Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Seçim Yalan rüzgarı

Yalan rüzgarı

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 4 Mayıs tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “Gel bakalım Muharrem İnce” diyerek çağırıldığı günden itibaren tam 40 gün geçti. İnce’nin seçim çalışmalarına yalanları ve geçmiş dönemlerdeki politikalarından çarkları damga vurdu. İnce 40 günde birden çok yalan ve iftiralarda bulundu.

Şahin Şen Yeni Şafak
Yalan rüzgarı
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce

Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimini 24 Haziran günü gerçekleştirecek olan Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin yalanları ve çarkları seçim çalışmalarına damga vurdu. 4 Mayıs’ta CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gel bakalım Muharrem İnce” diyerek adaylığını açıkladığı İnce 40 günde söylediği yalanlarla hem komik duruma düştü hem de gündemden bihaber olduğunu gösterdi.

KILIÇDAROĞLU BİLE YALANLADI

Miting meydanlarında bol keseden vaat siyaseti yapan İnce, katıldığı televizyon programlarında söylediği yalanlarla gülünç duruma düştü. 40 gün önce 4 Mayıs günü aday gösterilen İnce, katıldığı bir programda, "Amerikalılar beni aradı, haklısınız Muharrem Bey. 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Fethullah Gülen'i usulüne uygun bizden istemedi' dediler" iddiasında bulunmuştu. İnce’nin bu iddiasını belge yayınlayan Adalet Bakanlığı çürütmüştü. CHP lideri Kılıçdaroğlu da önceki gece "Bana gelen 3 sayfalık bir rapor var, aynı rapor Sayın İnce'ye de verildi. Orada bazı usül eksikleri var ama hayati usül eksiklikleri değil" ifadeleriyle Muharrem İnce'yi yalanladı.

FETÖ’CÜ DEDİ GERİ DÖNDÜ

Skandalları bitmek bilmeyen ve gündemden bihaber olduğunu her fırsatta açık eden Muharrem İnce, katıldığı bir başka televizyon programında ise Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu’yu hedef aldı. İnce, "Harp Akademileri’ni kapattılar Milli Savunma Üniversitesi kurdular, rektör atadılar o da FETÖ’cü çıktı" dedi. Afyoncu'nun programa bağlanmak istemesi üzerine İnce, "Doğru'dur. Dekan olacak o dedi. İkinci kez yalanı ortaya çıkan İnce, Afyoncu’nun ikinci kez programa bağlanmak istemesi üzerine, gergin ve kızgın bir ifade ile her isteyenin programa bağlanmamasını istedi. İnce’nin bahsettiği kişinin ise üniversitede görevli 150 şube Müdüründen biri olan biri olan Kadir Atakan olduğu ortaya çıktı.

İKİ YÜZLÜLÜĞÜN BÖYLESİ

Meydanlarda annesi ve ablasının başörtüsü taktığını sürekli dillendiren İnce'nin 2009 yılında meclise verdiği bir soru önergesinde "TRT ekibindeki bir kameramanın saçlarını kışlık bere ile kapattığı, bu kameramanın TRT'de türbanla çalıştığı yönünde basında çıkan haber ve fotoğraflar doğru mudur?" ifadelerine yer verdiği de ortaya çıktı.

İnce’nin çarkları

* İnce, “Büyükelçiler Erdoğan’ı yargılayacak mısınız diye sordu” dedikten sonra, sosyal medya hesabından kendi sözlerini yalanlayarak “Bana öyle bir şey sorulmadı” dedi.

* İnce, “İncirlik’i kapatırım” dedikten sonra geri adım atarak, “Kapatırım demedim Noel’i evlerinde geçirirler dedim” dedi.

* İnce, “İsrail dünyada yalnız kalmaya mahkum edilmelidir” dedikten sonra, katıldığı programda “İsrail’le ilişki kuracağım” ifadesini kullandı.

* İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili FETÖ’nün 5 yıldır sürdürdüğü “4 yıllık diploması yok” iftirasını seçim meydanlarına taşıdı. Bu yalanı CHP’liler tarafından bile komik bulunarak uyarıldı.

* İnce, mitingde “Dördüncü köprüyü de ben yapacağım” demesinin ardından “Nereye yapacaksınız” sorusuna “O lafın gelişiydi” cevabını verdi.

* İnce, “CHP’nin Genel Başkan adayı doğal cumhurbaşkanı adayıdır kaçamaz. Partiyi ben yöneteyim ülkeyi başkası yönetsin. O zaman koltukta neden oturacaksın ki?” demişti. Cumhurbaşkanı adayı gösterildikten sonra ise, “Sayın Genel Başkanım hep söylediniz ‘Parti başkanından cumhurbaşkanı olmaz’ ben de bu görüşünüze katıldım” ifadesini kullandı.

* İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Pensilvanya’ya iftirası attı, “Bana bunu söyleyen kişi seninle birlikte giden kişi” dedi. Ancak yalanının kaynağının duyumlar üzerine yazılan bir kitap olduğu ortaya çıktı.

Hepsi HDP'li
SEÇİM
Hepsi HDP'li

Harita değişmeli
GÜNDEM
Harita değişmeli

En büyük yasakçı o çıktı
SEÇİM
En büyük yasakçı o çıktı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.