Dünya Osmanlı revakları yeniden Kabede

Osmanlı revakları yeniden Kabe'de

Geçtiğimiz yıllarda Kabe çevresinde başlayan genişleme projesi kapsamında yerlerinden sökülen Osmanlı revakları, tekrar yerleştirildi. Suud medyasında yer alan haberlere göre, Osmanlı revakların büyük bir titizlikle korunduğu ve yerlerine yerleştirilirken de çok hassas davranıldığı ifade ediliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Osmanlı revakları yeniden Kabede
Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Kralı Abdullah Bin Abdülaziz'in talimatıyla başlatılan Kâbe'yi genişletme projesi kapsamında yıkılan Osmanlı revakları tekrar yerleştirildi. Suud merkezli yayın yapan el-Okaz gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz yıllarda sökülen Osmanlı revakları, büyük bir özen ve titizlikle korundu ve bugünlerde de aynı hassasiyetle yerleştirildi.

"Revaklar özenle ve titizlikle korundu"

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi Genel İşleri Başkanlığı'nın açıklamasına göre, Osmanlı revakları geçtiğimiz yıllarda başlayan Kabe'nin alanını genişletme projesi kapsamında yerlerinden sökülmüştü. Tavaf alanında yapılan genişletme çalışmaları tamamlanırken, Osmanlı döneminde Kabe'ye hediye edilen revaklar tekrar yerlerine yerleştirildi.

Alternate Text
Alternate Text

Kabe alanında yer alan Osmanlı revakları, 16'ıncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılarak Kabe'ye yerleştirilmişti.\n

Erdoğan devreye girmişti

Suudi Arabistan hükümetinin 4 yıl önce başlattığı Kabe'yi genişletme projesi kapsamında Osmanlı revaklarını sökmesi başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasının tepkisini toplamıştı. O dönem Başbakanlık görevini yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili Suudlu yetkililerle görüşmüş ve onlardan Osmanlı emaneti revakların tekrar Kabe'ye yerleştirilmesinin sözünü almıştı.
Alternate Text
Alternate Text

Osmanlı Döneminde Kabe'ye hediye edilen revaklar, geçtiğimiz yıllarda Suud hükümetinin başlattığı Kabe'yi genişletme projesi kapsamında yerlerinden sökülmüştü.


Alternate Text
Alternate Text

Sökülen revaklar, bugünlerde tekrar yerlerine yerleştirildi.


20 yıl süreceği düşünülen proje sonrası Kabe alanı bu şekilde olacak;


Alternate Text
Alternate Text
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.