Dünya 15 ay boyuncaişkence gördüm

Çin yönetiminin toplama kamplarını anlattı

15 ay boyunca işkence gördüm

Uygur kökenli Gülbahar Celilova, 15 ay boyunca Çin yönetiminin toplama kamplarında işkence gördü. Celilova işkence dolu günleri anlattı: 17 saat boyunca hiç kıpırdamadan duvara bakıyorduk. Başıma çuval geçirilerek günlerce işkence gördüm, 4 kez hastaneye kaldırıldım.

Fatih Özer Yeni Şafak
Çin yönetiminin toplama 
kamplarında onlarca kişi 21 
metrekarelik odalarda kalıyor.
Çin yönetiminin toplama kamplarında onlarca kişi 21 metrekarelik odalarda kalıyor.

Kazakistan’da doğup büyüyen Uygur kökenli Gülbahar Celilova (54), 20 yıl Urumçi ile Kazakistan arasında ticaret yaptı. 2017 yılında ortağının kızı tarafından düzenlenen kumpas sonucunda Urumçi’de Çin polisleri tarafından gözaltına alındı. Üç günlük gözaltının ardından hiçbir gerekçe gösterilmeden Urumçi’de bulunan Senken Kampına götürüldü. 1 yıl 3 ay 10 gün boyunca çeşitli işkencelere maruz kalan Celilova, yaşadığı acı dolu günleri Yeni Şafak’a anlattı.

17 SAAT HİÇ KIPIRDAMIYORDUK

Üç çocuk annesi Celilova 21 metrekarelik odalarda 40 kişi kaldıklarını söyledi. Tuvalet ve banyonun da bu odalar içerisinde olduğunu belirten Celilova, “Günde 17 saat boyunca hiç kıpırdamadan ve birbirimizle konuşmadan duvara bakıyorduk. Eğer birisi yanındakine bir şey söyler ya da kafasını sağa sola çevirirse hemen polisler tarafından tek kişilik hücrelere atılıyordu” dedi.

Uygur kökenli Gülbahar Celilova

4 KEZ HASTANELİK OLDUM

  • Her gün ortalama 3 kişinin sorguya alındığını söyleyen Celilova, “Sorgu yerine başımıza çuval geçirilerek götürülüyorduk. Sorgu en az 5 gün boyunca devam ediyordu. Burada yapmadığımız suçlar üzerimize atılıyor eğer kabul etmezsek işkenceye devam ediyorlardı. Sorguda bayıldığımızda ise ellerimize iğneler batırarak ayılmamızı sağlıyorlardı. Yaşanan işkencelere dayanamayarak 4 kez hastaneye kaldırıldım. Hastanede ölüm cezasına çarptırılan kişilerle kaldım. İşkence burada da devam ediyordu. Bir yere ayrılmayalım diye bacaklarıma 5 kiloluk demirler bağlandı” diye konuştu.

3 KAMP DEĞİŞTİRDİM

14 yaşından 80 yaşına kadar kişilerin kamplarda tutulduğunu kaydeden Celilova, “Kişiler birbirleriyle irtibat halinde olmasın diye sürekli farklı hücre ve kamplara gönderiliyordu. Bir hücrede ortalama bir kişi 10 günden fazla kalmıyordu. Serbest kalana kadar 3 kamp ve onlarca hücre değiştirdim” diyerek kamplardaki uygulamaları anlattı.

BEBEĞİN DOYACAĞI KADAR YEMEK VERDİLER

Sağlık sorunlarının en üst seviyede olduğunu kaydeden Celilova, “Tuvalet ve banyo aynı oda içerisinde olduğu için herkes hasta oluyordu. İnsanlar bitlendiği için saçlarımızı kazıdılar. Bir bebeğin doyacağı kadar yemek veriyorlardı. 1 yılda 20 kilo zayıfladım. Hiçbir hakkımız yoktu” ifadelerini kullandı.

  • Yardım edenleri hücreye attılar
  • İşkence gördükten sonra koğuşlara gelenlere yardım etmenin yasak olduğunu söyleyen Celilova, “Kim yardım ederse onu tek kişilik hücreye atıyorlardı. Hiç yemek vermiyorlar ve sürekli işkence uyguluyordu. O yüzden kimseye yardım edemiyorduk” dedi. Hiçbir gerekçe göstermeden kendisini saldıklarını belirten Celilova, “Bir sabah uyandığımda polisler beni alarak artık serbestsin dediler. Beni kamptan dışarı çıkardılar. Ben kamplarda olduğum sürece hiçbir insanın böyle serbest bırakıldığını görmedim. Serbest kaldıktan sonra geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’ye geldim” diye konuştu.

PKK’dan sivil katliamlar
DÜNYA
PKK’dan sivil katliamlar
Barış Pınarı Harekatı: Teröristlerin ağır silahları nerede?
Dünya

Barış Pınarı Harekatı: Teröristlerin ağır silahları nerede?

Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki terör bölgelerine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı başladığı günden bu yana 7 gün geçti. Harekatın ardından çok kısa bir sürede önemli kent merkezlerini rahatlıkla kontrol altına alınırken, ABD tarafından teröristlere teslim edilen ağır silahların ortada görünmemesi 'Neredeler?' sorusunu beraberinde getirdi. Yenisafak.com, Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ile ağır silahların durumunu konuştu.
İzmir'in mıknatıs adamı: Madeni eşyalar üzerine yapışıyor
Gündem

İzmir'in mıknatıs adamı: Madeni eşyalar üzerine yapışıyor

İzmir’de yaşayan 69 yaşındaki Ethem Arslan'ın vücudu adeta bir mıknatıs gibi metal eşyaları çekiyor. Bu durumun günlük hayatında kendisine sıkıntı teşkil etmediğini ifade eden Arslan, aynı özelliğinin vefat eden anneannesinde de olduğunu, kendisinden de torununa geçtiğini, bu durumun genetik olduğuna inandığını dile getirdi.
HDP önündeki eylemde 43'üncü gün, aile sayısı 55 oldu: Gözü yaşlı baba kızına seslenirken fenalaştı
Gündem

HDP önündeki eylemde 43'üncü gün, aile sayısı 55 oldu: Gözü yaşlı baba kızına seslenirken fenalaştı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini, 43'üncü günde de sürdürdü. Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Kumluca köyünde yaşayan Yasin Kaya'nın, 2015 yılında dağa kaçırılan kızı Çiğdem Kaya (21) için gelmesiyle oturma eylemi yapan aile sayısı 55'e çıktı. Gözyaşları içinde kızına teslim olması için çağrıda bulunan baba Kaya fenalaştı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.