Hayat Kenan Işıkın uyarladığı "Huzur" sahnede

Kenan Işık'ın uyarladığı "Huzur" sahnede

Tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanından uyarladığı "Huzur" tiyatro oyunu, İstanbul'da sahnelendi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kenan Işıkın uyarladığı Huzur sahnede
Tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanından uyarladığı "Huzur" tiyatro oyunu, İstanbul'da sahnelendi.
Tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanından uyarladığı "Huzur" tiyatro oyunu, İstanbul'da sahnelendi.

Üsküdar Tekel Stüdyo Sahnesinde tiyatroseverlerle buluşan oyunun yönetmeni Nurullah Tuncer, yaptığı açıklamada, "Bu aslında Kenan Bey'i yad etmek için yapılan bir proje. Ben 1997 yılında Şehir Tiyatroları'nda Kenan Beyle birlikte çalıştım, yardımcılığını yaptım, 8 yıl birlikte çalıştık. O zaman da bu oyunu sahnelemişti ve ben de tasarımını yapmıştım. Geçen yıl bu oyunun yeniden sahnelenmesi gündeme geldi ve büyük bir keyifle başladık projeye" dedi.

Kenan Işık'a yakışır bir şekilde sezonu açıyor olmanın kendisini mutlu ettiğini dile getiren Tuncer, şunları söyledi:

"Kenan Bey'in hem Devlet Tiyatrosu'nda hem de Şehir Tiyatroları'nda emeği vardır. Bu bizim için paha biçilmez bir ön açmadır. Bu vesileyle bir kez daha sağlığına kavuşmasını ve aramızda olmasını temenni ediyorum. Bu oyunu 20 yıl sonra yeni bir bakışla tiyatroya taşıdık. Kenan Bey'in uyarlamasıyla bugünkü uyarlama arasında büyük farklılıklar var. Bu farklılık da benim tasarımcı olmamdan kaynaklanıyor. Daha çok estetik alan üzerinden oyuna baktım."

Selçuk Yöntem Boğaziçi Film Festivali'nde

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın sembolizmin en büyük temsilcilerinden biri olduğunu dile getiren Tuncer, roman uyarlamalarının sahnede seyirciler tarafından algılanabilmesi için sembollerin önemine değindi. Tuncer, Huzur'un bir aşk hikayesi olmasının yanı sıra savaşı da konu edinmesiyle iki aks üzerinden ilerlediğini ifade etti.

Oyunda, Nimet İyigün Nalbant, Selen Nur Sarıyar, Ozan Özcan, Burak Çağlar, Melis Tuzcuoğlu, Yusuf Can Sancaklı, Kıvanç Kürkçü, Necmettin Amaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Rana Büyükyılmaz, Tolga Kortunay, Damla Ece Dereli, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu ve Orkun Gülşen rol alıyor.

Ozan Demir, Hasan Kiriş ve Can Feza Gündüz'ün sokak çalgıcılarını canlandırdığı oyunun dekor tasarımını Behlüldane Tor, kostüm tasarımını Şirin Dağtekin, müziğini Orhan Enes Kuzu, koreografisini İlyas Odman ve ışık tasarımını ise Önder Arık üstleniyor.

Uluslararası 5. Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali'nde M. Nurullah Tuncer'in en iyi yönetmen, Damla Ece Dereli'nin de en iyi kadın oyuncu ödülünü aldığı oyunda, İkinci Dünya Savaşının çıkmasına saatler kala hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan'ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkan ve ilaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında, geçirdiği son bir senenin olaylarının canlandığı Mümtaz'ın huzuru arayışı konu ediliyor.

Huzur, 19 Kasım'da da sanatseverlerle buluşacak.

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti
Dünya

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa etti. "Yeni bir lider seçilene kadar göreve devam edeceğim." diyen Johnson, dünyanın en iyi görevini bıraktığı için çok üzgün olduğunu dile getirdi. İngiltere’de bakanlar da dahil 50’den fazla hükümet görevlisinin art arda istifa etmesi siyasi krize neden olmuştu. Johnson Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle uzun süredir eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya’nın ailesiyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktor Ekrem Karakaya’nın menfur bir saldırı sonucu vefat etmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmelerde ekonomi, yatırımlar, savunma sanayii, teknoloji, sağlık ve iletişim gibi çeşitli alanlardaki ilişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen yıl 3.5 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Bu yılın ilk 6 ayındaki rakamlar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimizi kısa zamanda yakalayacağımızı gösteriyor. Hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleme imkanına da kavuşacağız. Yerli ve milli aşımız Turkovac'ın Malezya'da kullanımına sunulması dahil, aşı teknoloji transferi gibi konularda müşterek çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.