Hayat Afganlar Türkiyeyi dost olarak görüyor

Afganlar Türkiye'yi dost olarak görüyor

Areda Survey, bilgisayar destekli web anketi yöntemi ile (CAWI) Afganistan’ın nabzını tuttu. Ankete katılan 1113 Afgan’ın %64’ü imkan olsa göçmek istiyor. %35,2’si ise ülkede kalacağını ifade etti. “Hangi ülkeyle iyi ilişkiler geliştirilmesini istersiniz?” sorusuna %36,3 “Türkiye” cevabını verdi. “Hangi ülkeyi sizin için dost/daha yakın hissediyorsunuz” sorusuna verilen cevaplarda da “Türkiye” %29,5 ile ilk sırada yer aldı.

Abone Ol Google News
Aybike Eroğlu Yeni Şafak
​Afganlar Türkiyeyi dost olarak görüyor
Katılımcıların yüzde 36,3’ü, Taliban’ın Türkiye ile iyi ilişkiler kurmasını istiyor.

Araştırma şirketi Areda Survey Afganistan halkının nabzını tuttu. Bilgisayar destekli web anketi yöntemi ile (CAWI) gerçekleştirilen ve 1113 Afganistan vatandaşının katıldığı anket, yabancı ülke askerlerinin Afganistan’dan tahliye sürecinin hemen ardından, 2-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Katılımcıların yüzde 50,2’sini erkekler, yüzde 49,8’ini kadınlar oluşturdu. Başkent Kabil ile birlikte 34 yerleşim bölgesini kapsayan araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.

TÜRKİYE BEŞİNCİ TERCİHLERİ

  • “İmkanınız olsa Afganistan’dan göç eder misiniz” sorusuna katılımcıların yüzde 64,8’i “evet”, yüzde 35,2’si “hayır” cevabı verdi. Hangi ülkeye göç etmek istedikleri sorulan katılımcıların cevabı 32,3 oranında “Avrupa ülkeleri” oldu. Yüzde 17,2’si “ABD”, yüzde 13,8’i “Kanada”, yüzde 9,2’si “Avustralya”, yüzde 8,7’si “Türkiye”, yüzde 4,2’si “Rusya”, yüzde 2,9’u “Hindistan”, yüzde 2,4’ü ise “Suudi Arabistan” dedi.

Areda Survey’in anketine katılanların yüzde 47,1’i Taliban’ı desteklediğini bildirdi. Yüzde 52,9’u ise Taliban yönetimini desteklemediğini açıkladı.
Areda Survey’in anketine katılanların yüzde 47,1’i Taliban’ı desteklediğini bildirdi. Yüzde 52,9’u ise Taliban yönetimini desteklemediğini açıkladı.

Taliban düzenli ordu kuracak
DÜNYA
Taliban düzenli ordu kuracak

“KADIN HAKLARI” DİYEN YÜZDE 3,6

Ankete katılanlar, “Afganistan’daki en önemli sorun nedir” sorusuna yüzde 22,4 oranıyla “iç savaş” cevabını verdi. İlgili soruya verilen diğer cevaplar şöyle: İşsizlik yüzde 21,4, güvenlik yüzde 15,2, adalet yüzde 13,1, özgürlük yüzde 9,2, ekonomi yüzde 8,4, demokrasi yüzde 5,8, kadın hakları yüzde 3,6, eğitim yüzde 0,7, yolsuzluk yüzde 0,2.

HALK YABANCI ASKERE MESAFELİ

  • “ABD ve NATO ülkelerinin Afganistan’dan çekilmesini doğru buluyor musunuz” sorusuna, vatandaşların yüzde 60,8’i “evet”, yüzde 39,2’si ise “hayır” dedi. “Hangi ülke askerinin güvenliği sağlamak için Afganistan’da bulunmasını istersiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 55,2’si “hiçbir ülkeden asker istemiyorum” cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 22’si Türk askerini, yüzde 9,4’ü ABD, yüzde 6,4’ü Çin, yüzde 3,7’si S.Arabistan, yüzde 1,4’ü Rusya, yüzde 1,2’si İtalya, yüzde 0,7’si ise Almanya askerini istediği yönünde görüş bildirdi.

