Hayat Hattat Hasan Çelebi Günümüz hat sanatı ticarete dönük

Hattat Hasan Çelebi: Günümüz hat sanatı ticarete dönük

Reis-ül Hattatin kabul edilen Hasan Çelebi, gazeteci-yazar Ayşe Böhürler'in TVNET'te ekranlarında hazırlayıp sunduğu Türk Kahvesi programının bu haftaki konuğu. Hattın basit bir sanat olmadığının altını çizen Çelebi, "Bugün yapılan hat levha kültürüdür. Ticarete dönüktür. Bunu da kendilerine göre yazıyorlar. Oysa ki bir ustanın önünde terbiye alınarak yapılması gerekiyor. Hat öyle basit bir şey değil. Bunun bir ölçüsü, dizgisi, harflerin birbirine yakınlığı uzaklığı var" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hattat Hasan Çelebi
Hattat Hasan Çelebi

Günümüzün hattatların reisi yani Reis-ül Hattatin kabul edilen Hasan Çelebi, TVNET ekranlarında yayınlanan Türk Kahvesi'nin bu haftaki konuğu.

Gündemin gerilimli konularından uzak hayatın içinden sorularla, hem konukların hem Türkiye'nin hikayesinin konuşulduğu programda; hat sanatını Japonya, Güney Afrika ve Rusya'ya kadar uzanan bir coğrafyada yaşatan, dünyanın tanıdığı en büyük hattatlarımızdan Çelebi, Ayşe Böhürler'in sorularını yanıtlıyor.

Ayşe Böhürler ve Hasan Çelebi

Günümüz hat sanatı ticarete dönük

Hattatı tarif etmek için ilk olarak hattı tarif etmek gerek diyen Çelebi, "Hat çizgidir" diyerek şöyle konuştu: "Bugünkü hattatların henüz ulaşamadığı nokta sanatkarlık. Bugün hat tek düze bir halde. Sebebi şu: Eskiler bir kültürden geliyordu. Bir kültürün içerisinden gelmişlerdir. Yaza yaza bu kültürü öğrenmişler. Bugünküler o kültürden mahrum. Çünkü okuyamıyorlar. Bugünkülere yaz desek yazamazlar eski yazıyı. Bugün yapılan ise levha kültürüdür. Ticarete dönüktür bugün yapılanlar. Bunu da kendilerine göre yazıyorlar. Oysa ki bir ustanın önünde terbiye alınarak yapılması gerekiyor. Hat öyle basit bir şey değil. Bunun bir ölçüsü, dizgisi, harflerin birbirine yakınlığı uzaklığı var"

Muhakkak bir ustanın önünde hattın kaidelerinin öğrenilmesi gerektiğinin altını çizen Çelebi, "Hat ve klasik musikide bu çok önemlidir. Bu iki sanat dalında meşk vardır. Usta öğrenci ilişkisi olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Türk Kahvesi programı bugün ve her pazar saat 11.10'da TVNET ekranlarında.

Sanat hayatının 55 yılını geride bırakan Hattat Hasan Çelebi, bu zamana kadar 35'e yakın yabancı hattata icazet verdi. Kendisine hat için müracaat edenlerin sayısını saymadığını söyleyen Çelebi, toplamda 100'e aşkın kişiye icazet verdi.

Afrika'dan Sibirya'ya kadar olan coğrafyada bulunan Çelebi'nin öğrencileri hat sanatını dünyanın farklı yerlerinde öğretmeye gayret ediyor.

Hattat Hasan Çelebi

İki yıl Rabbi Yessir dersinden geçemedim

Hocası Hamit Aytaç'ı anlatan Çelebi, "Hat sanatından Hamit bey gibi bir beyefendi bir daha zor gelir. Talik yazısını kimse ondan güzel yazamazdı. Beni Rabbi Yessir yazısını iki yıl boyunca geçirmedi. Benim hevesimin gelip geçici olduğunu düşünüyordu. Ben de büyüğüm olduğu için Anadolu kültürü görmüş biri olarak soramadım nedenini. Onun yanında kelam edemezdim. Selam verir ve Allah'a ısmarladık ile iki yıl gidip geldim. Ben de iki yıl sonunda hocamdan müsaade istedim. Neden dedi? "Hocam iki yıldır Rabbi Yessir'i geçemedim. Sizi daha fazla meşgul etmeyeyim" dedim. Sonra "Tabii sen de haklısın. Yazmaktan usandın" dedi" şeklinde hocası ile arasında geçen anıyı anlattı.

