Ekonomi Yüzde 5i Türkiyenin 70 yıllık gaz ihtiyacını karşılayabilir

Yüzde 5'i Türkiye'nin 70 yıllık gaz ihtiyacını karşılayabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cuma günü açıklayacağı müjde heyecana yol açarken, söz konusu müjdenin Akdeniz ya da Karadeniz'de petrol ya da doğal gaz keşfine yönelik olduğu iddia edildi. Konuyla ilgili konuşan enerji uzmanları ise; sadece Akdeniz'in yüzde 5'inde tahmin edilen rezervin Türkiye'nin 70 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabileceğinin altını çizerken, olası bir keşif sonrasında ise iki yıl içerisinde gaz ya da petrolün karaya çıkarılarak işlenebileceğine vurgu yapıyor. Uzmanlar 2022'de bitecek olan boru hatları sözleşmelerine de dikkat çekerek böyle bir keşifte Türkiye'nin eline çok büyük koz geçeceğini, bu durumun da Türkiye'yi enerji ithalatçısı konumundan enerji ihracatçısı konumuna getirebileceğini belirtiyor.

Abone Ol Google News
Kenan Biter Yeni Şafak
Yüzde 5i Türkiyenin 70 yıllık gaz ihtiyacını karşılayabilir
Türkiye'nin Akdeniz ve Karadeniz'de sondaj çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cuma günü milletimize büyük bir müjde vereceğiz. Bu müjdeyle Türkiye’de yeni bir dönem açılacak" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları ülke genelinde heyecana yol açarken cuma günü açıklanacak müjde de merak konusu oldu. Açıklama üzerine sosyal medyada çok sayıda kişi Erdoğan'ın açıklayacağı müjdeye yönelik tahminler yürütürken bazı basın yayın kuruluşlarında ise söz konusu müjdenin Karadeniz ya da Akdeniz'de petrol ya da doğal gaz bulunduğuna yönelik olacağı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cuma günü büyük bir müjde vereceğiz, Türkiye’de yeni bir dönem açılacak
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cuma günü büyük bir müjde vereceğiz, Türkiye’de yeni bir dönem açılacak

Heyecana yol açan açıklama ve ortaya atılan tahminler kısa süre içerisinde borsadaki petro kimya şirketlerine ait hisseleri de uçuşa geçirdi.

Olası petrol ya da doğal gaz müjdesine yönelik yenisafak.com sürecin nasıl ilerleyeceğini Akdeniz ve Karadeniz'deki rezervleri ve keşfedilen gaz ve petrolün piyasaya kaç yılda sürülebileceğine ilişkin detayları konun uzmanına sordu..

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih.
Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih.

BÜYÜK BİR SAHA KEŞFEDİLMİŞ OLABİLİR

Hem Akdeniz'in hem de Karadeniz'in petrol ve gaz anlamında zengin bir bölge olduğunu dile getiren Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, ''Karadeniz'e bakarsanız Romanya ve Bulgaristan yıllardır petrol ve doğal gaz çıkarıyor. Tuna blokunun bir kısmı Türkiye'nin de deniz sahasında.Yıllar önce Akçakoca'da ufak bir keşif yapılmıştı. Şimdi belki de daha büyük bir keşif gerçekleşti. Doğu Karadeniz ise orası apayrı bir bölge. Orada deniz tabanında yüksek miktarda gaz hidrat vardır. Ancak onun için teknolojik bir açılım gerekiyor.O yüzden ben Ya Batı Karadeniz'de ya da Doğu Akdeniz'de yeni bir sahanın keşfedildiğini tahmin ediyorum'' dedi.

Türkiye ters köşe yaptı: Ruslar'ın fiyat indirmekten başka şansı yok!​
OYNAT 00:00
Türkiye ters köşe yaptı: Ruslar'ın fiyat indirmekten başka şansı yok!​
Doğal gazda dengeler değişiyor. Rusya'nın en fazla gaz ihraç ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, son yıllarda alım oranında ciddi düşüşler gerçekleştiriyor. Öyle ki, Rus gazındaki yüksek fiyattan dolayı alternatif ülkelere yönelinilirken, mart ayında düşüş oranı ise yüzde 70'i aştı. Türkiye'nin doğal gaz tedariğinde uzun süre açık ara birinci olan Rusya'nın zirveyi 4 ülkeye kaptırmasını yorumlayan uzmanlar ise; değişen dengelerin Rus tarafını indirime zorlayacağının altını çiziyor.

İKİ YILDA KULLANMAYA BAŞLARIZ

Bahsedilen bölgelerde gaz ya da petrol yatağının keşfedilmesi halinde bu rezervin iki yıl içerisinde işlenerek piyasaya sürülebileceğinin de altını çizen Kumbaroğlu, örnek olarak ise İsrail'in Leviathan sahasını gösterdi. Söz konusu keşfin ardından 2017 yılında yatırım kararı alındığını ve 2019 yılında bu sahadaki gazın karaya çıkarılarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Olası petrol ve gazın karaya çıkarılmasının iki yılı bulabileceği belirtiliyor.
Olası petrol ve gazın karaya çıkarılmasının iki yılı bulabileceği belirtiliyor.

KARADENİZ'DE SÜREÇ DAHA HIZLI İLERLER

Rezervin Karadeniz'de bulunmuş olması halinde Doğu Akdeniz'e göre sürecin çok daha kolay ve hızlı ilerleyeceğini de sözlerine ekleyen Kumbaroğlu, Akdeniz'de ise Türkiye'nin Libya anlaşması ile hukuki bir zemin kazanıldığını ve son atılan adımlarla bölge Türkiye'nin ne kadar kararlı olduğunu göstermiş olduğunu belirtti.

