Gündem PKK ile ittifakın bedeli CHP ve İYİ Partiye HDP şantaji başladı

PKK ile ittifakın bedeli: CHP ve İYİ Parti'ye HDP şantaji başladı

CHP ve İYİ Parti’nin 31 Mart’ta büyükşehirleri kazanmak için HDP’yle yaptığı ittifakta kriz yaşanıyor. CHP’den kayyum atamalarına karşı çıkmasını isteyen HDP’liler “aksi halde önümüzdeki seçimlerde destek olmayız” diyor. Kılıçdaroğlu üzerindeki baskıyı azaltmak için üç gün önce açıkladığı “ekonomi öneri paketine” kayyum konusunu sıkıştırmak zorunda kaldı.

Mustafa Duran Yeni Şafak
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu

Koronavirüs gündeminin ağırlığı nedeniyle pek dikkat çekmese de siyaset kulisleri içten içe kaynıyor. 31 Mart seçimlerinde ‘ilke’ değil ‘rant’ ortaklığı yapan CHP-HDP ve İYİ Parti arasında derin çatlaklar oluşmaya başladı. Çatışmanın kaynağını HDP oluşturuyor. İstanbul, Ankara, Hatay, Adana, Antalya, Mersin gibi büyükşehirlerde CHP-İYİ Parti’nin gizli ortağı olan HDP, nimet paylaşımı için artık ittifakın alenileşmesini ve bir adım ileri taşınmasını istiyor. Terörle bağlantılı belediyelere yapılan kayyum atamaları HDP’yi bu isteğinde daha da ısrarcı yapıyor. Yerel seçimlerde kazandığı 3’ü büyükşehir, 5’i il 45’i ilçe 12’si de belde olmak üzere 65 belediye kazanan HDP, kayyum atanan 51 belediye için CHP’den destek bekliyor.

HDP, CHP'yi Bolu'da mahkemeye verdi: Oylarımızı geri verin
GÜNDEM
HDP, CHP'yi Bolu'da mahkemeye verdi: Oylarımızı geri verin

KANDİL’DEN ÇAĞRI VAR

Hem PKK hem de HDP bu isteğini medya önünde sesli bir şekilde dillendiriyor. Geçtiğimiz hafta Iğdır ve Siirt’in de aralarında olduğu 5 belediyeye kayyum atanmasının ardından terör örgütü PKK’nın çatı yapılanması olan KCK’dan CHP’ye çağrı geldi. KCK’dan yapılan yazılı açıklamada, içinde CHP, İYİ Parti ve marjinal sol grupların da yer aldığı sözde ‘demokrasi güçleri’nden yardım istendi: “Demokrasi güçleri bir bütün olarak bir araya gelmeden bu iktidara karşı etkin bir mücadele verilemez. O zaman bu iktidara karşı her an mücadele içinde olmak, tek ve en doğru yoldur.”

DSP Genel Başkanı Aksakal: CHP belediye sözünü tutmayınca HDP ortalığı karıştırdı
GÜNDEM
DSP Genel Başkanı Aksakal: CHP belediye sözünü tutmayınca HDP ortalığı karıştırdı

‘DAYANIŞMA GÜÇLENSİN’

Elif Bulut ve Erdal Avcı

PKK’nın diğer bir yan örgütü HDK da (Halkların Demokratik Kongresi) aynı tonda bir açıklamada bulundu. Cumhur İttifakı’na karşı örgütlü bir mücadele gerektiği iddia edilerek, yine CHP ve İYİ Parti’ye mesaj gönderildi: “Bu mücadeleyi inşa etmek için muhalefet güçlerinin zihninde tam bir berraklık olmalıdır. Demokrasi güçlerinin ittifakını kurmak ve dayanışma ağlarını güçlendirmek sorumluluğumuza bu anlayışla yaklaşıyoruz.” Kandil’in satır arası mesajları HDP’den önceki gün yapılan bir açıklamayla daha da netleşti. HDP’nin İstanbul Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, Ekrem İmamoğlu’na ‘kayyumlara sessiz kalırsan bir sonraki seçimde destek vermeyiz’ şeklinde okunabilecek açıklamalar yaptı.

Gizli ittifak artık saklanamıyor: CHP-HDP kol kola!
OYNAT 00:35
Gizli ittifak artık saklanamıyor: CHP-HDP kol kola!
İstanbul Pendik'te kaydedilen görüntülerde CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi el ele kol kola seçim çalışması yapıyor. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin oluşturduğu Millet İttifakında HDP'nin olmaması, seçmenin ürkmemesi olarak yorumlanmıştı. Seçim çalışmaları sürecinde gizlenemeyen bu ittifak artık gün yüzüne çıktı.


