Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Araf’ta bir kütüphane

Gece Yarısı Kütüphanesi Matt Haig tarafından kaleme alınan ve hem kısa sürede çok satanlar listesine giren hem de 2020’de en iyi roman ödülünü alan bir kitap. Yazar kitabında basit bulduğumuz seçimlerimizin bile hayatımızı ne kadar değiştirdiğine dikkat çekiyor.

Çorak topraklara bir yolculuk

Yunus Emre Vural’ın kaleme aldığı Gelevera Deresi on üç hikayeden oluşan bir ilk kitap. Vural hikayelerinde okuyucusunu Anadolu topraklarına götürüyor. Yazar, sade ve akıcı bir üslupla yöre halkının küçük dünyalarına ışık tutuyor.

İnsan olmanın çaresizliği

Zeynep Sati Yalçın’ın Unutma Sancısı bir öykü kitabı. Unutma Sancısı’nın tüm öykülerinde sevgisizlik temel bir izlek olarak yer alır. Öykülerin baş kişileri genellikle kadınlardır: Kimi ailesinden, kimi kocasından, kimi arkadaşlarından beklediği sevgiyi ve ilgiyi görememiştir. Yazar, öykü kahramanlarının derin yalnızlıklarına, çaresizliklerine, acılarına, kaçışlarına tanık eder okurlarını.

Odin’den Ahura Mazda’ya mitler

Prof. Dr. Nimet Yıldırım ve Arş. Gör. Şeyda Arısoy tarafından hazırlanan "Sorularla İran Mitolojisi" kapsamlı bir içeriğe sahip. Mahir Şanlı tarafından hazırlanan "Sorularla Nors Mitolojisi" ise ülkemizde bu alanda ortaya koyulan yerli bir yazarın yazdığı ilk eser olma özelliğini taşımakta. Eserde anlatılma istenilenler soru-cevap tekniğiyle detaylı bir açıklamaya kavuşturularak derlenmekte.

Naatlar: Bir meşale ormanı

Mehmet Fatih Andı’nın Şiirin Ufku kitabından yola çıkarak geçmişten bugüne kaleme alınmış naatlara Alim Kahraman ayna tutuluyor. Allah’ın kulları arasında en çok övgüye layık görülen Peygamber Efendimiz için yazılmış farklı dönemlerde şiirlerin ortak duygusu özlemdir diyebiliriz.

Mahir Bir Denizci: Nasuhzâde Ali Paşa

Nasuhzade Ali Paşa’nın yaşam öyküsü Zekeriya Kurşun tarafından kaleme alındı. Nasuhzâde Ali Paşa’nın denizlerdeki faaliyetleri ve Rum isyanının seyrinin ele alındığı kitapta Cevdet Paşa, Şânizade ve Esad Efendi gibi devrinin kaynakları, arşiv belgeleri ve süreli yayınlardan hareketle eleştirel bir gözle okuyucuya sunuluyor.

Babamın Kitaplığı / Bacınız Meral, Afganistan’dan selam eder

“Büyük ağabeyim cihat için Afganistan’da. Ortanca kardeşimse o da cihat talimi görmek için Afganistan sınırında olan bir kampta. Küçük kardeşime gelince o da bizim masrafımızı çıkartmak için seyyar satıcılık yapıyor. Babamsa sabahleyin erkenden evden çıkıp akşama Pakistan’da olan Hizb-i İslami Defterinde Afgan muhacirleri için çalışıyor. Annem, kız kardeşim ve ben evde yalnız günümüzü geçiriyoruz. Evet, Sayın Zarifoğlu size ben yazıyorum. Adım Meral.”

Aynayı tuttum şehre

Nuri Sincanlı imzalı Şehir Yıkılırken romanı Ketebe Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Roman dolandırıcıların, mültecilerin, duvarcıların, kalbi kırık kadınların, yani birbirinden farklı insanların sesini okura iletiyor.

15. yüzyıldan yemek tarifleri

Zehrü’l-Hadîkat adlı Arapça yemek kitabı Durham Üniversitesi’nden Prof. Dr. Daniel Newman tarafından İngilizceye tercüme edilerek The Sultan’s Feast: A Fifteeth Century Egyptian Cookbook [Sultanın Ziyafeti: Bir 15. Yüzyıl Mısır Yemek Kitabı] başlığıyla yayınlandı.

Okul sıralarından yazı dünyasına giriş

Yüz yüze eğitim başladı, öğrenciler okul sıralarına geri döndü. Peki o sıralar hangi yazarlar için ilham olmuştu? Ümit Meriç, Ali Ayçil, Hüseyin Akın, Güzide Ertürk, Emin Gürdamur, Ayşe Sevim’in kapısını çaldık ve çocukluk çağında, henüz ilkokul sıralarındayken onlara okumayı, yazmayı sevdiren nedenleri sorduk.

