Ekonomi Yüzde 90ı doldu 10 milyon kişi bekleniyor

Yüzde 90'ı doldu: 10 milyon kişi bekleniyor

Turizm sektöründe 9 günlük Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla iç pazarda doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı. Bayram döneminde yaklaşık 10 milyon yerli turistin bulundukları yerlerden başka noktalara seyahat edeceğini dile getiren sektör temsilcileri, en fazla kıyı bölgelerinin tercih edileceğini belirtiyor.

Haber Merkezi AA
Bayram trafiği.
Bayram trafiği.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Ramazan Bayramı'nda ülke genelinde ciddi bir hareketlilik beklediklerini söyledi.

Özellikle 9 günlük tatilin önceden açıklanmasının tatilcilerin programlarını doğrudan etkilediğini dile getiren Ayık, "Mümkünse bundan sonraki dönemlerde bu tür düzenlemeleri yılın başında ilan etmek lazım ki insanlar ileriye dönük planlarını daha kolay yapabilsinler, birtakım uygulanan erken rezervasyon kampanyalarından faydalanabilsinler. İç pazarda, en çok ihtiyaç olan konulardan bir tanesi budur." diye konuştu.

10 MİLYON KİŞİ SEYAHAT EDECEK

Ayık, Ramazan Bayramı tatilinin ağırlıklı olarak yaz tatili havasında geçeceğini ifade ederek, bu açıdan daha çok kıyı bölgelerinin tercih edileceğini belirtti. Bu tür bayram tatillerinde eş, dost ve akraba ziyaretlerinin de yapıldığına işaret eden Ayık, "Ramazan Bayramı döneminde Türkiye'nin hemen her bölgesine dönük çok ciddi anlamda seyahat olacak. Tahminimize göre bayram döneminde yaklaşık 10 milyon yerli turist bulundukları yerlerden başka noktalara seyahat edecek." değerlendirmesinde bulundu.

  • Son yıllarda kültür turizminde bir artış yaşandığını anlatan Ayık, İstanbul'da yaşayan bir insanın memleketine gittiğinde, o bölgeye yakın tarihi ve kültürel değerleri de görmek istediğini kaydetti.

Ayık, turizmcilerin de arzu ettikleri ve özledikleri olgunun bu olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Türkiye, hem kültürel değerleri hem de doğası açısından dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesi. Bunları gün yüzüne çıkartıp, ürün haline getirdiğimiz zaman Türkiye'nin tüm noktasında turizm yapar hale geleceğiz. Bu, nihai varmak istediğimiz hedeftir aslında. Ürün çeşitlendirilmesinde sepetin her şekilde zengin olmasını istiyoruz. Bu zenginliğin içine gastronomiyi, kültürü, doğayı, hayat tarzımızı her şeyimizi koymamız lazım ki vazgeçilmez bir turizm ülkesi haline gelelim."

KIYI BÖLGELERİ DOLACAK

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da bayram tatili için hem yurt dışı pazarda hem de iç pazarda ciddi anlamda bir talep oluştuğunu söyledi.

Özellikle bayram tatilinin 9 gün ilan edilmesi ve önceden açıklanmasının rezervasyonları artırdığını vurgulayan Yağcı, "Kıyı bölgelerimizin şimdiden dolacağını öngörüyoruz. Bayram döneminde iç pazarda yüzde 90 bir doluluk bekliyoruz." diye konuştu.

Yağcı, iç pazarın turizm sektörü açısından önemli olduğunu bildirerek, her yıl iç pazarda ciddi artış olmasını beklediklerini dile getirdi.

DOLULUK YÜZDE 90'A ULAŞTI

İç pazarın, 31 Mart'taki seçimler sonrası hareketlilik kazandığını ancak ramazan ayı dolayısıyla hafif bir durgunluk yaşandığını ifade eden sektör temsilcileri, tatil döneminde ise çok ciddi hareketlilik yaşanacağını belirterek, doluluk oranın yüzde 90'a ulaştığını ifade ediyor.

Eşini iş yerinde sigortalı gösterenlere kötü haber
EKONOMİ
Eşini iş yerinde sigortalı gösterenlere kötü haber

Merkez Bankası'ndan iki yeni hamle
EKONOMİ
Merkez Bankası'ndan iki yeni hamle
Abone Ol Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa soykırımıyla ilgili paylaşımda bulundu: Bosnalı kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Srebrenitsa soykırımıyla ilgili paylaşımda bulundu: Bosnalı kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız

Yirmi beş yıl önce bugün tarihe kara leke olarak geçen, 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımı gerçekleşti. Bu utancın yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna halkına desteğini belirttiği bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda, "Tarihin acı ve utanç sayfalarından biri olan Srebrenitsa Soykırımı'nın 25. yıl dönümünde alçakça katledilen aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kederli ailelerine ve yakınlarına şahsım, milletim adına başsağlığı diliyorum. Bosnalı kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız. O gün sizler orada hangi sıkıntıları yaşadıysanız emin olun aynısını, üstelik de uzakta olmanın verdiği çaresizlikte burada bizler de yüreğimizde hissettik" ifadeleri yer aldı.
Teröre ağır darbe: 15 günde 42 milyonu aşkın kök kenevir ele geçirildi
Gündem

Teröre ağır darbe: 15 günde 42 milyonu aşkın kök kenevir ele geçirildi

İçişleri Bakanlığı 2 günde gerçekleştirilen narkoterör operasyonlarında 10 milyon 110 bin kök kenevir ele geçirildiğini, son 15 günde ele geçirilen kök kenevir miktarının 42 milyon 110 bine yükseldiğini bildirdi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan UNESCO açıklaması: Ayasofya cami olunca 'dünya mirası' statüsünü neden kaybedecek?
Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan UNESCO açıklaması: Ayasofya cami olunca 'dünya mirası' statüsünü neden kaybedecek?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BBC ve TRT World'de Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararını değerlendirdi. Asıl sorunun Ayasofya'nın neden 1934'te müzeye çevrildiği olduğunun altını çizen Kalın, "Cumhuriyet 1923'te kuruldu, Atatürk bile 11 sene bekledi. Bu konu tarihi bir perspektiften araştırılmalı" ifadelerini kullandı. Kalın ayroca UNESCO'nun Ayasofya ile ilgili açıklamasını da değerlendirerek, "UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı? Eğer bu karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır" diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.