Ekonomi Yerli ilaç için mevzuat talebi

Yerli ilaç için mevzuat talebi

Sağlık alanında yerlileşme oranını arttırmak için çalışmalara hız verildi. İlaç sanayiindeki dışa bağımlılığı bitirmek için ilgili mevzuatta değişiklik gerektiğini belirten Teknopol İstanbul Genel Müdürü Orhan Çömlek, mevzuattan kaynaklanan sıkıntıların çözümü için hükümet ve yetkili kişilerle çalışacaklarını söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye’nin sağlık alanında yerli ve milli oranı arttırmak için çalışmalara hız verilirken, başta aşı olmak üzere ilaç sanayiinde dışa bağımlılığı azaltmak için yürütülen çalışmaların kapsamı genişletildi. Türkiye’nin bu alanda büyük bir potansiyelinin olduğunu dile getiren Teknopol İstanbul Genel Müdürü Orhan Çömlek, sektörün önünü tıkayan bazı mevzuattan kaynaklanan sıkıntıların olduğunu dile getiriyor.

SERTİFİKA SÜRECİ UZUN

İlgili mevzuat değişikliği için hükümet ile çalışacaklarını bildiren Çömlek, sağlık sektöründe “CE”, “ISO” gibi sertifikasyonların geç edinilmesine neden olan bir takım sıkıntıların olduğunu savunarak, “Türkiye’nin Gümrük Birliği’nde attığı imzanın bize getirdiği bir takım kısıtlamaları ortadan kaldırmak için hükümete, ilgili bakanlara fikir jimnastiği yapıp, yetkin kişilerden aldığımız raporları sunuyoruz” diye konuştu.

  • Esas maliyet kemoterapinin yan etkilerinde
  • Mutlu Demiray
  • Türkiye’de olmayan vitamin C’nin TÜBİTAK MARTEK ile ortak bir proje ile yerli üretimle hastanelerinde kullandıklarını söyleyen Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Demiray, tedavide esas maliyetin ise kemoterapinin yan etkileri ortaya çıktığında oluştuğunu söyledi. Demiray, “Kemoterapinin ve radyoterapinin vitamin C ile birlikte uygulanmasında hem kemoterapinin hem de radyoterapinin yan etkileri azalmakta hem de etkileri belirgin derecede artmaktadır” dedi. ABD’de pankreas kanserli yaşlı hastaların kemoterapisine vitamin C eklediğinde yıllık 100 milyon doların üzerinde ekonomik katkı sağlanacağının tespit edildiğini anlatan Demiray, bu sayede yan etkilerde yüzde 40 azalma saptandığını da aktardı ve şöyle devam etti: “İlaç Eczacılık dairesinde yeni yapılan değişikliklerden sonra bu konuda ülkemizin hızla yol alacağını düşünüyorum.”

Volkswagen sektörü uçurur
EKONOMİ
Volkswagen sektörü uçurur
Abone Ol Google News
Kamu işçilerinin ikramiye ödemesinde tarihler belli oldu: İlk ikramiyeler 27 Temmuz'da yatacak
Ekonomi

Kamu işçilerinin ikramiye ödemesinde tarihler belli oldu: İlk ikramiyeler 27 Temmuz'da yatacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'de yer alan karara göre kamuda çalışan işçilerin ikramiye ödemelerinin ilk taksiti 27 Temmuz'da ikinci taksiti de 14 Aralık'ta hesaplara yatırılacak.
Ankaragücü-Galatasaray maçı ne zaman? Galatasaray'ın muhtemel 11'i
Spor

Ankaragücü-Galatasaray maçı ne zaman? Galatasaray'ın muhtemel 11'i

Süper Lig'in 32. haftasında MKE Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk ediyor. Ligin son sırasında yer alan Ankaragücü, küme düşmemek için Galatasaray'ı yenmek zorunda. Ankaragücü,Galatasaray maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Ankaragücü,Galatasaray maçına dair bütün bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Ayrıca Ankaragücü,Galatasaray canlı anlatımı Yeni Şafak Spor'da olacak.
Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz sözler:  Türkiye'nin Ayasofya kararı AB'yle ilişkilerini de etkileyecek
Gündem

Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz sözler: Türkiye'nin Ayasofya kararı AB'yle ilişkilerini de etkileyecek

Ayasofya'nın ibadete açılması hem Türkiye'de hem de dünyada büyük yankı uyandırdı. Ancak durumu hazmedemeyenler hadsiz açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Son dönemlerde Yunanistan'la gerginleşen ilişkileri tırmandıracak bir açıklama daha geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya'nın yeniden cami statüsüne getirilmesini en yoğun şekilde kınadıklarını belirterek, "Karar sadece Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri değil Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.