Gündem Bilecikin isminin değiştirilmesi önerisine ilişkin yeni açıklama

Bilecik'in ismi Ertuğrul mu olacak? Bilecik Valisi'nden isim önerisi

Bilecik'in isminin değiştirilmesi önerisine ilişkin yeni açıklama

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, "kent isminin Ertuğrul ya da Ertuğrulgazi olarak değiştirilmesi" yönündeki önerisine ilişkin, "Meselenin bir şehir markası yaratma meselesi olarak düşünülmesi, kısır ve sığ bir isim değişikliği tartışmasının ötesinde ele alınması, bir vizyon projesi olarak düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Haber Merkezi AA
​Bilecik Valisi Tahir Büyükakın
​Bilecik Valisi Tahir Büyükakın

Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, "kent isminin Ertuğrul ya da Ertuğrulgazi olarak değiştirilmesi" yönündeki önerisine ilişkin, "Meselenin bir şehir markası yaratma meselesi olarak düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Büyükakın, Bilecik Belediyesince geçen hafta düzenlenen "Uluslararası Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumu"nda, şehrin hangi marka değerleriyle öne çıkacağı konusunun ciddi şekilde masaya yatırıldığını söyledi.

Bu kapsamda Bilecik'in uzun vadede bir vizyon projesiyle nasıl kalkınacağının, geleceğe nasıl hazırlanacağının önemli bir mesele olarak gündeme geldiğini belirten Büyükakın, bu kapsamda "Şehirler kuran şehir Bilecik" konulu bir vizyon çalışması yapılması gerektiği yönünde bir önerilerinin olduğunu aktardı.

Büyükakın, bu kapsamda üç hususun dile getirildiğini ve bunların tartışılmasının istendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

  • "Ertuğrulgazi'nin bundan 736 yıl önce düzenlemiş olduğu ilk toyun bugün yeniden formatlanarak uluslararası hale getirilmesi ve bunun ilimizde yapılması önerisi sunuldu. Bu kapsamda 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' felsefesi çerçevesinde insanlığın huzuruna dair bütün konuların ana tema olarak işlenmesi önerildi. Yapılan önerilerden bir başkası ise şehrin üniversite ve öğrenci şehri olması vizyonuydu. Bütün şehir tartışmaları kapsamında düşünüldüğünde bunun destekleyici bir argüman olduğu da ortadaydı. Bütün şehir tartışmaları ve şehir mimarisi tartışmaları kapsamında değerlendirildiğinde aslında Bilecik'in bir pilot şehir olarak, hem bütün şehir uygulaması hem de şehir mimarisi tartışmaları açısından çok güzel bir örnek olabileceği konuşuldu çünkü birçok şehrin kurulmasına beşiklik etmiş bir kent Bilecik."

AK Parti'den 'Bilecik, Ertuğrul yapılsın önerisine' ilk yorum
GÜNDEM
AK Parti'den 'Bilecik, Ertuğrul yapılsın önerisine' ilk yorum

"Mesele marka şehir yaratmak"

Bilecik'in, hem dirilişin hem kuruluşun hem de kurtuluşun şehri olduğunu vurgulayan Büyükakın, şöyle devam etti:

"Bütün bu üç tartışma önerisi bir arada düşünüldüğünde eğer kabul görürse şehrin bir pilot şehir olması söz konusu olursa, yapılacak şeylerden bir tanesi de şehrin isminin konuşulması olacaktır. Bunun da tartışılmasında yarar olduğunu düşünmekteyiz. Bunu ifade ettik. Bu tartışılsın dedik. İsmin değiştirilmesiyle ilgili bir teklifimiz olmadı. Bunun da gündeme alınmasını söyledik. Bu kapsamda şehrin adının Ertuğrul olarak veya Ertuğrulgazi olarak değiştirilmesi veya merkez ilçenin adının Ertuğrulgazi olarak değiştirilmesi de düşünülmeli. Bütün bunların hepsi bir arada tartışıldığında şehre çok ciddi bir marka değeri katacağını düşünüyoruz. Ancak tartışmanın sadece bir kısır ve sığ bir isim değişikliği tartışmasına döndürülmesi kentimiz adına bir değer katmayacaktır. Meselenin bir şehir markası yaratma meselesi olarak düşünülmesi, kısır ve sığ bir isim değişliği tartışmasının ötesinde ele alınması, bir vizyon projesi olarak düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum."

REKLAM

AK Parti İl Başkanı Karabıyık

AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık da Bilecik'te büyük çınar Osmanlı'nın köklerinin bulunduğunu söyledi.

