Gündem İki günlük bebek ambulans uçakla Karstan İstanbula sevk edildi

İki günlük bebek ambulans uçakla Kars'tan İstanbul'a sevk edildi

Kars'ta dünyaya gelen ve kalbinin sol tarafının gelişmediği belirlenen bebek, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla İstanbul'a götürüldü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
İki günlük bebek ambulans uçakla Karstan İstanbula sevk edildi
Ambulans uçak iki günlük bebek için havalandı.

Kars'ta oturan Saliha-Doğukan Salur çiftinin ikinci çocukları dün Harakani Devlet Hastanesi doğum servisinde sezaryan ile dünyaya geldi. Doğum sonrası yapılan tetkik ve teşhiste bebeğin kalbinin sol tarafının gelişmediği belirlendi.

Hastane yetkilileri, durumu İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bildirdi. İstanbul'da tedavi edilmesine karar verilen bebeğin nakli için Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçak, bugün sabah saatlerinde Kars'a geldi. Hastaneden kuvöz içerisinde ambulansa getirilen bebek, Harakani Havalimanı'nda bekleyen ambulans uçakla İstanbul'a gönderildi.

Kars Harakani Devlet Hastanesi Neonatoloji Uzmanı Dr. Serhat Özkan, "Bebek anne karnındayken kalbi ile ilgili birkaç defa sorun olduğu söylenmiş, bebeğin sol kalbi neredeyse hiç çalışmıyor ve vücudunun ihtiyacı olan kanı pompalamıyor. Burada çocuk kardiyologu ve EKO cihazı da yok. Bunları temin etmeye çalıştık, mesleki tecrübemle, ultrason cihazıyla kardiyoloji uzmanımızla yaptığımız tetkik sonrası sol kalbinin çalışmadığını ve yetersiz olduğunu netleştirdik. Sonra gerekli yerlerle görüştük. Çocuğun hayatını devam ettirmesi için gerekli ilacı Erzurum'dan temin ettirdik. Biraz kısıtlı şartlarda çocuk için faydalı şeyler yapmaya çalıştık. Bebekle ilgili kesin teşhis İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde konulacak" diye konuştu.

Kars'ta aniden fenalaşan minik Dalbay ambulans uçakla Ankara'ya götürüldü
OYNAT 00:59
Kars'ta aniden fenalaşan minik Dalbay ambulans uçakla Ankara'ya götürüldü
Kars'ta aniden fenalaşan 2 yaşındaki Danyal Albay Erkmen, ambulans uçakla yanında annesiyle Ankara'daki hastaneye sevk edildi.

Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde tedavi görürken, takipli olarak memleketi Kars'a gönderilen Danyal Albay Erkmen, aniden fenalaştı. Ailesi tarafından Harakani Devlet Hastanesine getirilen Erkmen'e doktorlar müdahale ederken, sağlık durumu Hacettepe Üniversitesi Hastanesine bildirildi.

Minik Danyal'ın Ankara'ya getirilmesini talep eden Hacettepe Üniversitesi yetkilileri, Kars'a ambulans uçak gönderdi. Erkmen, annesi ile birlikte sağlık ekipleri tarafından ambulansla hastaneden alınarak, Harakani Havalimanına iniş yapan ambulans uçağa nakledildi.

Danyal Albay Erkmen ve annesi, ambulans uçakla Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü.

Sağlık ekipleri karlı dağları aşarak hayat kurtarıyor
GÜNDEM
Sağlık ekipleri karlı dağları aşarak hayat kurtarıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.