Gündem Genç ustalara ödül

Genç ustalara ödül

Albayrak Grubu’nun sponsorluğunda dördüncüsü düzenlenen ‘Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması’ ödülleri sahiplerini buldu. Dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda sanatçının eserleriyle katıldığı yarışmada 121 bin TL ödül dağıtıldı.

Fatih Özkanoğlu Harun Karaburç Yeni Şafak
Ödüller sahiplerini buldu
Ödüller sahiplerini buldu
Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen "Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması" sonuçlandı. Albayrak Grubu'nun sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada dereceye girenler için Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde ödül töreni düzenlendi. Törene Türkiye'nin farklı illerinin yanı sıra yurt dışından da katılım oldu. Törende, hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, cilt, katı' ve kalem işi dallarında dereceye giren eser sahipleri ödüllendirildi.ANA TEMA 'MERHAMET'

Yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi gören yarışmada ana tema olarak belirlenen "Merhamet" kavramı etrafında toplam 191 eser üretildi. Hüsn-i Hat alanında üç ayrı dalda ödül verildi. Gelen eserler arasından Celî Sülüs, Tâlîk ve Sülüs dallarından her birinde 3 birincilik ile 2 mansiyon ödülü olmak üzere 5 ödül verildi. Böylece Hüsn-i Hat dalında toplam 15 eser ödüle değer bulundu.

121 BİN TL ÖDÜL DAĞITILDI

Tezhip dalında 2'ncilik ve 3'üncülük ödülü Ebrû, Minyatür ve Kalemişi, Çini ve Cilt dallarında da ilk üç ödül sahiplerini buldu. Katı' dalında ise 3'üncülük ödülü verildi. Eser sahiplerine ödülleri jüri üyeleri ve ilçe protokolü tarafından takdim edildi. Törende toplam 121 bin TL para ödülü dağıtıldı. 191 eser arasından seçilen 33 eser için ise sergi oluşturuldu.

Hikmet Barutçugil


Jüriyi zorlayan işler vardı


Ebru dalında jüri üyesi olan Hikmet Barutçugil eserleri değerlendirirken zorlandıklarını belirtti. Barutçugil, “Bu tür yarışmaların yaygınlaşması sevindirici. Ben 44 senedir bu sanatla uğraşıyorum. İlk başladığımda bu sanatların esamesi okunmuyordu. 1970'lerde çağdaş sanatların bazı kısımlarının uydurma olduğunu bütün dünya gördü ve insanlar kökleri sağlam olan kadim sanatlara yöneldiler. Bizde de kültürümüze sahip çıkan genç nesil var. Bu gelişmeler sevindirici. Bugünün medeniyetini oluşturmada bu yarışmanın büyük bir yeri var. Ebru dalında katılım fazla değildi ama zenginleşerek devam edeceğini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Mehmet Memiş


Çok kaliteli eserler yarıştı


Geleceğin ustaları yarışmasında jüri üyesi olan Doç. Dr. Mehmet Memiş, “İki senedir jürideyim. Bazı dönemler tek dalda yapıldı. Geçen sene de öyleydi. Ama bu yıl üç farklı dalda sülüs nesih, celi sülüs ve talik. Üç ayrı dalda ödül verildi. Dereceleri belirlemek çok zorlayıcı oldu. Çünkü çok kaliteli eserler katılmıştı. Yurt dışından da oldukça iyi katılım oldu. Bu yarışmaların faydası burada ortaya çıkıyor. Her sene daha kaliteli eserler katılıyor. Sanatçılar daha özenli çalışıyorlar” diye konuştu.

Ayşe Kaya


Uluslararası başarı hedefliyorum


Geleceğin Ustaları ödüllerinde Çini dalında birinci olan Ayşe Kaya, eserleriyle ve başarılarıyla uluslararası camiada tanınmak istediğini söyledi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları mezunu olan Kaya, “3 ay boyunca hazırlandım. Eserim çok geleneksel olmadığı için endişem vardı ama birinci olduğumu öğrenince çok mutlu oldum. Bu eserimde farklı çiçekler kullanmak istedim, dolunayı işledim. Dolunayı korku gibi tanımlayabiliriz, onu temsil ettiği için ejderha kullandım. Çini de uluslararası camiada tanınmak ve büyük başarılar hedefliyorum” diye konuştu.

