|

Erdoğan BM'de de ilan etti: Darbeci Sisi

BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yi ve BM'nin tavrını eleştirdi. Mısır'da darbeyle yönetime gelen Sisi'ye tepki gösteren Erdoğan, "Mısır'da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken, BM darbeyi yapanı meşrulaştırdı" dedi. Mısır cuntası ise, Erdoğan'ın eleştirilerine Mısır'dan kınama geldi.

yenisafak.com.tr / POLİTİKA
00:00 - 25/09/2014 Perşembe
Güncelleme: 22:51 - 24/09/2014 Çarşamba
Yeni Şafak
Erdoğan BM'de de ilan etti: Darbeci Sisi
Erdoğan BM'de de ilan etti: Darbeci Sisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

Ortadoğu'da yaşanan terör ve şiddet olaylarına dikkat çeken Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in sessizliğine tepki gösterdi.

BM Darbeyi meşrulaştırıyor

BM Genel Kuruluna Mısır Cumhurbaşkanı olarak katılan Abdülfettah el Sisi'yi de eleştiren Erdoğan, "Mısır'da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken Birleşmiş Milletler'de ülkeler bunu izliyor ve darbeyi yapan meşrulaştırılıyor. Birleşmiş Milletler doğruyu savunma konusunda çok daha cesur olmalıdır" dedi.

BM'nin darbeye karşı tutumunu eleştiren Erdoğan, "Çocukların öldürülmesine, halkın oylarıyla gelmiş iktidarların silah ve tanklarla darbe yoluyla devrilmesine seyirci kalanlar, tepkisiz kalanlar, bu insanlık suçuna alenen ortak olmaktadır. Demokrasi diyorsak sandığa sahip çıkalım. Yok demokrasi değil de darbeyi savunacaksak, bu BM niye var diye merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

Mısır Cuntasından kınama

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın BM Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını kınayarak ve kızgınlıkla izledi" ifadelerine yer verildi.


10 yıl önce