GündemFETÖ sanığı F serisi 1 doları böyle savundu

FETÖ sanığı F serisi 1 doları böyle savundu

Kırşehir'de, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında öğretmenlerin de bulunduğu 24 tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi. Sanıklardan C.D, aracında ele geçirilen F serisi 1 doları yolda bulduğunu ve aracında unuttuğunu ileri sürdü.

Haber MerkeziAA
1 dolar
1 dolar
Kırşehir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan davada yargılanan sanık, aracında ele geçirilen F serisi 1 doları yolda bulduğunu ve aracında unuttuğunu iddia etti.

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, örgütün gizli yazışma programı ByLock'u kullandıkları iddia edilen ve ayrıca "FETÖ/PDY üyeliği, örgüte finans ve eleman sağlamak, örgüt adına toplantılar organize etmek" suçlarından yargılanan 24 tutuklu sanıkla avukatları katıldı.

Sanık C.D. savunmasını yaparken, 24 yıllık öğretmen olduğunu, terörün en yoğun olduğu dönemlerde Erzincan'da görev yaptığını ve başarı belgeleri bulunduğunu, bu nedenle FETÖ/PDY üyeliğini kabul etmediğini belirtti.

Kaldırılmadan önce Milli Güvenlik dersleri de veren bir kişi olarak hiçbir terör örgütüyle bağlantısı olmadığını ileri süren C.D, aracında bulunan F serisi 1 dolar için de "Arabamı park ettiğim sırada yolda 1 dolar buldum. Yerdeki parayı almak adetim değildir, ama beden eğitimi öğretmenliği yaptığım için spor salonuna gelen maddi durumu iyi olmayan bir öğrenciye vermek için aracıma koydum, ancak unuttum. Hakkımda gözaltı kararı çıktığında Ankara'daydım. Kırşehir'e döndüğümde polisler aracımı aradı ve buldukları 1 dolar için tutanak tuttu. 1 dolayın hikayesi budur" dedi.

Savunmasında, "Devletin vergileriyle alınan silahları, milletin üzerine doğrultan FETÖ/PDY'yi şiddet ve nefretle kınıyorum" diyen S.D. de örgütün gizli yazışma programı "Bylock"u kullanmadığını, bu suçlamalarda yüzde 10 yanılma payı olabileceğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiğini ve CHP'nin de bu konuda rapor hazırladığını söyledi.

Sanık E.K. de ailesiyle yaşadığı evde bulunan 12 adet 1 doların çaycılık yapan babasına, gittiği düğünlerde verildiğini iddia etti. E.K, "Babam çaycılık yapmaktadır. Özel düğünler ve organizasyonlara bazen çaycı olarak çağrılır. Gittiği düğünlerde birer dolar verenler olmuş. Daha sonra 1 dolar konusunun basında çıkması üzerine Kırşehir'de bunları bozdurmak istedim. O gün döviz bürosu ben gittiğimde kapanmıştı. Aynı gün evimize gelen polisler sehpanın üzerinde 1 dolarları bularak tutanak tuttu. Benim ve ailem için özel ve manevi bir değeri yoktur" şeklinde konuştu.

Duruşmanın sabahki kısmında savunmaları alınan 7 sanık, örgütün gizli yazışma programı "Baylock"u kullandıklarını reddetti, Aktif Eğitim Sendikası'na okullarında gördükleri broşürler nedeniyle üye olduklarını söyledi.

Kırşehir'de farklı tarihlerde düzenlenen operasyonlarda aralarında öğretmenlerin de bulunduğu 44 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 25'i tutuklanmıştı. Tutuklulardan biri dün tahliye edilmişti.

FETÖ'nün '1 dolarlık banknot' şifresi çözüldü
GÜNDEM
FETÖ'nün '1 dolarlık banknot' şifresi çözüldü


1 doların şifresini MİT çözdü
GÜNDEM
1 doların şifresini MİT çözdü

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.