Öncü kadın yazarlar

Şair Nigar Hanım’ın günlükleri ışığında hazırlanan Kırık Kalemli Kadınlar aslında biyografik bir roman. Dönemin tanınmış kadın yazarları arasında Emine Semiye Hanım, Fatma Aliye Hanım, Makbule Leman, Madam Gülnar gibi öncü kadın yazarlar var.

Yazarak bir oyun kuruyorum

Yazar-editör Doğukan İşler’e çocuk edebiyatı ile ilgili sorularımızı yönelttik. İşler, “Bir çocuk ya da genç, yazdığınız kitabı eline alınca ya da anne babası ona okuyunca, “Ben de olsam tam böyle yazardım!” diyebilmeli. Fikir, bu yönde işlenmeli, ele alınmalı,” diyor.

Esmâü’l-hüsna’dan “kulun nasibine düşenler”

Osmanlı Klasiklerini yaşatma adına önemli bir yayın dizisini de okurla buluşturan Ketebe yayınları Abdullah Simavî’nin Esmâü’l-Hüsnâ Şerhi adlı eserini yayınladı. Kitap, 1323 tarihli ve Süleymaniye Kütüphanesinde yer alan nüshadan yayına hazırlanmış.

Türk romanında çok partili hayat

Mehmet Samsakçı tarafından kaleme alınan Siyaset ve Roman-Çok Partili Türkiye ve Türk Romanı adlı çalışma, Türk romanının ve romancısının Türk siyasetiyle ilişkisini, Türk siyaseti karşısındaki duruş ve tavrını inceliyor. Aynı zamanda romanın siyaseti nasıl yorumladığını ve sorguladığını ortaya koyan önemli bir çalışma.

Bu ayın kitapları

Dünyayı Değiştirebilirsin, her gün yapmakta olduğumuz şeylerin ve seçimlerimizin farkında olarak hareket etmemize yardımcı olacak, herkesin payına düşeni yaparsa büyük değişimlerin olabileceğini, çocukların sorumluluk alabileceğini, atılan her adımın değerli olduğunu hatırlatan bir kaynak. 10 yaş ve üstü için.

Yazmaktan başka çıkış bulamadım

Ertuğrul Rast’ın şiirleri, şiir çevirileri ve yazıları Aşkar, Buzdokuz, Dergâh, Hece, İtibar, Kaygusuz, Mahalle Mektebi, Natama ve Ücra dergilerinde yayımlandı. 2012 - 2013’te arkadaşlarıyla birlikte Üçüncü Mevki edebiyat fanzinini çıkardı. İlk kitabı Dünya Ceket Günü Ebabil Yayınları’ndan çıktı.

Altı renkli adam altı farklı hayat

Her Kuyudan Bir Yusuf adlı kitabıyla okuru selamlayan Beşir Ayvazoğlu, kültür sanat dünyasının renkli simalarını biraraya getirdi. Ayvazoğlu kitabında Cinuçen Tanrıkorur, Nuri Arlasez, Hakkı Süha Gezgin, Hasan Ferit Cansever, Florinalı Nâzım ve Hânende Nedim’in hayatını sade ve akıcı bir üslupla okuyucuya anlatıyor.

Hüzünden ölecekmiş gibi

Kendisini başkasına adayan üç kadının hikayesi Üç Hayat adlı kitapta Gertrude Stein tarafından farklı bir dille anlatılıyor. Hikayelerde kadınların portrelerinden ziyade psikolojik dünyaları irdeleniyor.

Yeni bir dünya için merhamet ve adalet çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alınan “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabında Türkiye’nin insanlık için ortaya koyduğu adalet anlayışının temelleri ele alınıyor. Adaletsizlik, mülteci krizi, uluslararası terörizm ve İslam karşıtlığı başta olmak üzere küresel siyasetin çıkmazlarına dikkat çeken Erdoğan, zalimi değil mazlumu koruyan yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunun altını önemle çiziyor.Bu önemli kitap hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof.Dr. Fahrettin Altun ...

Harflerin dilini çözer çözmez yazmaya başladım

Esra Özde’nin öyküleri Karabatak dergisinde yayınlandı. İlk kitabı Salacak Takvimi ise Şule Yayınları etiketiyle okurla buluştu.

Yerli yerinde şiirler: İnsan doğduğu yere benzer

Şair yazar İrfan Çiftçi geçtiğimiz yıl geçirdiği kalp kriziyle genç yaşta aramızdan ayrıldı. Vefatının birinci yılı vesilesiyle dostları ve ailesi Çiftçi’nin çeşitli dergilerde yayınlanmış şiirlerini toplayarak ilk şiir kitabını “İnsan Doğduğu Yere Benzer” adıyla okurla buluşturdu.