Hasan Çelebi 'bir hattatta olması gereken özellikleri' sıraladı
OYNAT 01:58
Hasan Çelebi 'bir hattatta olması gereken özellikleri' sıraladı
Reis-ül Hattatin kabul edilen Hasan Çelebi, gazeteci-yazar Ayşe Böhürler'in TVNET'te ekranlarında hazırlayıp sunduğu Türk Kahvesi programının bu haftaki konuğu oldu. Hat sanatında sabrın başta geldiğini söyleyen Çelebi, 'Hattan ilk olarak sabırlı olmalı. Öğrencilere 'Heybeniz sabır dolu ise bu işe başlayın' derim. Heybenin ikinci gözü aşağıdan yukarıya doğru sebat dolu olacak. Üçüncü olarak da muhabbet olmalı. Yoksa aşk ile olmaz. Kalem istediğin yere gitmez. Muhabbet yoksa kalemi de defteri de bir kenara atarsınız' dedi.

Hattat sabırlı olmalı

Hat sanatında sabrın başta geldiğini söyleyen Çelebi, "Hattat ilk olarak sabırlı olmalı. Öğrencilere 'Heybeniz sabır dolu ise bu işe başlayın" derim. Heybenin ikinci gözü aşağıdan yukarıya doğru sebat dolu olacak. Üçüncü olarak da muhabbet olmalı. Yoksa aşk ile olmaz. Kalem istediğin yere gitmez. Muhabbet yoksa kalemi de defteri de bir kenara atarsınız" dedi.

Hattat Hasan Çelebi Çamlıca Camii'nin hatlarını anlattı
OYNAT 02:39
Hattat Hasan Çelebi Çamlıca Camii'nin hatlarını anlattı
Reis-ül Hattatin kabul edilen Hasan Çelebi, gazeteci-yazar Ayşe Böhürler'in TVNET'te ekranlarında hazırlayıp sunduğu Türk Kahvesi programının bu haftaki konuğu oldu. Çamlıca Camii'nin hatlarını öğrencileri ile birlikte yapan Çelebi, 'Uzun ömürlü olması için yeni bir teknik kullanıldı. Kubbe yazısındaki Elif'in boyu beş metre' diyerek Çamlıca Camii'ndeki hatlar hakkında bilgi verdi.

Çamlıca Camii çalışmaları ilk

Çamlıca Camii'nin hatlarını öğrencileri ile birlikte yapan Çelebi, "Uzun ömürlü olması için yeni bir teknik kullanıldı. Kubbe yazısındaki Elif'in boyu 5 metre mesela. Yazı işi bana teklif edildiğinde ben de "Bunu tek benim üstüme atmayın. Bir heyet olsun ve herkes neler yapılacağını bilsin ama benim müdahale etme hakkım da baki olsun" dedim. Çünkü daha önce yaptığım bir çalışmam da başıma gelen olaylar oldu 'Neden bunu buraya yazdın' gibi. Bir ekip oluşturduktan sonra yazılarımızın ebatlarını belirledik. Nereye ne yazılacağına karar verdik" şeklinde konuştu.

Haluk Levent: Param pulum bitti
HAYAT
Haluk Levent: Param pulum bitti

Irak sınırına kadar!

'Irak sınırına' kadar!

​'Kamışlı hariç' ifadesi dikkat çekmişti, diplomatik kaynaklar açıklık getirdi.
Telekomda maç başladı

Telekom'da maç başladı

​Devler Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray, Real Madrid'i konuk ediyor.
Süre doldueller tetikte!

Süre doldu
eller tetikte!

ABD ile yapılan anlaşma gereği terör örgütü PYD'ye verilen süre doldu.
'Tüm YPG'li teröristler...'

'Tüm YPG'li teröristler...'

Erdoğan ve Putin'in tarihi zirvesinin en çarpıcı cümlesi...
Güvenli<br>bölge mutabakatı

Güvenli
bölge mutabakatı

​​Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile varılan 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı.
150 saat süre!

150 saat süre!

Yarın öğleden itibaren PKK/YPG 30 kilometrelik hat dışına çıkarılacak.
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Devletçik projesi<br>tarih olmuştur

Devletçik projesi
tarih olmuştur

​İletişim Başkanı Altun, Rusya ile varılan mutabakatı değerlendirdi.
Yunanistan'ın <br>çaresiz mücadelesi

Yunanistan'ın
çaresiz mücadelesi

Denizlerdeki denge mücadelesini Türk SİHA'ları boşa çıkardı.

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Barış Pınarı Harekatı şehidi Ankara'da toprağa verildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.