Beceriksizlik itirafı: Afganistan'daki acziyetini kabul etti
DÜNYA
Beceriksizlik itirafı: Afganistan'daki acziyetini kabul etti

TALİBAN’A DESTEK YÜZDE 47,1

Katılımcıların yüzde 52,9’u Taliban yönetimini desteklemediğini açıkladı. Yüzde 47,1’i ise Taliban yönetimini desteklediğini bildirdi. “Daha iyi bir gelecek için Taliban yönetiminin hangi ülkelerle iyi ilişkiler geliştirmesini istiyorsunuz” sorusuna ankete katılanların yüzde 36,3’ü “Türkiye” dedi. Yüzde 14,8’i ABD, yüzde 14,1’i Çin, yüzde 5,9’u İngiltere, yüzde 5,7’si S.Arabistan, yüzde 2’si Hindistan, yüzde 0,6’sı Japonya, yüzde 0,1’i Almanya cevabını verdi.

Yüzüstü bıraktı: ABD, Afganistan’da kendisine hizmet edenleri kaderine terk etti
DÜNYA
Yüzüstü bıraktı: ABD, Afganistan’da kendisine hizmet edenleri kaderine terk etti

LİDER ÜLKE TÜRKİYE

  • “Hangi ülkeyi sizin için dost/daha yakın hissediyorsunuz” sorusuna yüzde 29,5 oranında “Türkiye” cevabı verildi. Türkiye’yi yüzde 17,4 ile Hindistan, yüzde 7,2 ile Japonya, yüzde 5,9 ile Çin ve S.Arabistan, yüzde 5,7 ile Almanya, yüzde 5,3 ile Pakistan izlerken; yüzde 3,5 ile ABD ise en güvenilmeyen ülke olarak öne çıktı. Araştırmada yer alan “Sizce İslam dünyasının lideri kim?” sorusuna katılımcıların yüzde 44,1’inin cevabı “Türkiye” oldu. Bu sıralamayı yüzde 17,1 ile Mısır, yüzde 8,5 ile Katar, yüzde 4,5 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 4,4 ile S.Arabistan, yüzde 2,8 ile Irak, yüzde 2,7 ile İran, yüzde 2,1 ile Cezayir izledi.

İnternet kullanım oranı çok düşük

Araştırmanın künyesinde sonuçların, olağandışı gelişmeler ve ülkedeki kaos ortamından etkilenme olasılığı bulunduğu ifade edildi. Araştırma, Bilgisayar Destekli Web Anketi (CAWI) yöntemiyle gerçekleştirilirken, 39,38 milyonluk Afganistan halkının yüzde 22’lik bölümünün yani yaklaşık 8.64 milyonunun internet kullanıcısı olduğu, 4,40 milyonunun sosyal medya kullandığı bildirildi. Ülkedeki okur-yazarlık düzeyinin ise 2018’de yüzde 43,02 olduğu bilgisi verildi.

Dolardan çıkan kazandı: Son 3 ayda 6 milyar dolar
Ekonomi

Dolardan çıkan kazandı: Son 3 ayda 6 milyar dolar

Kurların yüksek seyretmesi, bankalardaki doların yüksekten satışını da beraberinde getiriyor. 26 Kasım ile biten haftada bankalardaki döviz hesaplarından 1,8 milyar dolarlık çıkış oldu. Yurtiçi yerleşiklerin kâr amacıyla son üç ayda yaptığı döviz satışı toplamı 6 milyar doları aştı. En fazla satış 5 miyar dolarla vatandaştan geldi. Şirketler ise 1 milyar dolar bozdurdu. Benzer bir kâr realizasyonu Ağustos 2018’deki kur saldırısının ardından gelmişti. ABD merkezli planlı saldırıyla 5 liradan 6,57 liraya çıkan dolar, yüksek seviyeden yapılan satışların da etkisiyle 5,35 liraya gerilemişti.
Kavcıoğlu’nun acı günü: Kardeşi son yolculuğuna uğurlandı
Hayat

Kavcıoğlu’nun acı günü: Kardeşi son yolculuğuna uğurlandı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun koronavirüs tedavisi görürken hayatını kaybeden 51 yaşındaki kız kardeşi Serap Rabia Görcü son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Görcü’nün ailesi ve yakınlarının dışında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Likoğlu da katıldı.
Siyaset yoğrulan evlerden ne haber: Liderlerin eski sokakları
Hayat

Siyaset yoğrulan evlerden ne haber: Liderlerin eski sokakları

Siyasete istikamet veren liderlerin bir zamanlar yaşadıkları adresleri bir bir gezip fotoğrafladık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Subayevleri’ndeki ikametgâhı şimdilerde oldukça sessiz. Mesut Yılmaz’ın Nenehatun’daki evi, iş merkezi. Ecevit’in Oran’daki evini Rahşan Ecevit’in kız kardeşi Asude Aral kullanıyor. Celal Bayar’ın köşkü Demokrat Parti’nin kullanımında. İsmet İnönü’nün Pembe Köşkü müze oldu. Demirel’in Güniz Sokak’taki evi de müze olma yolunda.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.