Gündem Karabağda gözlem başladı

Karabağ'da gözlem başladı

Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’da ateşkesin gözlemlenmesi için kurulan Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi faaliyetlerine başladı. Ağdam’ın Merzili köyü yakınlarında 4 hektar alana kurulu merkezde insansız hava aracı (İHA) personeli de dahil 60 Türk, 60 da Rus askeri görev yapacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, merkezin açılışı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp tebrik etti.

Abone Ol Google News
Kıymet Sezer Yeni Şafak
Karabağda gözlem başladı
Ağdam’da 4 hektar üzerine konuşlanan merkezde 60 Türk, 60 Rus askeri görev yapacak.

Azerbaycan’ın 30 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ’da ateşkesin gözlemlenmesi kapsamında kurulan Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi dün faaliyetlerine başladı. 11 Kasım 2020’de imzalanan mutabakat zaptı uyarınca Ağdam’ın Merzili köyü yakınlarında 4 hektar alana kurulan merkezin açılışına Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Türkiye Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin ve yetkililer katıldı.

ALİYEV’DEN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Azerbaycan ve Rusya milli marşları ile İstiklal Marşı’nın okunduğu törende konuşan Zakir Hasanov, merkezde görev yapacak Türk ve Rus askerlere başarılar diledi. Türkiye Milli Savunma Bakan Yardımcısı Karaosmanoğlu da bölgedeki barış ve istikrarın Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ve İlham Aliyev’in çabaları ve kararlı iradeleri sayesinde sağlandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le kritik bir telefon görüşmesi yaptı. Aliyev, ortak gözlem merkezinin açılışı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti. Putin’le de görüşen Aliyev, Rusya Devlet Başkanı’yla Ortak Gözlem Merkezine dair gelişmeleri istişare etti.

120 ASKER VAR

65 modüler tipli yaşam ve hizmet alanının yer aldığı ortak merkezde İHA personeli dahil 60 Türk, 60 da Rus askeri görev yapacak. Mescit ve kiliseye de yer verilen ortak merkezin güvenliğini ise Azerbaycan askerleri sağlayacak. Türk ve Rus askeri, ateşkesin denetlenmesi görevi kapsamında bölgeyi gözetim altında tutacak ve olası ihlalleri rapor edecek. TSK’nın bölgede üstleneceği bir diğer önemli görevin de Rusya’nın barış gücü olarak bölgede tesis ettiği gözlem noktaları arasında devriye görevleri olması bekleniyor.

Hızlı diplomasi

  • Bölgede barış ve refahın tesisi kapsamında diplomasi de hızlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü ziyaretinde dile getirdiği Kafkasya’da 6’lı işbirliği platformunun hayata geçmesi çabaları doğrultusunda İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, önceki gün İstanbul’daydı. Zarif’in Rusya, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ile yaptığı görüşmeler ilk adım olarak görüldü. Başta Nahçıvan-Bakü bağlantısı olmak üzere hayata geçecek projelerin, bölgede istikrarın tesisine etki edeceği değerlendiriliyor.

Rusya Dağlık Karabağ’daki Türk-Rus Ortak Gözetim Merkezi’ne subaylarını gönderdi
DÜNYA
Rusya Dağlık Karabağ’daki Türk-Rus Ortak Gözetim Merkezi’ne subaylarını gönderdi
Başakşehir-Kayaşehir metro hattının yüzde 72'si tamamlandı
Ekonomi

Başakşehir-Kayaşehir metro hattının yüzde 72'si tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı'ndaki çalışmalara ilişkin, "Yüzde 5 olan ilerlemeyle, 22 Mayıs 2020'de devraldığımız projeyi yüzde 72 seviyesine getirdik" dedi. Karaismailoğlu, "Kısa sürede yapım işlerini tamamlayıp, sinyal ve sistem emniyet testleri tamamlanınca işletmeye almayı planlıyoruz" dedi.
Evlendiği gün de maça gitti çocuğu olduğunda da: Futbol aşkım hastalık haline geldi hiçbir zararını görmedim
Gündem

Evlendiği gün de maça gitti çocuğu olduğunda da: Futbol aşkım hastalık haline geldi hiçbir zararını görmedim

Konya'da maç sevdalısı emekli bilgisayar programcısı Murat Baydar yıllardır Konyaspor'un hiçbir maçını kaçırmıyor. Baydar, evlendiği gün bile yeşil-beyazlıların maçını kaçırmadığını söyledi. Baydar, “Ben 1970’ten beri spor defteri tutarım. Sadece Konyaspor değil tüm liglerin, branşların bütün skorlarını dakikası dakikasına, golleri kimin attığını yazarım. Evlendiğim gün bile Konyaspor maçı vardı. O gece geç saatlere kadar maç yazdım. Eşim hiçbir tepki göstermedi” dedi.
15 yaşındaki cinayet sanığı: Tehditle 700 TL karşılığında üstlendim
Gündem

15 yaşındaki cinayet sanığı: Tehditle 700 TL karşılığında üstlendim

Antalya'da polise, Barış Dinekli'yi bıçakla öldürdüğünü söyleyen E.H., savcılıktaki ifadesinde ise cinayeti arkadaşı S.C.K.'nin işlediğini, tehdit edildiğini, 700 TL karşılığında suçu kendisinin üstlenmesini istediğini öne sürdü. E.H. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.