Gündem Evlat nöbetindeki baba Sen gelene kadar annen ile burada bekleyeceğiz

Evlat nöbetindeki baba: Sen gelene kadar annen ile burada bekleyeceğiz

Muş’ta terör örgütü PKK tarafından çocukları dağa kaçırılan aileler, bu çarşamba da HDP il binası önündeki evlat nöbetini sürdürdü. Sekiz yıl önce kaçırılan oğlu Ersin için eyleme katılan Alaattin Koçhan, “Sen gelene kadar annen ile burada bekleyeceğiz” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Evlat nöbetindeki baba: Sen gelene kadar annen ile burada bekleyeceğiz
Evlat nöbetindeki baba: Sen gelene kadar annen ile burada bekleyeceğiz.

Muş’ta, çocuklarının PKK’lı teröristler tarafından kandırılıp dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan 28 ailenin eylemi, 47’nci haftada da sürdü. 8 yıl önce Bursa’da kandırılıp dağa götürülen oğlu Ersin için eşi ile birlikte eylemini sürdüren Alaattin Koçhan, “47 haftadır burada diğer aileler gibi ben de çocuğumu bekliyorum. HDP ve PKK’dan çocuğumu istiyorum. Oğlum neredeysen, sesimi duyuyorsan çık gel. Hiçbir baba evladından vazgeçmediği gibi devletimiz de vatandaşından vazgeçmez. Sen gelene kadar, yaz veya kış demeden annen ile birlikte burada seni bekleyeceğiz” dedi.

'Ben oğlumu HDP'den istiyorum'

2016 yılından beri haber alamadığı oğlu Atilla için eşiyle birlikte eylemini sürdüren Şahinaz Özcan ise, “Çocuğum gelene kadar eylemimi devam ettireceğim. Eylemimde kararlıyım ve devam edeceğim. Çocuklarımızdan bir tane bile dağda kalana kadar, bu eylemimizi sürdüreceğiz. HDP çocuklarımızı götürüp, PKK’ya verdi. Ben oğlumu HDP’den istiyorum ve gelene kadar da buradayım” diye konuştu.

