Dünya Trump bildiriyi imzaladı ABD OHALde

​Trump bildiriyi imzaladı: ABD OHAL'de

Trump bildiriyi imzaladı: ABD OHAL'de

ABD Başkanı Trump Meksika sınırında ulusal acil durum ilan edeceğini açıklamasının ardından bu konudaki bildiriyi imzaladı. Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Trump Amerika’nın Meksika sınırındaki durumu “çetelerin işgali” olarak niteledi.

Haber Merkezi Diğer
ABD Başkanı Donald Trump, bildiri imzaladı. (Fotoğraf: Arşiv)
ABD Başkanı Donald Trump, bildiri imzaladı. (Fotoğraf: Arşiv)

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’den oluşan komisyonun üzerinde uzlaştığı bütçe tasarısını da imzalayacak. Söz konusu tasarı Trump’ın Meksika sınırına duvar planı için yaklaşık 1,4 milyar dolar ödenek içeriyor.

Duvar inşası için 8 milyar dolarlık kaynak

Meksika sınırına duvar projesi için daha önce Kongre’den 5,7 milyar dolar ödenek talep eden Başkan Trump duvar projesi için paranın geri kalanını ulusal acil durum ilan etmesi sonrası Savunma Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı bütçelerinden gelecek takviye kaynaklardan karşılamayı planlıyor. Başkan Trump ulusal acil durum ilan etmesiyle birlikte Meksika sınırına duvar inşası için 8 milyar dolara yakın kaynak bulunacağını söyledi.

Acil başkanlık yetkileri neleri barındırıyor?

  • ABD Başkanı ulusal acil durum ilan ederek yetkilerini genişletebiliyor.
  • Böylece yönetim ulusal kriz durumlarında daha hızlı karar alıp bu kararları uygulamaya koyabiliyor.
  • Trump ABD-Meksika sınırındaki göçmen krizinin ulusal bir kriz olduğunu öne sürüyor.
  • Acil durum ilan edildiğinde ABD Başkanı 100 farklı yasada yer alan özel yetkilere sahip oluyor.

Demokratlar OHAL kararını mahkemeye taşıyacak

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Demokratlar Başkan Trump’ın ulusal acil durum ilan etmesi halinde bu kararı mahkemeye taşıyacaklarını açıklamıştı. Başkan Trump Beyaz Saray’daki basın toplantısında hukuki mücadeleyi kazanacaklarına inandığını söyledi, “Anayasa Mahkemesi’nde kazanacağız” dedi.

Başkan Trump Meksika sınırında duvara yasadışı göçün önlenmesi için ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha savundu. Beyaz Saray’daki basın toplantısı sırasında 6 kadın ellerinde yasadışı göçmenler tarafından öldürülen çocuklarının fotoğraflarını taşıdı. Başkan Trump da konuşması sırasında o ailelere atıfta bulundu.

Trump Beyaz Saray'daki açıklamalarının ardından ulusal acil durum ilanını içeren bildiriyi imzaladı. Bildiride Trump, "mevcut acil durumun ciddiyeti nedeniyle" ordudan yardım istemeye ihtiyaç duyduğunu belirtti. Trump, "Güney sınırındaki mevcut durum, ana ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit eden ve ulusal bir acil durum oluşturan bir sınır güvenliği ve insani kriz teşkil ediyor" ifadesini kullandı.

OHAL gerekli miydi?

BBC'ye göre, Kasım 2018'de her gün 2 bin kişi sınırda ya gözaltına alındı ya da geri çevrildi.

Trump'ın planına destek verenler bu sayıların acil duruma işaret ettiğini savunuyor.

Ancak güney sınırındaki göçün 10 yıl öncesine kıyasla çok daha düşük olduğunu söyleyenler de var.

Obama da 13 kez OHAL ilan etmişti

Trump'ın selefi Barack Obama 13 kez, George W Bush da 12 kez acil durum ilan etti. Trump'ın duvar için acil durum yetkilerini kullanmasıyla, kendi yönetiminde dördüncü kez acil durum ilan edilmiş oluyor.

Ancak diğer başkanlar bu yetkileri genelde 'terörle bağlantılı olmakla' suçlanan kişi ve kurumların fonlara ulaşmasını engellemek ya da insan hakları ihlallerinde bulunan ülkelerde yatırımları durdumak gibi dış politika krizlerinde kullanmıştı.

Brennan Merkezi'nden hukuk uzmanı Andrew Boyle, "Bir başkanın Kongre'nin açıkça reddettiği bir inşaat projesine fon yaratamak için acil durum ilan etmesi son derece ender. Bu diğer başkanların yaptığından çok farklı" diyor.

Ulusal acil durum yasaları doğal felaketler için kullanılmıyor.

Trump 'duvar' için her yolu deniyor: OHAL ilan edecek
DÜNYA
Trump 'duvar' için her yolu deniyor: OHAL ilan edecek

Trump, Demokratları ülkede olağanüstü hal ilan etmekle tehdit etti
DÜNYA
Trump, Demokratları ülkede olağanüstü hal ilan etmekle tehdit etti
Abone Ol Google News
Pandemi döneminde maske ve koruyucu giysi ihracatında yüzde 986’lık rekor artış
Ekonomi

Pandemi döneminde maske ve koruyucu giysi ihracatında yüzde 986’lık rekor artış

Koronavirüs salgını sürecinde en çok ihtiyaç duyulan maske ve koruyucu giysi alanında Türkiye'de üretim yapan Türk hazır giyim endüstrisi 2020’nin ilk yarısında 573 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İHKİB Başkanı Gültepe, sektörün salgınla mücadele eden ülkelerin de imdadına yetiştiğini belirterek, "İlk 6 ayda 144,7 milyon doları tıbbi ve kumaş maske, 428,7 milyon doları da koruyucu giysi olmak üzere 573,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Maske ve koruyucu giysi ihracatımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 986'lık rekor artış elde ettik" dedi.
Milli gurur yerli uçak bombası SARB-83 göreve hazır: Dünyada böylesi yok
Ekonomi

Milli gurur yerli uçak bombası SARB-83 göreve hazır: Dünyada böylesi yok

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) öz kaynaklarıyla yürüttüğü çalışmalar sonunda geliştirdiği ardışık delicili uçak bombası SARB-83, seri üretime hazır hale getirildi. TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş "1,5 metrelik güçlendirilmiş duvarın yavaşlatma etkisi yüzde 10'dan bile az oldu. Bu gerçekten çok yüksek bir etkinlik göstergesi. SARB-83'te ardışık delicili harp başlığı var ve bu teknolojiyi uçak bombasında kullanan dünyada belki tek ülkeyiz" açıklamasında bulundu.
ALES başvuruları için son gün bugün
Gündem

ALES başvuruları için son gün bugün

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için yeniden başvuru alınacağını açıklamıştı. Başvurular bugün saat 23.59'a kadar ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi "https://ais.osym.gov.tr"den yapabilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.