Karabıyık, Bilecik ismiyle ilgili tartışmaların zaman zaman gündeme geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Buradaki amaç toyun Söğüt'te tekrar toplanması, tüm Türk ve İslam dünyasının tekrar Söğüt'te bir araya ve yönlendirilmesi adına planlanmış bir projenin bir parçası aslında. Bunu bu şekilde değerlendirmek lazım. Sadece bir isim değişikliği yaparak PR çalışması düşünülmüyor. Vali Bey'in söylemek isteği konu aslında buydu ama biraz farklı lanse edildi. Tabii bu projenin bir parçası olarak konuşulmalı, uygun zemin olduğunda tekrardan gündeme getirilmeli. Ayrıca biliyorsunuz bütün şehir ve büyükşehir uygulamasının tüm Türkiye'ye yayılma olasılığı çok yüksek artık. Muhtemelen 2019 seçimlerinden önce bu gündeme gelebilecek ve uygulanabilecek. Biz de bir il belediyesi yani büyükşehir, bütünşehir belediyesi olabileceğiz. Merkez ilçe belediyesi olacak yani fazladan bir belediyemiz olacak."

  • Burada bir merkez isminin değişmesi, bir isim üretilmesi gerektiğine dikkati çeken Karabıyık, "Burada merkeze hiç dokunulmadan merkez ismi Bilecik ama ilin tamamına Ertuğrul gibi bir söylem geliştirilebilir. Ama dediğim gibi halka rağmen değil, halkla birlikte gündeme getirilecek. Zaten bildiğim kadarıyla hukuken değişiklik talebi oluştuğunda referandum yapılması gerekiyor. Vali Bey'in konuşmasının bütün olarak ele alınması gerekir" dedi.

Vatandaşlar Bilecik olarak kalmasından yana

Görüş alınan vatandaşlardan İbrahim Aydın, Bilecik isminin değiştirilmesini istemediğini belirterek, "Yapılacak çok daha iyi işler olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Ertuğrul Gazi Türbesi'ne il dışından ziyarete gelen Fatma Konakçı da kent adının Bilecik olarak kalmasından yana olduğunu dile getirerek, "Önemli olan Ertuğrulgazi'nin felsefesini gelecek kuşaklara aktarmaktır. İsim değişikliğiyle bir yere varılmaz" diye konuştu.

Ziyaretçilerden emekli öğretmen Süreyya İdiz de "Kişilerin kafasında isim kargaşası yaratmanın bir anlamı yok. Bence Bilecik olarak kalmalı." ifadelerini kullandı.

REKLAM

Ertuğrul Gazi Türbesi'nde 'saygı nöbeti'
HAYAT
Ertuğrul Gazi Türbesi'nde 'saygı nöbeti'

Osmanlı'nın ilk mescidi Söğüt'te
HAYAT
Osmanlı'nın ilk mescidi Söğüt'te

Tarih ve kültür şehri: Bilecik
FOTOĞRAF 9
Title
Tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine sahne olan Bilecik, Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te, Osmanlı Devletinin kuruluş merkezliğini yapması dolayısıyla farklı bir özelliğe sahip. İlin kuruluş tarihçesinin çok eskilere dayanması ve Osmanlının kurulduğu yer olması ayrıcalığı yanında, Kurtuluş Savaşı’nda verdiği çetin mücadeleler ve kazanılan zaferlerle Cumhuriyetin kuruluşunda da önemli bir role sahip, tarihi-kültürel varlıklar bakımından zengin bir İlimiz
Title
ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ: Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesi. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemekte. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiş. Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmakta.
Title
ORHAN GAZİ CAMİİ: Orhan Gazi Camiinin ilk yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber Orhan Gazinin diğer eserleriyle birlikte 14. yy. başında yapıldığı sanılmakta olup, 365 cemaat kapasiteli mabet 1973 yılında tamirattan geçirilmiş ve restore edilmiş. Edebalı Türbesine 50 m. uzaklıkta olup, en ilginç yanı, minareler camiye bitişik olurken, burada ise asıl minaresi ana binadan 30 m. uzakta bir kayanın üzerine inşa edilmiş olması. II. Abdülhamid zamanında önemli bir onarım görmüş. Orhan Gazi Camii Osmanlı Devri Türk mimari sanatının Dini mimari alanında ilk kubbeli yapı denemesinin örneği. Kubbe üzeri restorasyon sırasında kurşunla kaplandığı için Kurşunlu Camii adıyla bilinir.
Title
BİLECİK ŞEHİTLİĞİ: Bilecik'in anlamlı ziyaret durakları arasındaki İnönü Şehitliği, Bozüyük ilçesindeki Akpınar Köyü sınırları içerisinde. İnönü Savaşları'nın geçtiği bir cephede bulunan şehitlikte 844 mezar bulunmakta. İnönü Şehitliği'ni Bilecik gezi listenize ekleyebilirsiniz.
Title
METRİSTEPE ZAFER ANITI: Bilecik Bozüyük'te bulunan Metristepe Zafer Anıtı, İnönü Savaşları'nın kazanıldığı bölgeye yapılmış. Savaşta şehit düşen askerlerimiz anısına yapılan anıt, 24 metre yüksekliğinde olup, yapımında betonarme kullanılmış
Title
HAMİDİYE CAMİİ: Söğüt İlçesinde son Osmanlı döneminin neo-klasik mimari tarzdaki yapılardan güzel bir örnek. 1903-1905 yıllarında II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı olup, duvarları kırmızı kesme taştandır. Yapının üstü kurşun kaplı tek bir kubbeyle örtülü. İki minareli olduğu için halk arasında Çifte Minareli Camii olarak da tanınır.
Title
SÖĞÜT MÜZESİ: Bilecik'te bulunan Söğüt Müzesi, Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde Kayhan Mahallesi'nde bulunmakta. Müzede etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmekte. Müze kurulmadan önce, çevre köylerde araştırma yapılmış ve sergiye konulmak üzere halktan eşyalar alınmış
Title
BİLECİK MÜZESİ: 2007 yılından bu yana hizmet vermeye devam eden Bilecik Müzesi, şehir merkezinde bulunmasından dolayı kolay bir ulaşım yoluna sahip.
Title
KASIMPAŞA CAMİİ: Klasik Osmanlı camilerinin örneklerinden ve Mimar Sinan'ın çıraklık eserlerinden biri. 1525-1528 yıllarında Kanuni Sultan Süleyman'ın Bağdat seferine giden komutanlarından Kasım Paşa tarafından yaptırılmış. Duvarları kesme taştandır. Giriş kapısı ve mihrabın yanındaki pencerelerin ahşap kanatları ağaç işçiliği ve fildişi kakmaları yapıyı ilginç bir hale getirmekte. Minberi ak mermerden çeşitli renkte çinilerle kaplı.
Tarih ve kültür şehri: Bilecik

Tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine sahne olan Bilecik, Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te, Osmanlı Devletinin kuruluş merkezliğini yapması dolayısıyla farklı bir özelliğe sahip. İlin kuruluş tarihçesinin çok eskilere dayanması ve Osmanlının kurulduğu yer olması ayrıcalığı yanında, Kurtuluş Savaşı’nda verdiği çetin mücadeleler ve kazanılan zaferlerle Cumhuriyetin kuruluşunda da önemli bir role sahip, tarihi-kültürel varlıklar bakımından zengin bir İlimiz


/**/
Yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım

Yavaş konuşurum soyadım gibi iş yaparım

​AK Parti İstanbul Adayı Binali Yıldırım açıklama yapıyor.
81 ile riskli alan genelgesi

81 ile riskli alan genelgesi

​Çevre Bakanı Kurum: 3 ay içinde bildirilmesi gerekiyor.
CHP vatandaşla dalga geçti

CHP vatandaşla dalga geçti

​Tanzim satış noktasının önünde çaldıkları şarkıya büyük tepki var.
Su için deharekete geçildi

Su için deharekete geçildi

​Fahiş fiyatlara yönelik denetim listesine alındı.
Göz göre göre yalan söylediler

Göz göre göre yalan söylediler

​FETÖ'cüler, onlarca ifade ve görüntüye rağmen inkar etti.
Köprü cezaları için son 10 gün

Köprü cezaları için son 10 gün

Araç sahipleri ay sonuna kadar başvuru yapmalı.
Şenol abi isterse sözleşme imzalarız

Şenol abi isterse sözleşme imzalarız

​Beşiktaş Başkanı Orman'dan önemli açıklamalar.
Türkiye kaybetti

Türkiye kaybetti

​19 yıl önce bugün devletin zirvesinde yaşanan tartışma son yılların en büyük krizini başlatmıştı.

Dünyanın dört bir yanına satılıyor

Dünyanın dört bir yanına satılıyor

​Muğla'da üretilen Dalyan havyarına ilgi yoğun.
Rekoru tarih oldu

Rekoru tarih oldu

En uzun süre görev yapan teknik direktör değişti.
Meclis'te devir teslim

Meclis'te devir teslim

​Binali Yıldırım, görevini Celal Adan'a devretti.
Honda'dan önemli Türkiye kararı

Honda'dan önemli Türkiye kararı

Avrupa'dan çekilme kararı alan Honda'nın takviminde Türkiye de var.
53 muvazzaf askere FETÖ gözaltısı

53 muvazzaf askere FETÖ gözaltısı

​İstanbul'da tespit edilen FETÖ'cüler için düğmeye basıldı.
Moldova'ya kimlikle seyahat başlıyor

Moldova'ya kimlikle seyahat başlıyor

​Türk Büyükelçi bugün başlayan uygulamayı açıkladı.
Eyaletler Trump'a karşı ayaklandı

Eyaletler Trump'a karşı ayaklandı

​16 eyalet, Trump'a karşı mahkemeye koştu.
Tüm seferler iptal

Tüm seferler iptal

​Yoğun sis nedeniyle deniz ulaşımı durdu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.