Ekonomi Turizmde rekora devam

Turizmde rekora devam

Türkiye turizmde son yılların rekorlarını kırmaya devam ediyor. Turist sayısı 40 milyona doğru hızla ilerliyor. Bu yılın ilk dokuz ayında 37 milyon turist ağırlayan Türkiye, gelirde ise kur etkisine rağmen 23 milyar dolara yaklaştı. En çok artış yüzde 16,09 artış ve 5 milyon 120 bin ziyaretçi ile Rusya’dan geldi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Turizmde rekora devam
9 ayda 37 milyon turist 23 milyar $ gelir

Kültür ve Turizm Bakanlığının yayınladığı sınır giriş-çıkış istatistiklerine göre Türkiye, yılın ilk 3 çeyreğinde yaklaşık 32 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Yurt dışında ikamet eden vatandaşların da dâhil olduğu toplam turist rakamlarında ise Ocak-Eylül 2018 döneminde yüzde 21,35 artışla 37 milyon turist rakamına ulaşıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise ilk 9 ayda yüzde 13,9 artışla 22,9 milyar dolar turizm gelirine ulaşıldı. Kişi başı harcama ise 638 dolar olarak gerçekleşti.

RUS TURİST AÇIK ARA BİRİNCİ

Bakanlığın ilk 9 aylık verilerine göre turizmde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 22,08 artış yaşandı. En çok ziyaretçi ilk 9 ayda yüzde 16,09 artış ve 5 milyon 120 bin ziyaretçi ile Rusya Federasyonu’ndan geldi. Yüzde 11,21 artış ve 3 milyon 566 bin ziyaretçi ile Almanya ikinci, yüzde 5,95 artış ve 1 milyon 894 bin ziyaretçi ile İngiltere üçüncü sırada yer aldı. İngiltere’yi sırasıyla Bulgaristan ve İran izledi.

EYLÜL’DE 5 MİLYON TURİST

Türkiye’yi geçtiğimiz eylül ayında ziyaret eden yabancı sayısı ise yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17,57 artışla 4 milyon 792 bine çıktı. Rusya eylül ayında yüzde 19,49 artış ve 934 bin 87 ziyaretçi ile yine birinci sırada yer aldı. Almanya yüzde 12,30 artış ve 589 bin ziyaretçi ile ikinci, İngiltere ise yüzde 6,63 artış ve 317 bin ziyaretçi ile üçüncü oldu. Eylül 2018 döneminde en çok turist İngiltere’nin ardından Bulgaristan ve Gürcistan’dan geldi. Yılın ilk 3 çeyreğinde gelen yabancıların yüzde 99,13’ünü, Eylül 2018 döneminde ise yüzde 98,91’ini turistler oluşturdu.

EN ÇOK ZİYARETÇİ ANTALYA’YA

Türkiye’ye Ocak-Eylül 2018 döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayının yüzde 33,47’si Antalya’ya giriş yaparken, yüzde 31,78’i İstanbul’a, yüzde 9,14’ü Edirne’ye, yüzde 7,68’i Muğla’ya ve yüzde 5,96’sı Artvin’e geldi. Geçtiğimiz eylül döneminde ise sıralama yine değişmeyerek; 1 milyon 899 bin ziyaretçi Antalya’ya, 1 milyon 235 bin ziyaretçi İstanbul’a, 458 bin ziyaretçi Muğla’ya, 392 bin ziyaretçi Edirne’ye ve 236 bin ziyaretçi ise Artvin’e giriş yaptı.

Timur Bayındır
Timur Bayındır

Otel doluluk oranları arttı

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Raporu’na göre, Türkiye’nin Eylül 2018 otel dolulukları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 artarak yüzde 70,8 oldu. Ocak-Eylül 2018 döneminde ise doluluklar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7 artarak yüzde 66,8 olarak gerçekleşti. İstanbul’da doluluklarda düşüş yaşanmasına karşın ortalama günlük satılan oda bedeli yüzde 6,5 artışla 91,3 avroya yükseldi. Antalya’da ise Eylül 2018 otel dolulukları, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,5 artarak yüzde 75,1 olarak gerçekleşti.

En yüksek artış bizde

Rakamları değerlendiren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 9 aylık dönemde doluluk oranında en yüksek artışı yaşayan ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Bayındır, “Odabaşı elde edilen gelirde Rusya’dan sonra geçen yıla göre en yüksek artış oranını yakalayan ikinci ülke oldu. Buna rağmen Avrupa ortalamasına ulaşamadık” dedi. Bayındır, İstanbul’da doluluk düşüşüne karşın fiyat artışları gerçekleşmesinin pazarın yeniden çeşitlenmeye başlamasının işareti olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan "2023 imtihanını başarıyla geride bıraktığımızda artık Türkiye'yi durdurabilecek hiçbir fani güç hiçbir engel tanımıyoruz" ifadelerini kullandı. Bir müjde de veren Erdoğan "İstanbul Atatürk Havalimanı'nda da Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir Millet Bahçesi kuruyoruz. Bu yılın sonunda ihalesini yapacağız" diye konuştu.
İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis
Gündem

İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis

Giresun’un Bulancak ilçesinin İcilli köyünde yaklaşık 16 ay önce öldürülerek dereye atılan İkranur’un ölümü ile ilgili geçtiğimiz Şubat ayında tutuklanan öz amcası ve halasının yargılanmasında karar çıktı. amcaya akrabası olan "çocuğu kasten öldürmek" suçundan müebbet hapis, halaya ise yardım ve delilleri karartmadan ötürü 5 yıl üst sınırından ceza verildi. Amcanın cezası daha sonra suç işlediğinde yaşının küçüklüğü ve suça sürüklenen çocuk kapsamında dikkate alınarak cezası 11 yıla indirildi. Halanın cezası ise iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya düşürüldü ve tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.
Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak
Gündem

Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği projelerle şehri adeta bir şantiye alanına çevirdi. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın göreve gelmesinin ardından kent, tarihi kazılardan yol çalışmalarına, gençlik merkezlerinden şehrin siluetini ortaya çıkaracak yatırımlara kadar merkez ve ilçelerdeki yatırımlarla hizmet görmeye başladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.