Seçim Yalan rüzgarı

Yalan rüzgarı

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 4 Mayıs tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “Gel bakalım Muharrem İnce” diyerek çağırıldığı günden itibaren tam 40 gün geçti. İnce’nin seçim çalışmalarına yalanları ve geçmiş dönemlerdeki politikalarından çarkları damga vurdu. İnce 40 günde birden çok yalan ve iftiralarda bulundu.

Şahin Şen Yeni Şafak
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce

Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimini 24 Haziran günü gerçekleştirecek olan Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin yalanları ve çarkları seçim çalışmalarına damga vurdu. 4 Mayıs’ta CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gel bakalım Muharrem İnce” diyerek adaylığını açıkladığı İnce 40 günde söylediği yalanlarla hem komik duruma düştü hem de gündemden bihaber olduğunu gösterdi.

KILIÇDAROĞLU BİLE YALANLADI

Miting meydanlarında bol keseden vaat siyaseti yapan İnce, katıldığı televizyon programlarında söylediği yalanlarla gülünç duruma düştü. 40 gün önce 4 Mayıs günü aday gösterilen İnce, katıldığı bir programda, "Amerikalılar beni aradı, haklısınız Muharrem Bey. 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Fethullah Gülen'i usulüne uygun bizden istemedi' dediler" iddiasında bulunmuştu. İnce’nin bu iddiasını belge yayınlayan Adalet Bakanlığı çürütmüştü. CHP lideri Kılıçdaroğlu da önceki gece "Bana gelen 3 sayfalık bir rapor var, aynı rapor Sayın İnce'ye de verildi. Orada bazı usül eksikleri var ama hayati usül eksiklikleri değil" ifadeleriyle Muharrem İnce'yi yalanladı.

FETÖ’CÜ DEDİ GERİ DÖNDÜ

Skandalları bitmek bilmeyen ve gündemden bihaber olduğunu her fırsatta açık eden Muharrem İnce, katıldığı bir başka televizyon programında ise Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu’yu hedef aldı. İnce, "Harp Akademileri’ni kapattılar Milli Savunma Üniversitesi kurdular, rektör atadılar o da FETÖ’cü çıktı" dedi. Afyoncu'nun programa bağlanmak istemesi üzerine İnce, "Doğru'dur. Dekan olacak o dedi. İkinci kez yalanı ortaya çıkan İnce, Afyoncu’nun ikinci kez programa bağlanmak istemesi üzerine, gergin ve kızgın bir ifade ile her isteyenin programa bağlanmamasını istedi. İnce’nin bahsettiği kişinin ise üniversitede görevli 150 şube Müdüründen biri olan biri olan Kadir Atakan olduğu ortaya çıktı.

İKİ YÜZLÜLÜĞÜN BÖYLESİ

Meydanlarda annesi ve ablasının başörtüsü taktığını sürekli dillendiren İnce'nin 2009 yılında meclise verdiği bir soru önergesinde "TRT ekibindeki bir kameramanın saçlarını kışlık bere ile kapattığı, bu kameramanın TRT'de türbanla çalıştığı yönünde basında çıkan haber ve fotoğraflar doğru mudur?" ifadelerine yer verdiği de ortaya çıktı.

İnce’nin çarkları

* İnce, “Büyükelçiler Erdoğan’ı yargılayacak mısınız diye sordu” dedikten sonra, sosyal medya hesabından kendi sözlerini yalanlayarak “Bana öyle bir şey sorulmadı” dedi.

* İnce, “İncirlik’i kapatırım” dedikten sonra geri adım atarak, “Kapatırım demedim Noel’i evlerinde geçirirler dedim” dedi.

* İnce, “İsrail dünyada yalnız kalmaya mahkum edilmelidir” dedikten sonra, katıldığı programda “İsrail’le ilişki kuracağım” ifadesini kullandı.

* İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili FETÖ’nün 5 yıldır sürdürdüğü “4 yıllık diploması yok” iftirasını seçim meydanlarına taşıdı. Bu yalanı CHP’liler tarafından bile komik bulunarak uyarıldı.

* İnce, mitingde “Dördüncü köprüyü de ben yapacağım” demesinin ardından “Nereye yapacaksınız” sorusuna “O lafın gelişiydi” cevabını verdi.

* İnce, “CHP’nin Genel Başkan adayı doğal cumhurbaşkanı adayıdır kaçamaz. Partiyi ben yöneteyim ülkeyi başkası yönetsin. O zaman koltukta neden oturacaksın ki?” demişti. Cumhurbaşkanı adayı gösterildikten sonra ise, “Sayın Genel Başkanım hep söylediniz ‘Parti başkanından cumhurbaşkanı olmaz’ ben de bu görüşünüze katıldım” ifadesini kullandı.

* İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Pensilvanya’ya iftirası attı, “Bana bunu söyleyen kişi seninle birlikte giden kişi” dedi. Ancak yalanının kaynağının duyumlar üzerine yazılan bir kitap olduğu ortaya çıktı.

Hepsi HDP'li
SEÇİM
Hepsi HDP'li

Harita değişmeli
GÜNDEM
Harita değişmeli

En büyük yasakçı o çıktı
SEÇİM
En büyük yasakçı o çıktı
Hayalperest ideolojileribir kenara bırak

Hayalperest ideolojileri
bir kenara bırak

Türkiye'den, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert tepki.
3 puan Musleradan

3 puan Muslera'dan

​Muslera'nın devleştiği maçta G.Saray Alanyaspor'u 1-0 yendi.
Fransada sular durulmuyor

Fransa'da sular durulmuyor

​Sarı yelekliler de protestolara destek vererek sokaklara döküldü.
NATO'ya görevini<br>Erdoğan hatırlattı

NATO'ya görevini
Erdoğan hatırlattı

​AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Ünal, açıklamalarda bulundu.
En huzurlu şehir:<br>Şafşavan

En huzurlu şehir:
Şafşavan

​Evlerin mavi olmasının ise bir sebebi var.
MSB kınadı

MSB kınadı

2019 ​Nobel Edebiyat Ödülü, Bosna soykırımının inkarcısı Handke'ye verilmişti.
İç savaş gibi

İç savaş gibi

​Fransız polisinin eylemcilere müdahalesinde kan döküldü.
Muş'ta PKK'ya darbe

Muş'ta PKK'ya darbe

Şenyayla bölgesinde 5 terörist etkisiz hale getirildi.
Yine sivilleri hedef aldılar

Yine sivilleri hedef aldılar

Esed rejimi ve Rusya İdlib'deki yerleşimleri vurdu.
Halk Bankası'nı<br>dolandırmak istediler

Halk Bankası'nı
dolandırmak istediler

Cumhurbaşkanı, Şehir Üniversitesi tartışmalarını değerlendirdi.
Onun için <br>seve seve ölürüm

Onun için
seve seve ölürüm

​Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti 96'ncı gününde devam ediyor.
Lider hata yapmadı

Lider hata yapmadı

Sivasspor galibiyet serisini 6 maça çıkardı.
İlginç ve güzel<br>bir hat inşa edildi

İlginç ve güzel
bir hat inşa edildi

​Cumhurbaşkanı Libya mutabakatı hakkında açıklama yaptı.
42 bin araç<br>için geri sayım

42 bin araç
için geri sayım

​Son tarih 31 Aralık: 719 araç sahibine teslim edildi.
Tarihi anlaşma onaylandı

Tarihi anlaşma onaylandı

Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat Resmi Gazete'de.
22 şehre<br>ekolojik koridor

22 şehre
ekolojik koridor

Çevre ve Şehircilik Bakanı son bilgileri paylaştı.
Türk halkı <br>en çok onu beğendi

Türk halkı
en çok onu beğendi

EURO 2020 anketinde dikkati çeken sonuçlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.