Gündem Büyükadada karantina

Büyükada’da karantina

Büyükada’da ruam hastalığına yakalanan 81 at itlaf edildi, ilçeye hayvan giriş çıkışı yasaklandı. Prof. Dr. Murat Arslan, “Tedbir alınmazsa hastalık bütün atlara yayılır. Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yok. Hastalık insanlara iki formda bulaşabilir. Birincisi akciğerlere bulaşması, ikincisi ise at etinin yenmesiyle olur” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Adalar Kaymakamlığı, uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışının durdurulduğunu bildirdi.  Bu arada, itlaf edilen hayvanların, ormanlık alana kazılan çukurlara kireç dökülerek gömüldüğü öğrenildi. Adadaki diğer atlarda hastalık bulunup bulunmadığıyla ilgili işlemlerin devam ettiği bildirildi.
Adalar Kaymakamlığı, uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışının durdurulduğunu bildirdi. Bu arada, itlaf edilen hayvanların, ormanlık alana kazılan çukurlara kireç dökülerek gömüldüğü öğrenildi. Adadaki diğer atlarda hastalık bulunup bulunmadığıyla ilgili işlemlerin devam ettiği bildirildi.

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından tek tırnaklıların sağlık taramasından geçirilmesi ve yapılan tahliller sonucunda, Büyükada’daki bazı atlarda ruam hastalığının tespit edilmesinin ardından 81 at itlaf edildi. İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Büyükada’da bazı atlarda ruam hastalığı tespit edilmesine ilişkin, “Bu hastalık, at, katır, eşek gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen ve hayvandan hayvana hızla yayılan bir hastalıktır” dedi.

BÜTÜN ATLARA YAYILABİLİR

Arslan, hastalığın atlara su yalaklarından, yemden ya da çeşitli bakterilerden bulaşabileceğini söyledi. Hastalığın bulaşma ihtimalini değerlendiren Arslan, şunları söyledi: “Önlem alınmazsa, hastalık adadaki bütün atlara yayılır. Önlem için, hasta atların ayrılması gerekiyor. Derin çukurlara gömülerek üstleri kapatılıyor. Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yok. Antibiyotik ve destekleyici tedaviler yapılıyor. Ölüm oranı yüksek oluyor”

Büyükada'da baygınlık geçiren atı zorla kaldırmaya çalıştılar
OYNAT 00:39
Büyükada'da baygınlık geçiren atı zorla kaldırmaya çalıştılar
Büyükada'da faytonu çeken at bitkin düşerek yere yığıldı. Faytoncu ise yere yığılan atı çekerek zorla kaldırmaya çalıştı.
O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.


İNSANLARA DA BULAŞABİLİR

Ruam hastalığının insanlara da bulaşma ihtimali olduğunu ifade eden Arslan, “Hastalık insanlara iki formda bulaşabilir. Birincisi akciğerlere bulaşması, ikincisi ise at etinin tüketilmesiyle oluyor. Akciğere bulaşınca solunum güçlüğü meydana getiriyor, özellikle metabolik olarak zayıf bireylerde sorunlara yol açıyor. Deri altına yerleşip irinli apseler meydana getiriyor. Özellikle at bakıcıları tımar yaparken ya da atların irinli apselerine dokunduklarında hayvanlara bakarken, bazen veteriner hekimler atı tedavi ederken yakalanabiliyor” dedi.

Faytona sürülen atın içler acısı hali kamerada
OYNAT 00:17
Faytona sürülen atın içler acısı hali kamerada
Büyükada'da bir faytona sürülen at daha fazla dayanamayarak yere düştü. Yere düşen atı sahibi ayağa kaldırmaya çalışırken, atın içler acısı hali cep telefonu kamerasına yansıdı.


Atların kanı İBB’nin elinde

  • İBB önünde protesto gösterisi düzenlendi.
  • 81 atın itlaf edilmesi üzerine hayvan hakları savunucuları İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde protesto gösterisi yaptı. Aralarında sanatçı Leman Sam’ın da bulunduğu hayvanseverler, “Atların kanları İBB’nin elinde”, “Adalarda fayton istemiyoruz”, “İmamoğlu sözünü tut” gibi sloganlar atarak, İBB önünde nöbet çadırı kurdu. Gruptan Viyan Kınalı hayvanların öldürülmesinden İBB’nin sorumlu olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “İmamoğlu, seçimlerde destek bulmak için atlı faytonu kaldıracağına söz verdi. Ancak bugüne kadar atlı faytonları kaldırma kararı almaması bizim onun samimiyetinden şüphe etmemize yetti de arttı bile. Ekrem İmamoğlu, bundan siz sorumlusunuz. Hayvanların kanı İBB’nin elindedir”

Fayton vaadini yerine getirmeyen İmamoğlu protesto edildi
OYNAT 00:00
Fayton vaadini yerine getirmeyen İmamoğlu protesto edildi
İBB Başkanı İmamoğlu'nun İstanbul seçimleri öncesinde Adalar'daki faytonlar ile ilgili verdiği vaatleri unutması nedeniyle İBB önünde hayvanseverler tarafından eylem düzenlendi.


Doğru yatırımın adresi OSB’ler
Ekonomi

Doğru yatırımın adresi OSB’ler

80 şehirde sayıları 334’e ulaşan Organize Sanayi Bölgeleri’nde, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlanıyor. Yatırımcısına bir alt bölgenin avantajlarından yararlanma; emlak ve kurumlar vergisi muafiyeti gibi pek çok fırsat sunan alanlar, doğru yatırımın adresi olarak gösteriliyor.
Altın yıl sonu 340 lirayı görebilir!
Ekonomi

Altın yıl sonu 340 lirayı görebilir!

ABD-İran gerilimi ve ardından yaşanan koronavirüsün küresel piyasalarda oluşturduğu riskler altın fiyatlarını rekor seviyeye ulaştırdı. Son 10 yılda altının yüzde 420 değer kazandığına dikkat çeken uzmanlar, yıl sonunda gram altın için 340 lira tahmininde bulunurken, altına yatırım yapacaklara ise döviz gibi al-sat yapılacak bir emtia olmadığı için uzun vadeli yatırım çağrısında bulunuyor.
İstanbul'da toplu ulaşıma zam üstüne zam yapan UKOME'nun üye sayısı değişti
Ekonomi

İstanbul'da toplu ulaşıma zam üstüne zam yapan UKOME'nun üye sayısı değişti

İBB tarafından ulaşıma yapılan zamların karar merci olan ve İETT ve metro hatlarına yapılan yüzde 35'lik zamlarla gündeme gelen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)'nin üye sayısında düzenleme gidildi. Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikle Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesi yeniden düzenlendi. Karara göre, büyükşehir belediyelerini 11 üye, kamuyu ise 14 üye temsil edecek. Kamuyu daha önce 10 üye temsil ediyordu ve UKOME'de zam kararları çoğunluğun onayı ile alınıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.