Hayat II Abdülhamid Hanın kızı Şadiye Sultana sorulan 3 soru ve verdiği cevap

II. Abdülhamid Han'ın kızı Şadiye Sultana sorulan 3 soru ve verdiği cevap

Sultan II. Abdülhamid Han'ın kızı Şadiye Sultan, babasına atılan iftiralar karşısında 1966 yılında Yeni İstiklâl dergisine bir röportaj verir. Kendisine yöneltilen üç soruya gayet sert ve net şekilde cevaplayan Şadiye Sultan, günümüzde dahi babası II. Abdülhamid Han'a iftira atanlara cevap verir.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
II. Abdülhamid Hanın kızı Şadiye Sultana sorulan 3 soru ve verdiği cevap
II. Abdülhamid Han ve kızı Şadiye Sultan

Tanzimat’tan II. Meşrutiyet’e, imparatorluğun en çalkantılı yıllarında tahtta bir padişah; II. Abdülhamid. İftiralar, yalanlar ve bir padişahı tahttan indiren olaylar. Ardından başlayan acı, gözyaşı ve hasretle dolu sürgün yılları. Osmanlı’nın tarihine babası Abdülhamid’in yanında bizzat tanıklık eden, merak edilen yılları ve padişahı anılarına taşıyan bir sultan; Şadiye Sultan.

Sultan II. Abdülhamid’in dokuzuncu evladı ve beşinci kızı olan Şadiye Sultan, 1886 doğumlu olup 20 Kasım 1977 yılında İstanbul’da vefat etti ve naaşı Divanyolu'ndaki II. Mahmud Türbesi'nde babasının yanına defnedildi.

Hanedanı’n yurtdışına sürgün edilmesi üzerine uzun yıllar Fransa'da yaşayan Şadiye Sultan, Türkiye’ye döndüğünde babası hakkında çıkan iftiralara artık kayıtsız kalamaz ve bir röportaj verir. Onu çok seven milletinin gözünden düşürmek için gece gündüz demeden çalışanlara karşın Şadiye Sultan, kendisine yöneltilen üç soruya gayet sert ve net cevaplarla haklı tepkisini ortaya koymak ihtiyacını hissetmişti. Röportaj yapıldığında 80 yaşında olan Şadiye Sultan’ın 15 Haziran 1966 senesi 253’üncü sayısı yayınlanan Yeni İstiklal dergisinden Muzaffer Budak Seyfettinoğlu’na verdiği röportaj şu şekilde:

  • Hayat mecmuası geçenlerde merhum pederiniz Sultan Abdülhamid’in kâtibi Ali Muhsin beyin hatıratı adı altında üç makalelik bir yazı serisi neşretti. Ali Muhsin bey, bu yazılarda merhum pederinizin aleyhinde bulunmaktadır. Halbuki mümaileyh (kendisi) Sultan Abdülhamid’in sadık bendegânından olarak biliniyordu. Bu hatıralar sizce düzmece olabilir mi? Ali Muhsin beyi şahsen tanır mısınız? Onun hakkındaki fikirleriniz ne merkezdedir?
  • Şadiye Sultan: Ali Muhsin beyi tanımam. Hatıralar galip (büyük) ihtimalle düzmedir. Zira içinde yazılanlar hakikatten uzaktır.

Ayni hatıratta merhum pederinizin zaman-ı saltanatlarında (tahtta iken) oruç tutmadığı, namaz kılmadığı yazılıdır. Biz onu son derece dindar tanırız. Bu hususu açıklar mısınız?

Şadiye Sultan: Merhum pederim son derece dindardı. Abdestsiz yere basmaz, çocuklarının abdest alıp namaz kılmalarını şart koşardı. Beş vakit namazını kılardı. Her gün muntazaman Kur’an-ı Kerim’ini okurdu, Kur’an-ı Kerim elinden düşmezdi. Oruç tutardı. Saray bahçesinde müezzin ezan okurdu. Devlet işlerinde, vazife çokluğundan senede ancak bir iki defa bahçeye gezmek için çıkabilirdi. Müezzinin ezanını duyar duymaz olduğu yerde kıbleye döner, namaza dururdu. Biz de arkasında namaz kılardık. Ramazanda teravih namazına da muntazaman devam ederdi. Dinî bilgisi fazlaydı. Ulemadan çok hazzederdi. Nakşibendi tarikatına mensuptu. Evrad okurdu. Bugüne kadar babamın aleyhinde çok şeyler yazdılar, iftiralar ettiler. Fakat dinî tarafına karışmamışlardı. Bunu da kendisine hizmete memur edilen nankör birini vasıta ederek yaptılar. Acaba bunu yazdıran, yazan ve neşreden mecmua sahibi namaz kılıyor mu?

