Hayat İnsülin direnci bel çevresini etkiler

İnsülin direnci bel çevresini etkiler

Beslenme sonrası alınan besinleri enerjiye dönüştürmek için harekete geçen pankreas insülin üretirken, hareketsiz bir yaşam tarzı ve fazla kalori içeren besinler, insülinin vücut tarafından kullanılmasına engel oluyor.

Abone Ol Google News
Aybike Eroğlu Yeni Şafak
​İnsülin direnci bel çevresini etkiler
Fotoğraf: Arşiv

Beslenme sonrası alınan besinleri enerjiye dönüştürmek için harekete geçen pankreas insülin üretirken, hareketsiz bir yaşam tarzı ve fazla kalori içeren besinler, insülinin vücut tarafından kullanılmasına engel oluyor. Beslenme Uzmanı Renan Güneş, “Aşırı açlık ve susuzluk hissi, öğün tükettikten sonra açlık hissinin geçmemesi, hızlı ve aşırı kilo alma, idrar yapmada artış, normalden daha fazla yorgunluk hissi, enfeksiyon hastalıklarına yatkınlık gelişimi ve sık hasta olma, deride yumuşama, adet düzensizliği, yemeklerden sonra uyku basması, tatlı krizleri, baygınlık hissi, elde ayakta titreme, konsantrasyon bozukluğu ve algılama güçlüğü, soğuk terleme ve üşüme gibi belirtiler insülin direncinin habercisi olabilir” dedi.

Renan Güneş
Renan Güneş
  • Güneş, “Bel çevresi erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerine olması, tansiyon değeri 130/80 veya daha üstü, 100 mg /dl üzerine bir açlık glikoz (şeker) seviyesi, 150 mg/dl üzerinde bir açlık trigliserit seviyesi, erkeklerde 40 mg/ dl, kadınlarda 50 mg/dl altında hdl kolesterol seviyesi, ciltte lekelenmeler, kadifemsi cilt lekeleri insülin habercisi olabilir” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.