HDP'li Buldan'dan CHP'ye ittifak sitemi: İstanbul'da aday göstermemiştik, sessizliklerinin cevabını vereceğiz
GÜNDEM
HDP'li Buldan'dan CHP'ye ittifak sitemi: İstanbul'da aday göstermemiştik, sessizliklerinin cevabını vereceğiz

‘SES ÇIKARMALARI ŞART’

  • PKK’nın bir yayın organına konuşan eşbaşkanlar İmamoğlu’nu böyle uyardı: “Demokrasi alanında mücadele eden her kurumun, partinin mutlaka bir söz söylemesi ve birlikte karşı çıkması lazım. Partimiz yerel seçimlerde AKP’nin kaybetmesi için stratejik oy kullandı. CHP, bizim oy ve katkılarımızla birçok büyükşehir belediyesini kazandı. Bu anlamda kayyumlara karşı susulması, bir söz söylememesi halk nezdinde bir rahatsızlık yaratıyor. İstanbul İl Örgütü olarak Ekrem İmamoğlu’ndan kayyumlara karşı bir açıklama bekliyoruz. İmamoğlu ve demokrasi güçleri bugün kalkıp yapılanların haksızlık olduğunu, kayyumların bir darbe olduğunu net bir şekilde söylemek zorundalar. İmamoğlu başta olmak üzere demokrasi güçlerinin ses çıkarmaları şarttır. Çünkü demokrasiyi güçlendirmenin tek yolu ilkeli ve tutarlı siyasettir.

Ekrem İmamoğlu büyük baskı altında

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘ekonomik öneri paketi’ açıklarken araya apar topar sokuşturarak “Seçimle gelen belediye başkanlarının seçimle gitmesi güvence altına alınmalı” çıkışı, CHP’nin üzerindeki baskının göstergesi oldu. Şimdi gözler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çevrildi. Yenilenen 23 Haziran seçimlerinde HDP’nin desteği ile kazanan İBB Başkanı’nın, Kandil ve siyasi uzantılarının baskılarına boyun eğip eğmeyeceği merak konusu oldu.

PKK-İmamoğlu ilişkisinde: İttifak, işbirliği, itiraf, tehdit ve gözdağı!
OYNAT 01:59
PKK-İmamoğlu ilişkisinde: İttifak, işbirliği, itiraf, tehdit ve gözdağı!
İttifak, işbirliği, itiraf, tehdit ve gözdağı! Terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Duran Kalkan: “Ekrem İmamoğlu, oy verenleri unutmamalı. Öyle ters şeylere girmemeli. Girerse toplum onu tekrar geri almasını da bilir.”

İmamoğlu’ndan HDP’ye ziyaret: Size güç olmak için geldik
OYNAT 00:00
İmamoğlu’ndan HDP’ye ziyaret: Size güç olmak için geldik
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır ziyaretinde HDP ile ortak çalışma yapabileceklerinin sinyalini verdi. İmamoğlu, 'Burada olmamızın tek sebebi size güç olmak, ama daha ötesinde bize fark etmiyor, aynı yerde görüyoruz kendimizi” diye konuştu.


Konuşun susmayın!

Sırrı Sakık
  • HDP’nin ağır toplarından Sırrı Sakık, CHP’li tüm belediye başkanlarını tehdit etti. Sakık sosyal medya hesabında, “CHP’li belediye başkanlarına sesleniyorum; Kürtlerden oy isteyip zafer çıkartmaya varsanız, Kürtlerin iradesine kayyum atandığında susamazsınız!” diye yazdı. Siyaset kulislerinde de benzer iddialar seslendiriliyor. HDP taşra teşkilatlarının, bulundukları illerdeki CHP il başkanları ile görüşmeler yaptığı ve ana muhalefetin genel merkezini baskı altına aldıkları belirtiliyor. İddialara göre görüşmelerde, Kars başta olmak üzere HDP’nin elindeki son 14 belediyeye kayyum atanmasının önüne geçilmesi istendi, aksi durumda ise gelecek seçimlerde özellikle büyükşehirlerde CHP’ye destek verilmeyeceği belirtildi.

Terörü CHP koruyor: Kılıçdaroğlu HDP'li belediye başkanlarına sahip çıktı, CHP'nin PKK ile arasındaki mesafe iyice kapandı
GÜNDEM
Terörü CHP koruyor: Kılıçdaroğlu HDP'li belediye başkanlarına sahip çıktı, CHP'nin PKK ile arasındaki mesafe iyice kapandı

HDP'den İyi Parti'ye: Koltuklarınızda HDP oylarıyla oturuyorsunuz
OYNAT 00:31
HDP'den İyi Parti'ye: Koltuklarınızda HDP oylarıyla oturuyorsunuz
TBMM'de İyi Parti ve HDP'li vekiller arasında çıkan tartışmada HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, 'İyi Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK'ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP ile yaptığınız ittifakta HDP'nin oylarının etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?' dedi.

CHP'nin PKK'lı adayları
GÜNDEM
CHP'nin PKK'lı adayları
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.