|
Dünya

Putin ve Trump 1,5 saat telefonla görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Trump, 1,5 saatlik telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider görüşmede, Venezuela, Kuzey Kore, Ukrayna krizi ve nükleer silah anlaşmasını ele aldı.

21:22 . 3/05/2019 Cuma
AA
Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Trump

Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Trump

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, telefonda Venezuela, Kuzey Kore, Ukrayna ve ikili ilişkileri görüştü.

Kremlin Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Putin ve Trump’ın 1,5 saat süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri belirtildi.

Venezuela’daki durumun ele alındığı görüşmede, Putin’in, ülkede sadece halkın kendi geleceğini tayin edebileceğini vurguladığı bilgisine yer verildi.

Rusya'dan Venezuela için siyasi çözüm mesajı

Putin, Venezuela’nın içişlerine müdahale edilmesi veya ülke yönetiminin güçle değiştirilmesinin, krizin çözümüne yönelik siyasi çözüm ümidine darbe vuracağını söyledi.

Görüşmede, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ile geçen hafta gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgi veren Putin, üzerine düşen adımları atan
Pyongyang yönetimine yönelik yaptırım baskısının hafifletilmesi
çağrısında bulundu.

Ukrayna krizini ele aldılar

Açıklamaya göre iki lider, Ukrayna’da düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan gelişmeleri de ele aldı. Rus tarafı, Kiev yönetiminin
Minsk Anlaşması'nın uygulanması konusunda
gerçekçi adımlar atılması gerektiğini savundu.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede, çeşitli alanlarda karşılıklı temasların tekrar etkin hale getirilmesi için adımlar atılmasının gerekliliği teyit edildi.

  • Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, iki liderin, nükleer silahsızlanmaya yönelik yeni bir anlaşma olasılığını istişare ettiklerini söyledi. Görüşmede ayrıca, Trump, Venezuela’da yönetimin barışçıl bir şekilde değişmesi gerektiğinin altını çizdi.
#ABD
#Kuzey Kore
#Putin
#Rusya
#Trump
#Ukrayna
#Venezuela
4 yıl önce
default-profile-img