Gündem Altın madeninde gıda zehirlenmesi 30 işçi hastaneye kaldırıldı

Altın madeninde gıda zehirlenmesi: 30 işçi hastaneye kaldırıldı

Tarım Kredi iştiraki Gübretaş’ın, Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer alan altın madeni sahasında öğle yemeği yiyen 140 kişiden 30 işçi gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alındı

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Altın madeninde gıda zehirlenmesi: 30 işçi hastaneye kaldırıldı
Altın madeninde gıda zehirlenmesi: 30 işçi hastaneye kaldırıldı

Bilecik’te bir yemek firmasının Gübretaş’ın taşeron firmasına bağlı maden sahasında çalışan 140 işçiye öğle yemeği olarak; yayla çorbası, bulgur pilavı, ızgara tavuk kanat ve meşrubat götürdü. Yemeği yiyen işçilerden ilk etapta 17’si; bulantı, kusma, ishal ve karın krampları şikâyetlerinin ardından Söğüt Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.


Daha sonra ise 13 kişi daha Söğüt İlçe Devlet Hastanesine aynı şikayetlerden başvurdu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince yemekten numune alınarak inceleme başlatıldı.
İşçilere hastanede serum tedavi yapılırken, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

109 ton altın için tarih belli oldu: Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak
EKONOMİ
109 ton altın için tarih belli oldu: Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak

109 ton altında yeni gelişme: ​Bakanlıktan beklenen belge çıktı
FOTOĞRAF 10
Title
Bilecik Söğütte GÜBRETAŞa ait maden sahasında tespit edilen 3,5 milyon onsluk (109 ton) altının çıkarılması için çalışmalara başlandı.
Title
Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğanın imzası ile alınan acele kamulaştırma kararı sonrası bölgedeki arazilerin mülkiyeti Hazineye devredilmiş, tesis kurulumuna da başlanmıştı.
Title
109 ton altın rezervi için yapılacak yatırım için beklenen teşvik belgesi ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak dünkü Resmi Gazetede yayımlandı.
Title
GÜBRETAŞın Bilecik Söğütteki tesis yatırımı Aralık 2021de en yüksek teşvik belgeli beş yatırım arasında yer aldı.
Title
Gübretaş Maden Yatırımları AŞnin teşvik belgesi verilen yatırımı 4 milyar 634 milyon 477 bin 508 lira olarak ifade edildi.
Title
Şirket kurulacak tesis üzerinden yılda 7,67 ton dore külçe altın ve yılda 1 milyon 252 bin 800 ton cevher işlemeyi hedefliyor.
Title
GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, tam kapasiteyle çalışmaya geçildiğinde yıllık 6 ile 7 ton civarında altın üretmeyi hedeflediklerini belirtmişti.
Title
​Poyraz, 2022 yılı içinde ilk faz tesis kurulumu tamamlandıktan sonra maden işleme çalışmalarını yapıp 2022 yılının sonu itibarıyla buradan çıkacak ilk altın külçesinin Türk ekonomisine kazandırmak istediklerini de aktarmıştı.
Title
Poyraz, Gübretaşın şu anda tarım sektöründeki en önemli aktörlerinden biri olduğunu belirterek, Buradan elde edilmiş olan değerin GÜBRETAŞa, Tarım Kredi Kooperatiflerine, Türk çiftçisine ve tarım ekonomisine yansımasıyla Türk ekonomisine çok ciddi katkılar sağlanması hedefleniyor. Burası önümüzdeki dönemde inşallah bizim için önemli bir kaldıraç olacak. Bununla beraber Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri olarak Türk çiftçisine buradaki kaynağı ziyadesiyle yansıtma gayreti içinde olacağız. dedi.
Title
Poyraz, sahadan çıkarılacak altının miktarına ilişkin olarak da şunları kaydetti:Burada birinci, ikinci ve üçüncü fazdaki yatırımlarımızı tamamlayıp tam kapasite çalışmaya başladığımızda şu anki planlamamız yıllık 6 ile 7 ton civarında bir üretim kapasitesi hedefleniyor. Türkiyede 2020 yılı rakamlarıyla yıllık 42 ton civarında altın üretimi olduğunu düşünürsek o zaman biz bu 42 tona sadece buradaki çalışmalarımızla yüzde 15 oranında katkı sağlamış olacağız.
109 ton altında yeni gelişme: ​Bakanlıktan beklenen belge çıktı
Bilecik Söğüt'te GÜBRETAŞ'a ait maden sahasında tespit edilen 3,5 milyon onsluk (109 ton) altın varlığı için çıkarılan acele kamulaştırma kararı sonrası bölgedeki arazilerin mülkiyetinin Hazine'ye devri gerçekleştirilip tesis kuruluma geçirilirken, bakanlıktan beklenen teşvik belgesi de çıktı. İşte bölgedeki altın rezervinin çıkarılması için yapılacak yatırımın tutarı..

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.