Diyarbakır annelerinden HDP'ye 8 Mart tepkisi: Bizim için öyle bir gün yok
FOTOĞRAF 24
Title
HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelerin direnişi 918. gününde. HDP il binası içerisinde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ilişkin HDP’lilerin çalışma yaptığını öğrenen aileler, arka kapıdan giriş-çıkış yapıldığını öğrenince ellerinde bayraklarla arka kapının önünde açıklama yaptı.
Title
“8 YILDIR HDP İLE PKK BİR KADININ HAKKINI ELİNDEN ALMIŞ, ÖLÜME GÖNDERMİŞ”Aileler adına basın açıklamasında bulunan Şeyma Ceylan Tekin’in annesi Türkan Mutlu, HDP’lilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ilişkin içeride bir çalışmaları olduğunu öne sürdü.HDP’lilerin ön kapıdan değil, arka kapıdan giriş-çıkış yaptığını söyleyen Mutlu, “Biz de arka kapıya geldik. Çünkü ön kapıdan çocuklarımızı ve kızlarımızı getiriyorlar ve arka kapıdan da dağa götürüyorlar. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bende burada bir kadınım ve dağa kaçırılan kızım da bir kadındır. Bizim için kadınlar günü yok.
Title
Sekiz yıldır HDP ile PKK bir kadının hakkını elinden almışlar, ölüme göndermişler. Ben HDP ile PKK’dan Ceylanımı istiyorum. Bizim için kadınlar günü diye bir şey olamaz, yoktur. Bende bu ülkede bir kadın değil miyim? Benim kızımda dağda bir kadın değil mi? Bizim için kadınlar hakkı yoktur. HDP’liler burada bulunan bütün annelerin yüreğini yakmış ve çocuklarını elinden almıştır” dedi.
Title
BİZİM KIZLARIMIZI ÖLÜME MAHKUM ETMİŞSİNİZKızları terör örgütü PKK tarafından zorla dağa kaçırılan babalar adına açıklama yapan evlat nöbetindeki Celil Begdaş, bulundukları yerin kandilin kapısı olduğunu dile getirdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olduğunu, kızların ve kadınların hakkı nerede diye soran Begdaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
Title
“Diyorlar ki, Jin jiyane ‘kadın hayattır’ yalan söylüyorlar. Neden burada bulunan annelerin hakkını kimse sormuyor? Arka kapıya gelmemizin sebebi, çocuklarımızın hepsi bu arka kapıdan dağa kaçırılması. Çadırımızın olduğu yerde bulunan HDP’nin ön kapısı meclis kapısıdır. Biz ön kapıdan beklerken bizim çocuklarımızı arka kapıdan dağa kaçıdırlar ve benim oğlumu bu arka kapıdan dağa kaçırdılar onun için buradayız. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günüdür burada bulunan anne ile babalar kutlayacaklar. Nedeni ise kiminin kızı yok, kimin evladı yok neyi kutlayacaklar ki.
Title
İnsan haklarından bahsedenler, sizde biraz Allah korkusu ve merhamet var ise gelin burada bulunan annelerin halini görünüz. Kadınlar ölmesin diye söylüyorlar yalan söylüyorlar. Bizim kızlarımızı ölüme mahkum etmişsiniz, kimi kandırıyorsunuz? HDP bunu bilsin ki, ya burada bulunan anne ve babaların haklarını versin ya da biz buradan asla kalkmayacağız.”Ellerinde Türk bayrağıyla “Ana gibi yar, Diyarbakır gibi diyar olmaz” yazılı pankartla HDP il binasının arka kapısında bekleyen aileler, “Kahrolsun HDP”, “Türk Kürt kardeştir HDP kalleştir” sloganları atarak tepki gösterdi.
Title
Dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır anneleri, kadınlara, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde evlat nöbetine destek vermeleri çağrısında bulundu.
Title
Anneler emekçi kadınlardırDağa kaçırılan oğlu Mehmet için eylem yapan anne İmmihan Nilifırka, büyük emeklerle yetiştirdikleri evlatlarının ellerinden alındığını söyledi.
Title
Nilifırka, oğlunu almadan eylemine son vermeyeceğini dile getirerek, 8 Martta tüm kadınları yanlarında görmek istediklerini belirtti.
Title
Annelerin emekçi kadınlar olduğunu vurgulayan Nilifırka, Doğurduğumuz, büyüttüğümüz evlatlarımızı elimizden aldılar. Evlatlarımızı almaya hakları yok. Tüm annelere çağrımdır gelsinler hep beraber evlatlarımızı isteyelim. Dünya Kadınlar Gününde evladımız yanımızda yok. Bu nedenle bizim için buruk bir gün. dedi.
Title
Tüm emekçi kadınları 8 Martta buraya davet ediyorumKocaeliden 8 yıl önce kaçırılan oğlu Eren için oturma eylemi yapan anne Fadime Aksu da 8 Martta tüm kadınlardan destek beklediklerini kaydetti.
Title
Yaz, kış, hastalık demeden evlat mücadelesini sürdürdüklerine işaret eden Aksu, Çocuklarımızı elimizden aldılar. Kadınları bedenen, ruhen öldürdüler. Nerede kadın hakları, nerede insan hakları? Tüm emekçi kadınları 8 Martta buraya davet ediyorum diye konuştu.
Title
Dünyaya sesleniyorum, sesimizi duysunlarİstanbuldan 8 yıl önce kandırılarak dağa götürülen kızı Ceylan için oturma eyleminde yer alan Türkan Mutlu ise kadınları yanlarında görmek istediklerini ifade etti.
Title
Kadınlar Gününü kızıyla kutlamak istediğini ancak onun kendisinden koparıldığını anlatan Mutlu, büyük emeklerle yetiştirdikleri evlatlarına hasret kaldıklarını aktardı.
Title
Mutlu, Tüm annelere, kadınlara çağrım, gelip bize destek versinler, bizi burada yalnız bırakmasınlar. 8 senedir evladımı görmüyorum. Anne hakkı, kadın hakkı bu mudur? Ceylanımı istiyorum. Tüm dünyaya sesleniyorum, sesimizi duysunlar. ifadelerini kulandı.
Title
Dağa götürülen oğlu Rojhat için Hakkarinin Şemdinli ilçesinden gelerek eylem yapan anne Necibe Çifçi de kadınları 8 Martta acılarını paylaşmaya davet ettiklerini söyledi.
Title
Anneler olarak eylemlerinde kararlı olduklarına vurgu yapan Çifçi, Hiçbir emek annenin evladına verdiği emekten daha büyük değildir. Kadınlar Gününde tüm anneleri buraya çağırıyorum, gelsinler hep birlikte evlatlarımızı isteyelim. şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Diyarbakır annelerinden HDP'ye 8 Mart tepkisi: Bizim için öyle bir gün yok
Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelerin direnişi 918. gününde de sürüyor. HDP'lilerin arka kapıdan giriş-çıkış yaparak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ilişkin çalışma yaptığını öğrenen aileler, duruma tepki gösterdi.

HDP’lilerin terör trafiği: Türkiye’nin vurduğu PKK kamplarında mekik dokuyorlar
GÜNDEM
HDP’lilerin terör trafiği: Türkiye’nin vurduğu PKK kamplarında mekik dokuyorlar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.