Gündem Malatyada kesilen büyükbaşın organlarından çıkanlar şoke etti Bakanlığa haber verdi

Malatya'da kesilen büyükbaşın organlarından çıkanlar şoke etti: Bakanlığa haber verdi

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde, kestiği büyükbaş hayvanın iç organlarından şüphelenip, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine haber veren Yaşar Pekşen, hayvanda 'tüberküloz' hastalığı olduğunu öğrenince şoke oldu.

Haber Merkezi DHA
Malatyada kesilen büyükbaşın organlarından çıkanlar şoke etti: Bakanlığa haber verdi
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, büyükbaş hayvanın tüberkülozlu olduğunu tespit etti.

Kurban ibadetini yerine getirmek üzere Canlı Hayvan Pazarı'ndaki bir satıcıdan 3 gün önce büyükbaş hayvan satın alan Yaşar Pekşen, aldığı kurbanlığı kendi imkanlarıyla kesti.

DHA

İç organlarını çıkardığında kaburgayı ve akciğeri sarmış kabarcıkları fark eden Pekşen, tanıdığı veteriner ve kasapları arayıp durumu anlattı.

DHA

Hayvanın hastalıklı olma ihtimalini göz önünde bulunduran Pekşen, durumu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

İhbar üzerine Dolamantepe Mahallesi'ndeki eve giden ekipler, hayvanda 'tüberküloz' hastalığı olduğunu belirledi. Konuyla alakalı rapor tutan ekipler, etler, sakatatlar ve derinin imha edilmesi için çalışma başlattı.


DHA

'AKCİĞERİNDE DEĞİŞİK ŞEYLER ÇIKTI'

Yaşar Pekşen, hayvanı 3 gün önce aldığını belirterek, "Sabah kurbanı kestik, akciğerinde değişik bir şeyler çıktı. Veteriner, hayvanın tüberküloz olduğunu ve etinin yenmeyeceğini bize söyledi. Üç ortak, kurbanı 6 bin 100 liraya aldık. Kesince hastalığı belli oldu, yoksa hayvan sağlıklı görünüyordu, dış görünüşü güzeldi. Kesimde değişik böyle değişik şeyler çıktı" diye konuştu.

Gaziantep'te kurban derisi kavgası kanlı bitti
GÜNDEM
Gaziantep'te kurban derisi kavgası kanlı bitti

Kurban kelleleri demirci ustaları için yeni kazanç kapısı oldu
GÜNDEM
Kurban kelleleri demirci ustaları için yeni kazanç kapısı oldu

Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir?
HAYAT
Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir?
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.