Kutlu zaferin günlükleri

Akademisyen Mustafa Alican’ın kaleme aldığı “Malazgirt Günlükleri” zaferin 950. yıldönümünde okurla buluştu. Ketebe Tarih Serisi’nden çıkan kitap, tarih sayfalarında ve savaşın yapıldığı o bölgede Malazgirt Zaferi’nin izini sürüyor.

Devâsâ bir külliyât: Hece’nin sanat özel sayısı

Hece dergisinin iki ciltlik Sanat Özel Sayısı raflarda yerini aldı. Mimarlıktan resime, görsel sanatlardan, sahne sanatlarına uzanan sanatın oldukça geniş olan kolları bu iki ciltte toplanmış. Genel olarak yazılar belli konularda ağırlık kazanırken belli başlıklar etrafındaki yazılar ise oldukça sınırlı tutulmuş.

Arif Ay’ın saygı yürüyüşü

Yeni Şafak Kitap’ta ilk kez okurla buluşan Arif Ay’ın Bir Yürüyüş Senfonisi/Nuri Pakdil’in Osmanlı Simitçiler Kasidesi’nin Şehri kitap olarak okurla buluştu. Nuri Pakdil’in uzun bir suskunluk döneminden sonra Sükut Sûretinde adıyla yayımladığı eserini oluşturan iki dizelik otuz üç metni Ali Göçer yorumlamaya çalışmış ve bu çalışmasını Yedi İklim dergisinde yayımlamıştı.

Hayatımızı değiştiren kitaplardan başucu kitaplarına

Bir kitabın insanın hayatını değiştirmesi mümkün mü? İşte Beşir Ayvazoğlu, Amina Šiljak-Jesenković, Emin Nedret İşli, Haluk Oral, Hüsrev Hatemi, Sadık Yalsızuçanlar, Seyfettin Ünlü ve Ahmet Murat Özel’in hayatını etkileyen kitaplar ve hikâyeleri...

Her şey insanlar için

İlk Kim Değişti?, bize esasında kim olduğumuzu hatırlatan, ne kadar değiştiğimizi yüzümüze vuran, özümüze dönmemiz için çağrıda bulunan bir deneme kitabı. Ömer Faruk Lekesiz tarafından kaleme alınan ve Çizgi Kitabevi tarafından basılan bu kitap, ismiyle bile bizleri düşünmeye sevk ediyor. Sahi, ilk kim değişti?

Bu ayın kitapları

Eski eserleri edebiyatımıza kazandırma açısından da kıymetli bir çalışma olan Çocuklarla Kırk Sohbet, Ali Nazîmâ’nın tavsiyelerini dinlerken döneminin diline aşina olmak isteyen 10 yaş üstü okuyucusunu bekliyor.

Yedi haftalık roman

Sanditon’da roman karakterleri, atmosfer ve mekanlar oluşturulmuş sadece. Asıl olayın kıyısından bile geçilememiş. Bu yönleriyle Austen hayranları kadar, roman teknikleri üzerine düşünenler için de, düşündürücü bir kitap Sanditon.

Tamamlanamayan Çember

Balkan edebiyatının usta ismi Meşa Selimoviç’in yarım kalmış romanı Çember, Ketebe’den çıktı. Tamamlansaydı ikinci bir Savaş ve Barış olacaktı denilen kitap, mevcut haliyle de bir başyapıt. Yugoslavya’daki komünizmin yapısökümünü ortaya döken roman, konusuyla, üslubuyla ve anlatım biçimiyle okuru düşünmeye sevk ederken, bitmemiş sonuyla zihinlerde çarpıcı bir soru işareti bırakmayı başarıyor.

Safahat: 7 kitap 7 hakikatli beyan

Âkif’in 1911 yılında başlayan 1933 yılında 7 kitapla nihayet bulan eseri yeni baskılarıyla Beyan Yayınları etiketiyle yayınlandı. Beyan Yayınları bir süredir farklı alanlarla ilgili klasikleri Osmanlıca metinlerle birlikte yayınlama geleneğine Safahat’ın 7 kitabıyla devam ediyor.

Eco’dan kadim bir soruya üç cevap

Alfa Yayınları’ndan çıkan Bitkisel Hafıza ve Bibliyofili Üzerine Diğer Yazılar Umberto Eco’nun bir bibliyofil olarak kitap dünyasının çeşitli katmanlarına dair kaleme aldığı metinlerden oluşuyor.

Bir şehrin hikayesi

Yazar İsmail Zorba doğup büyüdüğü şehri anlatır Kırksekiz’in Yediverenleri adlı kitabında. Muğla’nın tarihi ve doğal güzellikleri arasında okur Zorba ile birlikte geçmişe doğru bir yolculuk yapar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+