Hayat Söylemler değişirse, dünya değişir

Söylemler değişirse, dünya değişir

Obezitede ayrımcı davranış ve söylemler üzerine farkındalık oluşturmak üzere hayata geçirilen Rolüm Ağır, Peki Senin Rolün Ne Projesi’nin öncülerinden Prof. Dr. Deniz Sezgin, projenin toplumun her kesimine seslendiğini söyledi.

Abone Ol Google News
Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Prof. Dr. Deniz Sezgin: ​Söylemler değişirse, dünya değişir
Arşiv

Obeziteli bireylerin yaşadığı travma, hayal kırıklığı ve hayata tutunma çabalarına dikkat çekmeyi hedeflediklerini anlatan Sezgin, “Bu kişiler en çok söylemlerle yaralanıyor. Sevimli olduğu gerekçesiyle takılan sıfatlar, espri gibi söylenen sözler farkında olmadan kırılmış kalpler, ertelenmiş hayaller ve gerçekleştirilmeyi bekleyen planlar anlamına geliyor. Obezitenin mutsuzluk, depresyon gibi psikolojik etkileri de var. Bu sorunun çözümü için özenli davranmak yeterli. Kilolu bireylerin sıkça karşı karşıya kaldıkları, “yüzün çok güzel ama biraz kilo versen!” ifadesi mesela… Ya da hemen hemen herkesin hayatında kullandığı, “senin iyiliğin için söylüyorum” ifadesi… Dolayısıyla önceliğimiz dilimizi değiştirmek, ifadelerimizi gözden geçirmek olmalı” diye konuştu.

Prof. Dr. Deniz Sezgin
Prof. Dr. Deniz Sezgin

Beyin tümörünüz olabilir
HAYAT
Beyin tümörünüz olabilir

Astım reflüyü sever
HAYAT
Astım reflüyü sever

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.