  • Yine ayni hatıratta Sultan Abdülhamid’in kadına düşkün, şehvetperest olduğu yazılıdır. Bu hususta ne söylersiniz?
  • Şadiye Sultan: Cennetmekân pederim, aslâ şehvetperest değildi, kadına düşkünlüğü yoktu, hepsi yalan, hepsi iftiradır. Büyük bir Hakanı lekelemeği, yarın tarih onlara soracaktır. Haremine vazifesini yapmak şehvetperestlik değildir. Yakın tarihimizde kadına düşkün devlet adamları hiç mi gelmedi? Bu devirde, bu zamanda kadınsız yaşayan bir erkek var mıdır? Sorarım size!...
  • Babam, hiçbir kadının aklıyla hareket etmezdi. Babam Abdülhamid Han’ın saltanatı zamanında, birinci meclisin kapatılmasından sonra, yâni tek irade (İrâde-i Şahane) zamanında bir karış toprak kaybedilmemiştir.
  • Babam, kuvvetli diplomat ve devlet adamıydı. Birinci meclisten sonra kendisinin tek iradesiyle İngiltere, Fransa imparatorluklarını ve Rus çarlığının siyasilerini elinde oynatmış, 33 yıl kimseye toprak vermemiştir. Gerçek tarih bir gün bunları gün ışığına çıkaracak ve iftiracılardan hesap soracaktır.

İnsan sağlığına zarar veren 30 besin
FOTOĞRAF 30
Title
İŞLENMİŞ ET - Zararlı içerik: Nitrat, aşırı tuz
Title
AŞIRI YAĞDA KIZARTILMIŞ YİYECEKLER - Zararlı içerik: Hidrojenize yağ
Title
TATLANDIRICI - Zararlı içerik: Sukraloz
Title
CİPS - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat
Title
MARGARİN - Zararlı içerik: Potasyum sorbat, trans yağ, soya yağı, gıda boyası
Title
ŞEKERLEMELER - Zararlı içerik: Yapay boya, fazla şeker, doymuş yağ
Title
SOSİSLİ SANDVİÇ - Zararlı içerik: Yüksek tuz, Orange B (gıda boyası)
Title
MİKRODALGA PATLAMIŞ MISIRI - Zararlı içerik: Trans yağlar
Title
TAVUK NUGGET - Zararlı içerik: Digliserid, Red #40 (gıda boyası),karajenan
Title
PAKETLENMİŞ SMOOTHİE - Zararlı içerik: Fruktoz, ksantan sakızı
Title
KAHVE KREMASI - Zararlı içerik: Titanyum dioksit, trans yağlar ve şeker
Title
BEYAZ UN - Zararlı içerik: Klor dioksit
Title
TOFU - Zararlı içerik: Magnezyum sülfat
Title
DONDURULMUŞ BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ - Zararlı içerik: Tert-bütilhidrokinon
Title
ŞEKERLİ KAHVALTILIK GEVREK - Zararlı içerik: İşlenmiş karbonhidrat ve şeker.
Title
HAZIR TURŞU - Zararlı içerik: Yüksek tuz ve potasyum benzoat (koruyucu katkı madde)
Title
HİNDİ - Zararlı içerik: Arsenik
Title
İŞLENMİŞ SOMON - Zararlı içerik: PCB (Poliklorlu bifenil)
Title
MUFFİN - Zararlı içerik: Soya yağı, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve trans yağlar
Title
YAPAY ÇİKOLATAYLA KAPLANMIŞ GIDALAR - Zararlı içerik: Polisorbat 60
Title
PANKEK ŞURUBU - Zararlı içerik: Yüksek fruktozlu mısır şurubu
Title
DONDURMA - Zararlı içerik: Soya yağı, titanyum dioksit, yapay renklendirici
Title
SALATA SOSU - Zararlı içerik: Sodyum karboksimetil selüloz
Title
GRANOLA BAR - Zararlı içerik: Şeker, mısır şurubu, sorbitol (yapay tatlandırıcı),soya yağı ve BHT
Title
KONSERVE ÇORBA - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat
Title
BULYON KÜPLERİ - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat
Title
DONDURULMUŞ ARA SICAK - Zararlı içerik: Sodyum, trans yağlar
Title
JÖLE - Zararlı içerik: Şeker, gıda boyası ve pektin
Title
SPORCU İÇECEĞİ - Zararlı içerik: Yapay boya, ağaç reçinesi
Title
BEYAZ ŞEKER
İnsan sağlığına zarar veren 30 besin
Amerika'da sağlıklı yaşam alanında tüyolar veren eatthis.com insan sağlığına zarar verebilecek 30 ürünü açıkladı. Açıkladığı 30 besinin yanı sıra, ürünlerin içindeki zararlı maddeleri de belirtti. İnsan sağlığına zarar veren besinler açıklandı! İşte en sağlıksız 30 besin:

Cumhuriyet gazetesi yazarından Kıraç'a hakaret
HAYAT
Cumhuriyet gazetesi yazarından Kıraç'a hakaret

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.