|

TSK sadece dış tehdide bakacak

TSK 2023''e kadar adım adım yeniden yapılandırılacak. Terör biterse, asker sadece dış tehdide karşı görev yapacak. Jandarma ''Kır Polisi''ne dönüşecek. Personel ihtiyacı azalacağı için askerlik süresi de kısalacak.

Fazlı Şahan
00:00 - 7/05/2013 Salı
Güncelleme: 00:39 - 7/05/2013 Salı
Yeni Şafak
TSK sadece dış tehdide bakacak
TSK sadece dış tehdide bakacak

AK Parti'nin Kızılcahamam kampında gündeme gelen 'askerliğin kısalacağı' konusunda detaylar netleşmeye başladı. Askerliğin kısalmasıyla ilgili Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın arkaplanında TSK'nın 'profesyonel orduya geçiş' projesinin yattığı bilgisine ulaşıldı. 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan projeye göre, TSK iç ve dış tehdit unsurlarına göre yeniden şekillenecek. Çözüm süreciyle birlikte terörün bitmesi halinde Silahlı Kuvvetler tamamen dış tehdit algısına göre yeniden organize olacak. Çözüm süreci TSK'da yapılacak değişiklikleri de derinden ilgilendirecek. Profesyonel orduya geçişte atılacak adımlar şu şekilde belirlendi:

JANDARMA KIR POLİSİ

Halihazırda Jandarma Genel Komutanlığı olarak kolluk görevi vazifesini sürdüren Jandarma, her ne kadar emniyet gibi resmiyette İçişleri Bakanlığı'na bağlı olsa da fiilen daha çok Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı gibi Genelkurmay'a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Profesyonel orduya geçiş sürecinde Jardarma tamamen İçişleri Bakanlığı'na bağlı olacak. Planlamaya göre, Jandarma 'Kır Polisi' adını alarak Emniyet'in görev sahası dışında yer alan şehir merkezlerinin haricindeki kırsal bölgelerde görev yapacak. Jandarma Genel Komutanlığı'nda 5 bin 548 subay, 22 bin 765 astsubay ve 24 bin 292 uzman jandarma bulunuyor. Birimde, 150 bine yakın ise er ve erbaş görev yapıyor. Özel güvenlik birimlerine devredilecek sınırdan askerin çekilmesiyle birlikte ciddi anlamda bir personel buradan kaydırılmış olunacak. Bu da orduda personel fazlalığı oluşturacak. Askerliğin kısaltılması da yine bu tür fazlalıkları eritecek.

Astsubaya paşa terfi

2009'da gündeme gelen profesyonel orduya geçiş çalışmaları kapsamında profesyonel birliklerin sayısı daha da artırılacak. Ayrıca, üniversite mezunlarının artık 'uzun dönem', yani asteğmen olarak alınmayacak olmasından ötürü ortaya çıkacak açık, 'sözleşmeli subay' alımıyla giderilecek. İhtiyaç halinde sözleşmeli astsubay alımına da gidilecek. Bu arada daha önce subaylığa geçişleri kısıtlı olan astsubayların, daha üst rütbelere geçişlerine de kolaylık getirilecek. Liyakat esaslı olarak görevinde başarı sağlayan astsubayların, subaylık rütbesi aldıktan sonra albaydan da öteye gidebilmeleri sağlanacak ve general olmalarının yolu açılacak.

Üniversitelilere pozitif ayrımcılık

AB'ye uyum sürecinde askerlik süresinin AB ülkeleri seviyesine çekilmesi gerekiyor. Bu nedenle mevcut 15 ay olan askerlik süresi ilk etapta 12 aya çekilecek. Daha sonra ise 9 aya çekilerek yılda 2 ya da 3 alım yapılacak. Üniversite mezunlarına ilişkin ise pozitif ayrımcılık devam edecek. Sözleşmeli subay alımı genişletileceği için asteğmenlik yani 'uzun dönem yedek subaylık' kalkacak. Onun yerine üniversite mezunları için tek tip askerlik gelecek. Askerlik süresi ilk etapta 6 ay olarak belirlenecek.

Patates soyma bitiyor

Orduda mutfakta patates soyan, yemek yapan asker uygulamasına da artık son verilecek. Askerlik vazifesini hizmet personeli olarak yerine getiren 60 bine yakın er ve erbaş yerine, sivil personel alımına gidilecek. Şu ana kadar bir birlikte hizmet personeli olarak ya sivil personel alımına gidildi ya da dışarıdan hizmet alımı yapıldı. Bu durum askerliğini hizmet personeli olarak yapan kişilerin sayısını giderek azaltıyor. Yapılan planlama stratejik yerler hariç, orduda terzi, berber, aşçı, kantinci, temizlikçi ve benzeri görevleri asker yerine sivil memurlarının bu işi yapmaları şeklinde.

Bedellide indirim yolda

Terör sorununun bitme sürecine girmesiyle birlikte asker sayısında azalmaya gidilmesi, Başbakan Erdoğan'ın 'Askerlik süresi kısaltılsın' talimatını da beraberinde getirdi. Türkiye'deki gençleri sevince boğan bu gelişme sonrası bir müjde de gurbetçiler için geldi. Askerliğini dövizle yapmak isteyen gurbetçiler için 10 bin euro'luk bedelde indirime gidilecek. Avrupa'da birçok genç, askerlik yükümlülüğünden kurtulmak için gerekli olan 10 bin euro'luk bedeli ekonomik krizden ötürü ödeyemediği için Türk vatandaşlığından çıkma yolunu seçiyordu.


11 yıl önce