ÖZGÜN

2017 KYK burs başvuruları, burs ücretleri ve burs başvuru tarihleri

2017 KYK burs başvurularına ilgi her geçen gün artıyor. Yurt sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte sıra şimdi de burs ve kredi imkanlarından faydalanmaya geldi. Başvuru yapacak öğrenciler burs başvuru tarihlerini ve burs ücretlerini merak ediyor. Peki konuyla ilgili olarak KYK’dan herhangi bir açıklama geldi mi? Burs başvuruları başladı mı? Burs başvuru tarihleri belli oldu mu?

Haber Merkezi Diğer

KYK yurt sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte kalacak yerlerini ayarlayan öğrenciler şimdi de devletin sunmuş olduğu burs imkanından faydalanmak istiyor. İhtiyaç sahipleri için sağlanan burs başvuruları hem YURTKUR resmi internet sitesi üzerinden hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Özel durumda olan öğrenciler için ise burs başvurularında haklar tanınacak. Peki KYK burs başvuruları ne zaman, burs ücretleri ne kadar ve burs başvurularında kimlere özel haklar tanınıyor?

KYK burs başvuruları ne zaman?

KYK burs başvuruları için herhangi bir resmi açıklama gelmedi ancak geldiği andan itibaren yenisafak.com üzerinden öğrenebilirsiniz.

KYK BURS / KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs ve kredi başvurusu yapacak olan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) internet sitesi (http://yurtkur.gsb.gov.tr/) üzerinden başvurularını yapacak. Öğrenciler, KYK'nın burs/kredi başvuru formunu dolduracak ve sonuçlar için bekleyişe geçecek.

KYK'ya gönderilen başvuru formları, KYK yetkilileri tarafından incelenecek ve bilgiler teyit edilecek. Başvuru formunda istenen bilgileri yanlış ve hatalı yazan öğrencilerin başvuruları iptal edilecek ve geçersiz sayılacak.

KYK BURS BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

• Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge)

• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)

• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)

• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)

• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)

• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)

• Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR ÖDENECEK?

KYK burs ücretleri bakanlık tarafından değerlendirilir ve 2017 yılının ilk çeyreğinde, en geç ocak ayının sonlarına doğru ödenmeye başlar. KYK burs ödemeleri ve fiyatları ise en geç aralık ayında öğrencilere duyuruluyor.
2018 Ocak ayı itibariyle verilmesi beklenen burs miktarı henüz açıklanmamakla birlikte 450-500 TL arasında olması bekleniyor. 2017 Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere önlisans ve lisans burs ücretlerine 25 TL; yüksek lisans burs ücretlerine 50 TL ve doktora öğrencileri için burs ücretlerine 75 TL zam yapılmıştı.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.