğan, 'Kıbrıs'ta Son Söz Paneli'ne mesaj yolladı.
Tutuklu sanık<br> tahliye edildi

Tutuklu sanık
tahliye edildi

Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesiyle ilgili davada yeni gelişme.
Kullanıma açılacak

Kullanıma açılacak

Fuat Oktay'dan, Kapalı Maraş ile ilgili net sözler.
Aralık ayında kurulmuş olacak

Aralık ayında kurulmuş olacak

2020 Nisan ayında bekleniyordu, takvim öne çekildi.
Sağanak<br>etkili oluyor

Sağanak
etkili oluyor

​Türkiye'nin kuzeyi serin ve yağışlı havanın etkisine girdi.
Trump'a<br>yalanlar söyledi

Trump'a
yalanlar söyledi

ABD'li üst düzey isim Netanyahu-Trump ilişkisini anlattı.
Kundakçı kameraya yakalandı!

Kundakçı kameraya yakalandı!

Ormanlık alanda yangın çıkaran şahsın görüntüsü ortaya çıktı.
Kale düştü

Kale düştü

Beşiktaş'ta Karius'un istatistikleri tartışma çıkardı.
50 bin öğrenciye<br>teknoloji eğitimi

50 bin öğrenciye
teknoloji eğitimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank müjdeli haberi verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.