Teguh Prastio ve Isep Mısbah


Endonezya'dan geldiler

Teguh Prastio ve Isep Mısbah, yarışmaya Endonezya'dan katıldı. Isep celi sülüs dalında 2'nci oldu, Teguh ise aynı dalda 3'üncü. 12 yaşından beri hat çalıştığını söyleyen Teguh Prastıo, “Amcam cam üzerine hat yapardı, ben bu sanatı ondan öğrendim. Yarışmada dereceye gireceğimi hayal bile etmemiştim. Üçüncü olmak beni çok mutlu etti” dedi. Isep Mısbah ise, “1987 yılından beri hatla ilgileniyorum. Jakarta'da hat sanatında hocalık yapıyorum, dersler veriyorum. Hat sanatına çok ilgi var. Profesyonel hattatlar var. Müslüman bir toplum olarak biz de hat sanatına çok meraklıyız” şeklinde konuştu.

Mehlika Hilal Kırca


Emeklerimin karşılığını aldım

Minyatür dalında 1'inci olan Mehlika Hilal Kırca, eserini 2,5 aylık çalışma sonunda hazırladığını söyledi. Kırca, “4 yıldır minyatür ile ilgileniyorum. Emeklerimin karşılığını aldığım için çok mutluyum. Eserim, bir çocuk üzerinden gidiyor. Çocukların yaşadığı olayları merhamet üzerinden anlattım. Ben eserimi tamamladıktan sonra Halepli çocukların, kadınların yanlarında kuşları, kedileri götürdüğünü gördüm. Eserimle tevafuk oldu aslında” ifadelerini kullandı.

Yasin Çakmak


Sanatçıyı üretmeye sevk ediyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olan Yasin Çakmak, cilt dalında 1'inci oldu. 2005 yılından beri cilt sanatı üzerine çalıştığını belirten Çakmak, “Birincilik ödülü beni gururlandırdı. Bu yarışmalar, bu etkinlikler sanatçıyı şevk eden, sanatçıyı üretmeye sevk eden güzel işlerdir” dedi.
Türkiyeden Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret: Erdoğan, Cezayir, Gambiya ve Senegali ziyaret edecek

Türkiye'den Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret: Erdoğan, Cezayir, Gambiya ve Senegal'i ziyaret edecek

Peş peşe kurtuluş haberleri geliyor

Peş peşe kurtuluş haberleri geliyor

Kurtarma ekipleri 43. kişiyi de enkazdan çıkardı.
Depremin ilk raporu

Depremin ilk raporu

​Jeolojik, sismolojik ve jeodezik çalışmalar yürütülecek.
Çifte mucize

Çifte mucize

​Anne ve bebeği 23 saat sonra enkazdan kurtarıldı.
İki ile 4 milyon <br>lira gönderildi

İki ile 4 milyon
lira gönderildi

​AFAD, Elazığ ve Malatya Valiliğine gönderdi.
Zemin etütlerinden <br>sonra inşaatlar yapılacak

Zemin etütlerinden
sonra inşaatlar yapılacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya'da açıkladı.
Yarım saatte <br>dört deprem oldu

Yarım saatte
dört deprem oldu

​AFAD, Elazığ'daki depremlerin detaylarını paylaştı.
Erdoğan arama <br>kurtarma bölgesinde

Erdoğan arama
kurtarma bölgesinde

​Cumhurbaşkanı çalışmaları yerinde takip ediyor.
3 binada arama devam ediyor

3 binada arama devam ediyor

AFAD deprem bölgesindeki son durumu açıkladı.
3 ay boyunca<br>mücbir sebep ilanı

3 ay boyunca
mücbir sebep ilanı

​Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'yı kapsıyor.
Çok önemli<br> 'yardım' uyarısı

Çok önemli
'yardım' uyarısı

Cumhurbaşkanlığı'nın duyuruları takip edilmeli.
Hatun Teyze<br> böyle kurtarıldı

Hatun Teyze
böyle kurtarıldı

​Enkaz altında kalan yaşlı kadın sağ kurtarıldı.
Azize kurtarıldı

Azize kurtarıldı

​AFAD görevlisiyle konuşması tüyleri diken diken yapmıştı.
Çocuklarım çelik kapının altında kaldı

Çocuklarım çelik kapının altında kaldı

​Enkaz altından çıkarılan annenin 'çocuklarımı kurtarın' feryadı.
Yıkılıp<br>ceza kesilecek

Yıkılıp
ceza kesilecek

​Kaçak yapılar mercek altına alınıyor.
Beşir Derneği'nden<br>afetzedelere destek

Beşir Derneği'nden
afetzedelere destek

​AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
AFAD'da havadan sevkiyat

AFAD'da havadan sevkiyat

​Deprem bölgesinde acil yardım drone'lar ile sağlandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.