Dünya 3D Dram Buna alışmayacağız

3D Dram: Buna alışmayacağız

Milyonların çığlığı sanal gerçeklikle buluştu. “Frontline in focus” Suriye savaşının bölge halkına yaşattığı acıya dünyayı ortak etti. Bölgede 360 derece kameralarla çektikleri görüntüleri platforma yükleyen Suriyeli iki gazeteci, herkesin o hayatlara dokunmasını sağlıyor.

Abone Ol Google News
Hatice Saka Yeni Şafak
​3D Dram: Buna alışmayacağız
Arşiv.

Suriyeli gazeteciler Hadil Arja ve Halil Achavi, savaş mağduru milyonların sessiz çığlığını sanal gerçekliğe taşıdı. Çektikleri görüntüleri VR ve AR teknolojisi ile birleştiren gazeteciler, çatışma bölgelerinde yaşanan dramı, “frontlineinfocusxr.net” platformu üzerinden insanlara aktarıyor. Platform, 300 metre uzaklıktaki evini görebilen ama keskin nişancılar yüzünden gidemeyen bir adam, 6 çocuğunu birden kaybetmiş anne, kurşunlarla delik deşik olmuş evinde yaptığı sazı çalarak hayata tutunan bir sanatçı ve bunun gibi onlarca hikayeye ulaşma imkanı tanıyor.

Hadil Arja
Hadil Arja

BUNA ALIŞMAYACAĞIZ

Sahadaki tecrübe ve teknolojiyi arkalarına alıp “Frontline in focus” adlı ajansı kurduklarını anlatan Achavi, “Savaş başlayalı 12 yıl oldu. ‘Artık alıştık’ sözünü duyuyoruz. Buna tamamen karşıyız. Alışmadık ve dünya kamuoyunun da bunu kanıksamasına izin vermeyeceğiz. Bu fikirle yola çıktık ve herkesin o hayatlara dokunmasını sağladık” dedi. Arja ise “Biz savaşın içinden geliyoruz. Ancak savaş kurbanı değiliz. Mücadelemizi gazeteci olarak sürdürüyoruz. Bu anlamda yürüttüğümüz projeler ve kurduğumuz platformlarla insanlara fayda sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Khalil Achawi
Khalil Achawi

BÖLGEDEN CANLI YAYIN

Savaş bölgesinde “canlı sanal gerçeklik turu” yaptıklarına dikkat çeken Achawi, şunları söyledi: “Bir gazeteci ya da insani yardım kuruluşu üyesi ile önceden belirlenen bir bölgeden canlı yayın yapabiliyoruz. Bunu sağlamak için 360 derece kamera kullanımı konusunda eğitimli yerel bir ekip, hedef konumdan canlı yayın yapıyor. Katılımcılara canlı çeviri hizmeti de sağlanıyor. Dünyanın bir ucundaki kişi birebir olayların kahramanlarından hikayelerini dinleyip soru sorabiliyor. Bunu yapmaktaki en büyük amacımız yardımların mağdurlara ulaşmasını sağlamak.”

Çocukların hikayeleri Tiny Hand’de

İkili, Tiny Hand (Küçük Eller) adlı dijital platform da kurmuş. Hadil Arja, bu özgün projeyi de şu sözlerle anlattı: “Frontline in focus kurulduktan 1 yıl sonra ‘Neden sadece çocuklara yönelik bir platform açmıyoruz’ diye düşündüm. Tiny Hand ortaya çıktı. Çatışma ve kriz bölgelerindeki çocukların hikayelerini anlatan etkileşimli içerikler üretiyoruz. Sadece Suriye’de değil Sudan, Etiyopya, Yemen, Fas, Bangladeş ve dünyanın her bölgesinden küçük ellerin hikayesini aktaracağız.”

Gazeteci, mülteciye çelme taktı!
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
Gazeteci, mülteciye çelme taktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Abdülhamid Han'ı Yörükler-1 kuyusuna göndereceğiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Abdülhamid Han'ı Yörükler-1 kuyusuna göndereceğiz

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han göreve başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han Sondaj Gemisini ilk görev yerine uğurlama töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Sondaj gemimiz enerji vizyonumuzun göstergesi. 4 sondaj, 2 sismik araştırma gemimizle artık biz de bu alanda varız. Enerjide dışa bağımlılığı kendi kaynaklarımızla çözüyoruz. Deniz altında bir enerji üssü kuruyoruz. Üzeri kapatılmış kuyuları da üretime dahil ediyoruz. Abdülhamid Han gemimizi, yeni sondaj rotamız Akdeniz'e yolcu ediyoruz. Abdülhamid Han gemimizi, yeni sondaj rotamız Akdeniz'e yolcu ediyoruz. Abdülhamid Han sondaj gemimiz, Türkiye'nin enerji alanındaki yeni vizyonunun sembolüdür. 'Abdülhamid Han'ı Yörükler-1 kuyusuna göndereceğiz'' açıklamasında bulundu.
Bakanlık harekete geçti: Restoran ve yemekhane artıkları hayvanlara yem olacak
Ekonomi

Bakanlık harekete geçti: Restoran ve yemekhane artıkları hayvanlara yem olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı israfın azaltılması yönündeki çalışmalar kapsamında restoran ve yemekhane artıklarının yem olarak kullanılabilmesine imkan veren düzenleme yaptı. Yeni yönetmelik 6 ay sonra yürürlüğe girecek.
'Bedava traktör' vaadiyle çiftçiyi kandıran Kılıçdaroğlu: Sözümüz var mazotu KDV’siz vereceğiz
Gündem

'Bedava traktör' vaadiyle çiftçiyi kandıran Kılıçdaroğlu: Sözümüz var mazotu KDV’siz vereceğiz

Edirne'de açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde çifçiye mazotu KDV'siz, ÖTV'siz vereceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının ardından yerel seçimler öncesinde verdiği 'bedava traktör' sözü yeniden gündem oldu. Kılıçdaroğlu, yerel seçimler öncesinde çiftçiye bedava traktör sözü vermiş ancak sözünü tutmamıştı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de daha sonra yaptığı açıklamada, traktör vaadinin çarpıcı olsun diye ortaya atıldığını itiraf etmişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.