Erdoğan'ın 'müjde' haberinden sonra döviz kuru düştü, doğalgaz ve petrol hisseleri uçtu
EKONOMİ
Erdoğan'ın 'müjde' haberinden sonra döviz kuru düştü, doğalgaz ve petrol hisseleri uçtu

ULUSLARARASI ENERJİ ŞİRKETİ İÇİN KRİTİK ADIM!

Normalde ülkelerin parsel sahaları belirlediği ve bu sahalara enerji şirketlerini sondaj yapmak için davet ettiğini çıkan gaz ve petrol üzerinden yüzdelik anlaşma yaptığını ancak Türkiye'nin ise kendi gemilerini alarak kendi milli şirketi üzerinden Akdeniz ve Karadeniz'de keşif çalışmalarına başladığını aktaran Kumbaroğlu, başarıya götüren sürecin de bu tarz adımlarla geldiğini kaydetti.

Kumbaroğlu, bu adımların uluslararası büyük bir enerji şirketi ortaya çıkarma noktasında da büyük bir açılım olduğunu söyledi.

YÜZDE 5'İ 70 YILLIK İHTİYACIMIZI KARŞILAR

Keşfin tam olarak ne olduğunun belli olmadığını petrolün bulunduğu yerde gazın da bulunabileceğini o yüzden her ikisinin keşfedilmiş olma ihtimalinin olduğunu vurgulayan Kumbaroğlu, keşfedilen olası bir sahadaki rezerve yönelik ise yine İsrail'in Leviathan sahasını örnek göstererek bu saha ve etrafında 1 trilyon metreküp gaz rezervi bulunduğunu, Türkiye'nin ise yıllık gaz tüketiminin 50 milyar metreküp olduğunu söyledi.

Büyük bir keşif olması halinde Türkiye gaz ihracatçısı konumuna yükselecek.
Büyük bir keşif olması halinde Türkiye gaz ihracatçısı konumuna yükselecek.
  • Kumbaroğlu, Doğu Akdeniz'in yüzde 5'inde tahmin edilen rezervin bile tek başına Türkiye'nin yaklaşık 70 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek miktarda olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin boru hatları ile aldığı gazlara yönelik anlaşmalarının 2022 yılında sona ereceğini de sözlerine ekleyen Kumbaroğlu, ''Boru hatlarına yönelik yapılan 20-25 yıllık sözleşmelerin bitiş tarihi iki yıl sonraya denk geliyor. 2022'den itibaren anlaşmalar sona eriyor. Türkiye böyle bir enerji kaynağı bulduysa eğer çok büyük bir koz kazanmış olacak. Bunun dışında Avrupa'ya gaz ihracatı olarak düşünmek lazım. Türkiye açık denizlerde bulduğu gaz ile enerji ihracatçısı konumuna gelebilir.'' diye konuştu.

​Elektrikte yeni dönem: Faturalara Yeşil Tarife geliyor
OYNAT 03:34
​Elektrikte yeni dönem: Faturalara Yeşil Tarife geliyor
Enerjide dünya başka bir döneme giriyor. Türkiye'de ise ilk adım ağustosta atılıyor. Elektrik faturalarına yeni bir tarife geliyor. Söz konusu uygulamanın ismi ise Yeşil Tarife. İsteyen vatandaş elektrikte tarifesini değiştirerek yenilenebilir enerjiden üretilen elektriği kullanmak için Yeşil Tarife'ye geçebilecek. Peki enerjide atılan bu adımla ne amaçlanıyor? Gelin detaylarını birlikte inceleyelim...

Berat Albayrak'tan müjde açıklaması: Türkiye'yi çok güzel günler bekliyor
EKONOMİ
Berat Albayrak'tan müjde açıklaması: Türkiye'yi çok güzel günler bekliyor
Gaziantep'te babası tarafından darbedilen bebeğin sağlık durumu iyiye gidiyor
Gündem

Gaziantep'te babası tarafından darbedilen bebeğin sağlık durumu iyiye gidiyor

Gaziantep'te babası tarafından darbedilen bebeğin sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı İsmail Demir, "Yapılan tetkik ve çekilen kontrol tomografilerinde kanamasında bir artış saptamadığımız için cerrahi bir müdahaleye şu aşamada gerek duymadım. Şu an bilinci açık durumda" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Eğitim Şurası'nda müjdeleri bir bir sıraladı: Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını kaldırıyoruz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Eğitim Şurası'nda müjdeleri bir bir sıraladı: Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını kaldırıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 20. Milli Eğitim Şurası'nda öğrencilere güzel haberleri verdi. Erdoğan "Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede Meclis'imize sunacağız. Uzman öğretmenlerimiz bir derece alacaklar ve maaşlarında 1000 TL artış olacak. Yüksek Lisans yapmış öğretmenlerimiz sınavdan muaf tutulacaklar. 10 yıllık uzman öğretmenler sınavda başarılı olduktan sonra baş öğretmen olacaklardır. Ayrıca maaşlarında 2 bin TL artışa gideceğiz. Doktora yapan öğretmenlerimiz bu sınavdan muaf olacaklar. Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Sözleşmeli öğretmenler aynı haklara sahip olacaklar" ifadelerini kullandı.
TFF ile Kulüpler Birliği toplantısı yapıldı
Spor

TFF ile Kulüpler Birliği toplantısı yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği Vakfı ve TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği temsilcileri, Türk futbol hakemlik sisteminin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında bir araya geldi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.