Gündem Uçan jumbonun muhteşem özellikleri

'Uçan jumbo'nun muhteşem özellikleri

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin hediye ettiği Boeing 747-8 model uçak, Cumhurbaşkanlığı devlet filosuna katıldı. 76 yolcu ve 18 mürettebat olmak üzere toplam 94 kişi taşıyabilen uçak, boyama işleminden sonra hizmete girecek. 'Uçan jumbo' 7.790 deniz mili (14.430 km) menzili ile hemen hemen dünyadaki tüm belli başlı şehirleri birbirine bağlayabiliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Katar Emirinin hediye ettiği uçan jumbonun muhteşem özellikleri
Cumhurbaşkanlığı devlet filosuna katılan Boeing 747-8 model uçak.​

Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna Boeing 747-8 model yeni bir uçak katıldı. VİP donanımlı uçak, Katar Emiri tarafından Türkiye Cumhuriyeti'ne hediye edildi.

Normalde üç sınıflı 400 yolcu kapasiteli uçak, özel donanımıyla 76 yolcu ve 18 mürettebat olmak üzere toplam 94 kişi taşıyabilecek. Uçakta toplantı salonları, yatak odası, tam teşekküllü bir sağlık odası bulunuyor. "Uçan jumbo" 7.790 deniz mili (14.430 km) menzili ile hemen hemen dünyadaki tüm belli başlı şehirleri birbirine bağlayabiliyor.

Dev uçakta toplantı salonu da bulunuyor.
Dev uçakta toplantı salonu da bulunuyor.

Hangara çekildi

Geçtiğimiz günlerde İsviçre'nin Basel şehrinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen VQ-BSK kuyruk tescilli uçak, hangara çekildi. Uçağın boyama işleminden sonra hizmete gireceği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı devlet filosuna katılan uçak, boyandıktan sonra hizmete girecek.
Cumhurbaşkanlığı devlet filosuna katılan uçak, boyandıktan sonra hizmete girecek.

"Ben Türkiye'den para almam"

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. VIP uçak ile ilgili CHP’nin eleştirilerine cevap veren Erdoğan şunları söyledi:

  • "Sağırları incitmek istemem. Ama bahsettikleriniz, duymuyorlar ama uyduruyorlar. İşin aslı nasıl peki? Katar bu uçağı satıyordu, hatta rakam bildiğim kadarıyla 500 civarındaydı. O esnada biz de ilgilendik. Katar Emiri, bundan haberdar olunca uçağı Türkiye’ye hibe etti; 'Ben Türkiye'den para almam; bunu Türkiye'ye hediye ediyorum, hibe ediyorum' dedi. O uçak benim şahsımın değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nindir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne verilecek böyle bir uçak, CHP'yi niye rahatsız ediyor? Ya da onların TV kanallarını niye rahatsız eder? Bunları anlamak mümkün değil. Ben bunlara hukuki davalar açtım. Bunlar mahkeme mahkeme sürünecekler. Hepsi, genel başkanları da öyle. Atar atar iftiraları, biz davaları kazanıyoruz; o ödemekten bıkmıyor, biz de kazanmaktan bıkmayacağız, devam edeceğiz. Sözünü ettikleri uçak şu anda boyanıyor. İnşallah her şey bitikten sonra bir seyahati de onunla yaparız. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin uçağına bineceksiniz, benim uçağıma değil."

Boeing 747-8

747-8 programı, 14 Kasım 2005 tarihinde verilen 18 adet kesin siparişi ile başladı.

Teknik özellikleri

Uzunluk: 76 m

En yüksek hız: 988 km/sa

Kanat açıklığı: 68 m

Motor tipi: General Electric GEnx

Üretici: Boeing Commercial Airplanes

Normal Yolcu Kapasitesi: 400 kişi

Boş Ağırlık: 137,1 metrik ton (137.166 kg)

Dolu Ağırlık: 151,2 ton (302.400 lbs)

Menzil: 7.790 deniz mili (14.430 km) menzili ile hemen hemen dünyadaki tüm belli başlı şehirleri birbirine bağlayabilmekte.

Erdoğan 2017 yılında dünyanın etrafını 4 kez dolaştı

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017'deki seyahatlerinde 144 bin kilometre katederek, dünyanın etrafını yaklaşık 4 kez dolaşmış kadar yol yapmıştı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz yıl 26 ülkeye, 35 ziyaret düzenlemişti.

Avrupa'da 6 ülkeyi ziyaret etti

Geçen yıl yurt dışı ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya, Mozambik, Madagaskar, Pakistan, Hindistan, Rusya, Kuveyt, Çin, ABD, Belçika, Almanya, Bahreyn, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ürdün, Kazakistan, İran, Ukrayna, Sırbistan, Polonya, Azerbaycan, Yunanistan, Sudan, Çad ve Tunus'a giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu.

Erdoğan, ABD'yi 2, Suudi Arabistan'ı 2, Katar'ı 3, Kuveyt'i 3, Rusya'yı ise 4 kez ziyaret etmişti.

Katar’dan jumbo hediye
GÜNDEM
Katar’dan jumbo hediye

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri'nin hediye ettiği uçağın perde arkasını açıkladı
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri'nin hediye ettiği uçağın perde arkasını açıkladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.