Hayat Bağışıklık dostu yiyecekler tüketin

Bağışıklık dostu yiyecekler tüketin

Vücuda giren hastalık yapıcı mikroplarla savaşan bağışıklık sistemini diri tutmak gerekiyor.Bağışıklığın zaman zaman çeşitli faktörlerden etkilenerek zayıf düşebildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, özellikle mevsim geçişleri ve sonbaharda bağışıklığı güçlendirmek gerektiğini söyledi. ..

Abone Ol Google News
Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Bağışıklık dostu yiyecekler tüketin  ​
Fotoğraf: Arşiv

Vücuda giren hastalık yapıcı mikroplarla savaşan bağışıklık sistemini diri tutmak gerekiyor.Bağışıklığın zaman zaman çeşitli faktörlerden etkilenerek zayıf düşebildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, özellikle mevsim geçişleri ve sonbaharda bağışıklığı güçlendirmek gerektiğini söyledi. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Örnek, “Yaşam tarzının sağlıklı bir şekilde yapılandırılması için ilk olarak şeker ve şeker eklenen gıdalardan, hamurişi, kızartma, katkı maddesi içeren hazır yiyecekler ve işlenmiş etlerden uzak durmak gerekiyor. İlk temel kural ise dört besin grubundan yeterli derecede beslenmek.

Tuba Örnek
Tuba Örnek
  • Bunlar süt ve süt ürünleri, et grubu, sebze/meyve grubu ve tahıllar. Bu gruplar enfeksiyonla baş etme konusunda çok yarar sağlıyor. Soğan, sarımsak, lahanagiller, turpgiller, brokoli, nar, portakal, avokado başta olmak üzere tüm sebze ve meyvelere beslenme programında yer verilmeli. Sebze ve meyveler bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler olan probiyotiklerin çoğalmasın sağlıyor. Böylece savunma sistemimize ekstra güç katıyor. Probiyotik sayısını arttırmak için yoğurt, kefir, turşu, gibi fermente ürünler ile doktor ve diyetisyen önerisi ile prebiyotik takviyeler de kullanabiliriz” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.