Dünya Kubbetüs Sahranın kapıları kapatıldı

Mescid-i Aksa'da neler oluyor?

Kubbetü's Sahra'nın kapıları kapatıldı

Sabah ve akşam vakitlerinde 'güvenlik kontrolü' gerekçesiyle Mescid-i Aksa'nın içindeki Kubbetu's Sahra'ya giren İsrail polislerinden birinin, başında Yahudi dini kıyafetiyle girmeye çalışması üzerine mescidin kapıları kapatıldı.

Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Mescid-i Aksa sınırları içerisinde yer alan Kubbetü's Sahra
Mescid-i Aksa sınırları içerisinde yer alan Kubbetü's Sahra

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi görevlileri, başında Yahudilerin dini kıyafeti Kippa ile girmeye çalışan İsrail polisini engellemek için Mescid-i Aksa’nın içindeki Kubbetu’s Sahra’nın kapılarını kapattı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs yaptığı yazılı açıklamada, “Mescid-iAksa korumaları, başında Kippa ile girme girişiminin ardından Kubbetu’s Sahra’nın kapılarını kapattı.” ifadelerine yer verdi.

Kubbetü's Sahra önünde bekleyen Müslümanlar

Dibs açıklamasında, iki İsrail polisinin günlük iki defa Kubbetu’s Sahra’ya girdiğine ve hızlı şekilde "güvenlik kontrolü" yaptığına dikkati çekerek, “Kubbetu’s Sahra görevlileri, polisten başındaki Kippa’yı çıkarması talebinde bulundu. Ancak polis ısrarla gireceğini gerekirse güç kullanacağını söyledi. Bunun üzerine de görevliler mescidin kapılarını kapattı.” dedi.

Müslümanlar mescidin içinde

İsrail polisinin Kubbetu’s Sahra'nın etrafını kuşattığını ve Müslümanların mescide girişine izin vermediğini belirten Dibs, görevliler ile namaz için gelen Müslümanların mescidin içinde olduğunu söyledi.

Öte yandan, Dibs, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel ile beraberindeki 15 fanatik Yahudi’nin Harem-i Şerif’e baskın düzenlediğini söyledi.

Müslümanlar tekbirlerle Mescid-i Aksa'ya girdi
OYNAT 00:27
Müslümanlar tekbirlerle Mescid-i Aksa'ya girdi
Sabah ve akşam vakitlerinde 'güvenlik kontrolü' gerekçesiyle Mescid-i Aksa'nın içindeki Kubbetu's Sahra'ya giren İsrail polislerinden birinin, başında Yahudi dini kıyafetiyle girmeye çalışması üzerine mescidin kapıları kapatıldı. Müslümanlar, Aksa'da namaz kılmak için tekbir eşliğinde yürüyor.

Dibs, İsrailli Bakan ve beraberindeki Yahudilerin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’nın avlularında tur attığını kaydetti.

İsrail'deki koalisyon hükümetinde Yahudi Evi Partisi'nden bakan olan Ariel, daha önce de beraberindeki fanatik Yahudilerle birçok defa Harem-i Şerif'in avlusuna girmişti.

REKLAM

İsrail polisi, El-Aksa Cami imami Ömer El-Kisvani'ye saldırdı.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman sabah ve öğleden sonraki vakitlerde Mescid-i Aksa'nın avlusuna giriyor. Bu durum sık sık bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

 • "Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedikalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.
 • Yahudi yerleşimciler terör estiriyor: Mescid-i Aksa'ya baskın yapın!
  FOTOĞRAF 7
  Title
  Tapınak Öğrencileri Örgütü Başkanı Tal Koval, sosyal medya sitesi Facebook'taki hesabı üzerinden, Bu eylem, Tapınak Dağı'na ziyaretleri artırmak için yapılacak daha büyük faaliyetin başlangıcı mesajını paylaştı.
  Title
  Örgüt, Kudüs’te hazırladığı afişler ve sosyal medya üzerinden yayınladığı bildiriler ile Mescid-i Aksa'ya binlerce Yahudinin katılacağı baskın çağrıları yapıyor. Yahudi baskınlarının, Eylül ayı içerisinde yer alan Yahudi bayramlarında artması bekleniyor.
  Title
  Yahudi yerleşimcilerin bu çağrılarının, son zamanlarda Mescid-i Aksa’ya Fas kapısından artan Yahudi baskınlarıyla eş zamanlı gelmesi dikkat çekti. Yahudi baskınları, İsrail güçlerinin sağladığı sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleşiyor.
  Title
  İslami Vakıflar Halkla İlişkiler Sorumlusu Firas ed-Debs, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya İsrail güçleri gözetiminde provakatif baskınlar düzenlediğini ve baskın sırasında Süleyman Mabedi hakkında bilgilendirildiklerini açıkladı.
  Title
  Yahudiler baskınlar sırasında, Mescid-i Aksa’nın doğu kısmında yer alan Rahmet Kapısı'nda dualar ediyor.
  Title
  Müslümanların bu baskınları protesto etmelerine izin vermeyen İsrail güçleri, Mescid-i Aksa’ya girişlerini de engelliyor.
  Title
  Yahudi yerleşimciler terör estiriyor: Mescid-i Aksa'ya baskın yapın!
  İsrail'de Tapınak Öğrencileri adlı bir örgüt, Kudüs'te astıkları afişler ve sosyal medya mesajlarıyla, Yahudileri Eylül boyunca Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye çağırdı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.