|

Donanma güçleniyor

Akdeniz'de yükselen gerilim Türk donanmasındaki modernizasyon çalışmalarını hızlandırdı. Envanterdeki araçları yenileme/geliştirme çabaları sürerken savunma sanayii bir yandan da gemi ve silah sistemlerinin üretimi için tam mesai halinde.

Kıymet Sezer
04:00 - 30/11/2018 Cuma
Güncelleme: 03:11 - 30/11/2018 Cuma
Yeni Şafak
Donanmanın harbe hazır ve modern silahlarla güçlendirilmiş yapısının devamı üzerinde kararlılıkla duruluyor.
Donanmanın harbe hazır ve modern silahlarla güçlendirilmiş yapısının devamı üzerinde kararlılıkla duruluyor.

Suriye'deki gelişmeler ve enerji odaklı hamlelerle birlikte Akdeniz'de artan hareketlilik üzerine hükümet, donanmanın modernizasyonu projelerine öncelik verme kararı aldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe sunumunda da Deniz Kuvvetleri'nin artan önemine işaret ederek modernizasyon ihtiyacını vurguladı. Diğer yandan hükümet de modernizasyon projelerini hızlandırdı. Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyonu projeleri, enerji köprüsü oluşturan Türkiye için en son teknolojiyi haiz silah, sistem ve sensörlerle donatılmış modern bir donanmaya sahip olmasının vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğu yaklaşımı üzerine kuruldu. Donanmanın özellikle Ege ve Akdeniz'de işgal çabalarını artıran Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin oldubitti girişimlerine karşı her zaman harbe hazır ve modern silahlarla güçlendirilmiş yapısının devamı üzerinde kararlılıkla duruluyor.

PROJELER ARDI ARDINA

Deniz Kuvvetleri projeleri arasında, uzak coğrafyalarda stratejik görev üstlenmesi beklenen uçak gemisi öne çıkıyor. İspanya işbirliğiyle tasarlanan ve inşası devam eden TCG Anadolu'nun 2023'te hizmete girmesi bekleniyor. Bunun yanında MİLGEM projesi kapsamında tasarlanan 4 adet 'Ada' sınıfı korvetin 3'ü, 4 adet 'Bayraktar' sınıfı tank çıkarma gemisinin 2'si ile 16 adet 'Tuzla' sınıfı karakol gemisi envantere dahil edildi. Mevcut 'Preveze' ve 'Barbaros' sınıfı denizaltılarla fırkateynlerin etkinliğini artırmak modernizasyon projeleri başlatıldı. Bunların yanında, uçak gemisi TCG Anadolu ile aynı özelliklere sahip ikinci çok maksatlı amfibi hücum gemisi, hava savunma harbi muhribi, 'İ' sınıfı fırkateynler, çağın gereksinimlerini karşılamak üzere yeni tip 'Reis' sınıfı denizaltılar, Türk tipi hücumbot ve açık deniz karakol gemisi gibi projeler de sürüyor.


GEMİ DESTEK ARAÇLARI

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi ve Kurtarma-Yedekleme Gemileri Projesi milli imkanlarla geliştirilerek tamamlandı ve bu gemiler donanmaya dahil edildi. Yine Lojistik Destek Gemileri ile Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi Projelerinin de geliştirme/üretim faaliyetleri devam ediyor. Deniz Kuvvetleri'nin, Türkiye'nin çevre denizlerdeki faaliyetlerin takibi, taciz ve ihlallerin zamanında tespiti için havadan istihbarat imkanlarıyla da donatıldığı belirtiliyor. Bu doğrultuda radar, elektronik sistemler ve koordinasyon merkezlerinden oluşan milli Uzun Ufuk Projesi, tespit ve teşhiste kullanılan insansız hava araçları Bayraktar ve ANKA, tamamen milli imkanlarla üretilen ve sürekli geliştirilen Modern Gece Görüş Cihazı ve Elektro/Optik Sistemler bunlardan yalnızca birkaçı.


Hepsi akıllı

Güçlendirilen gemi filosu için geliştirme/üretim çalışmaları süren silah ve mühimmatlar da dikkat çekiyor. Bu kapsamda kısa sürede envantere dahil edilmek üzere denizaltılardan atılan modern tip mühimmat, su üstü ve hava hedeflerine atılan güdümlü mermi projeleri devam ediyor. Dışa bağımlılığı azaltmak üzere yerli ve milli olarak geliştirme çalışmaları kapsamında devam eden projeler ise şöyle sıralanıyor: Satıhtan Satıha Milli Güdümlü Mermi (ATMACA), Milli İmkanlar ile Modern Denizaltı Torpidosu Tedariki (AKYA), Satıhtan Havaya Milli Güdümlü Mermi ve Sistem Tedariki (SAPAN), Seahawk Helikopterlerine Uzun Menzilli Tanksavar (UMTAS) Milli Güdümlü Mermi Sistemi Tedariki, Milli Müşterek Seyir Füzesi (GEZGİN), Akıllı Mayın (MALAMAN) projeleri.

#Donanma
#Türkiye
#Deniz Kuvvetleri
5 yıl önce