Ramazan Misyonerlerin hedefinde görme engelliler var
 • İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2019

Misyonerlerin hedefinde görme engelliler var

Dünyanın farklı bölgelerinde kabartma Kur’an hizmeti sağlayan kişi ve kurumları bir araya getiren Uluslararası Kabartma Kur'an Hizmetleri Birliği (IBQS) iftarında konuşan Başkan Selahattin Aydın, “Misyonerlik faaliyetlerinin hedefinde körler var. Körlerin dinlerini değiştirmek için çok ciddi bir çalışma içerisindeler” dedi ve yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Fatma Çelik Yeni Şafak
Uluslararası Kabartma Kur'an Hizmetleri Birliği (IBQS) Başkanı Selahattin Aydın
Uluslararası Kabartma Kur'an Hizmetleri Birliği (IBQS) Başkanı Selahattin Aydın

Görme engellilerin Kur'an-ı Kerim’i okuyabilmesini sağlamak ve dünyanın farklı bölgelerinde kabartma Kur’an hizmeti sağlayan kişi ve kurumları bir araya getirmek amacıyla Uluslararası Kabartma Kur'an Hizmetleri Birliği (IBQS), 2014 yılında Tükiye’de kuruldu.

Tüm dünyada geçerli olacak bir kabartma Kur'ân sistemi geliştirmeyi amaçlayan IBQS, eğitim programları düzenleyerek görme engellileri Kur'ân ile buluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Körlerin dinini değiştirmek istiyorlar

Birlik üyeleri ile bir araya geldiğimiz iftar programında Halis Kuralay'ın gerçekleştirdiği Kur’an tilaveti sonrası Başkan Selahattin Aydın’dan yürütmüş oldukları çalışmaları dinledik. Aydın, birlik hakkında ilk olarak şu şekilde konuştu:

“Bizim birliğimizin misyonu; Dünyada lokal düzeyde görme engelli Müslümanlara din hizmeti veren kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak. Çünkü misyonerlik faaliyetlerinin hedefinde körler var. Dünyada da çok güçlü misyoner faaliyetleri var. Körlerin dinlerini değiştirmek için çok ciddi bir çalışma içerisindeler.

Çoğunluk nüfusu Müslümanlardan oluşan ülkelerde yaşayan bizlerin Kur’an-ı Kerim'e ulaşmasında bir sıkıntı yok. Ama özellikle Afrika, Güney Asya, Balkanlar gibi fakir bölgelerde misyonerler çok aktifler. Böyle olunca dünyada din hizmetleri veren kurumlar olarak bir araya gelip bir birlik oluşturalım dedik. Bu maksatla 2014 yılında Uluslararası Kabartma Kur'an Hizmetleri Birliği (IBQS) kuruldu. Şu an 17 üye ülkemiz var."

Kabartma Kur'an-ı Kerim örneği
 • Malavi'de yeni bir birlik kurduk
 • Malavi'nin körleri hedef alan misyonerlik faaliyetlerinin Afrika’daki merkezi olduğunu belirten Aydın, "Burada görme engelli Müslümanların dini ihtiyaçları konusunda herhangi bir çalışma yoktu. Oradaki görme engelli arkadaşlarla birlikte bir birlik kurduk. O kuruluşu da birliğimizin bünyesine katacağız.
 • İşimiz teşkilatlanmak
 • Bizim daha çok işimiz var. İşimiz teşkilatlanmak. Dünya üzerinde kabartma Kur'an eğitimini teşvik etmek, kabartma mushafların standartları ile ortak bir kabartma Kur'an imlası geliştirmek, üyeleri arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlamak, üyeleri arasında iktisadi ve teknik işbirliği oluşturmak, görme engellilere kabartma mushaf ve erişilebilir ortamlarda İslami bilgi kaynakları temin etmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Tevhid’den hakka bir devri daim
RAMAZAN
Tevhid’den hakka bir devri daim

Şairlerin üstadı: Fuzûlî
RAMAZAN
Şairlerin üstadı: Fuzûlî

12. gün iftar menüsü
RAMAZAN
12. gün iftar menüsü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.